Posted on në kategorine Teknologji

Kongresmeni pyeti ekzekutivin e Google: A e di Google kur unë ndërroj karrige në Kongres?

Përballë Komitetit të Drejtësisë së Kongresit Amerikan, CEO të Google u drejtuan dita pyetje me të vërtetë të vështira ditën e djeshme. Pyetja më e vështirë ishte ajo kongresmenit Ted Poe i cili në një moment duke ju drejtuar Sundar Pichai pyeti: “A e di Google përmes këtij telefoni nëse unë ndryshoj karrige në këtë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Sport

Joshua – Wilder, boksieri amerikan jep e lajmin e madh

Anthony Joshua po kërkon një meç me Deontay Wilder. Është ky i fundit që ka konfirmuar se ekipi i boksierit britanik po i përgjërohet për një meç mes këtyre dy boksierëve, fituesi i të cilit do të shpallej kampion i unifikuar i botës në boks në peshat e rënda. Anthony Joshua i mban titujt e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes

INSTAT: Ulet papunësia në tremujorin e tretë

Niveli i papunësisë ka shënuar rënie gjatë tremujorit të tretë raporton INSTAT. Referuar shifrave të INSTAT, papunësia për moshën 15 vjeç e lart ra në 12.2%, rreth 1.4% në krahasim me një vit më parë. Tek të rinjtë shkalla e papunësisë  është 23,2 % . Sipas INSTAT shkalla e papunësisë së të rinjve ka shfaqur… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kosovë

Marshime studentore edhe nëpër rrethe, bllokohen rrugët

Protesta studentore vijon ende, edhe pse ultimatumi për plotësimin e 8 kërkesave të tyre parashtruar qeverisë skadoi pasditen e së martës. Veç studentëve që janë mbledhur në kryeqytet, sërish përpara Ministrisë së Arsimit, edhe nëpër rrethe vijon grumbullimi i tyre. Në Korçë raportohet se studentë, të cilëve iu janë bashkuar edhe gjimnazistë, kanë nisur marshimin… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

5 mite rreth punonjësve më të moshuar

Më poshtë janë pesë mitet më të zakonshme rreth punonjësve në moshë dhe si t’i sfidoni ato. 1. Ata nuk mund të mësojnë gjëra të reja. Shumë kërkime e hedhin poshtë këtë mit. Është parë se punonjësit në moshë kanë më shumë përvojë në përshtatjen me pajisjet e reja, mjediset dhe praktikat e punës. A… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shqipëri

Gjimnazistja e Liceut: Drejtoresha e PS s’na la në protestë, dolëm nga dritarja!

Drejtoresha e Liceut artistik në Tiranë nuk i ka lejuar gjimnazistët që t’i bashkohen protestës së studentëve që prej 9 ditësh vijon me kërkesat për përmirësim të kushteve, rritje të buxhetit për arsimin e lartë, ulje të tarifave dhe vendimmarrje të studentëve për drejtuesit në Universitete. Një gjimnaziste, në vitin e dytë për pikturë në… Vazhdo të lexosh

Shko lartë