Kulturë

Shteti ia njeh Vasfije Krasniqit statusin e viktimës së dhunës seksuale vetëm pas rrëfimit publik

Ka disa muaj që Vasfije Krasniqi kishte aplikuar për t’iu njohur statusi i viktimës së dhunës seksuale.

Por ky status asaj i është njohur vetëm pak ditë pasi ajo vendosi që publikisht të flasë për dhunimin që i ishte bërë nga dy serbë gjatë luftës në Kosovë, raporton KTV.

Ndonëse ekziston një aktgjykim i Gjykatës Supreme, që vërteton se Vasfije Krasniqi ishte dhunuar nga dy persona, Komisionit qeveritar për njohjen dhe verifikimin e statusit të personave të dhunuar gjatë luftës i janë dashur muaj që ta marrë vendimin për Krasniqin.

E ky vendim Krasniqit iu nda vetëm një ditë pasi presidenti i vendit e dekoroi atë me medalje presidenciale.< Vazhdo të lexosh

Shqipëri

Çudirat e tenderave në Shqipëri, jepet fond parash për një kishë që nuk ekziston

Kisha e Shën Kollit, në fshatin Mesopotam të Delvinës, është monument kulture i kategorisë së parë.

Prej 10 vitesh, kjo kishë nuk vizitohet nga asnjë vizitor, pasi është në proces rikonstruksioni.

Një tender për rikonstruksionin e saj u shpall në vitin 2008, e sipas projektit të miratuar punimet do të bëheshin në 3 faza, dy prej të cilave u kryen, ndërsa faza e tretë u ndal për mungesë fondesh. Pesë vite më vonë, Ministria e Kulturës merr një vendim për të hapur një tender të ri për rikonstruksionin e kishës, në vitin 2015, dhe projekti do të zbatohej nga fillimi.

Agjencia e Prokurimeve Publike, sivjet shpall tenderin për rikonstruksion të një kishe në Mesopotami, me emrin Shën Mëri. Ndërkohë, firma fituese fillon rikonstruksionin e projektit nga fillimi, por në kishën e Shën Kollit, pasi kisha e Shën Mërisë nuk ekziston.

Reshat Gega, studiuesi dhe drejtuesi i firmës së parë t Vazhdo të lexosh

Sport

Analizë: Kush nga yjet e Premierligës do të fitonte garën në 100 metra sprint?

Kush në të vërtetë është lojtari më i shpejtë në Premierligë. Skenari më perfekt do të ishte një organizim në stadium olimpik, për një garë direkte. Kjo megjithatë është e pamundur dhe mbetet vetëm në fantazinë tonë. Lojtarë si Mo Salah, Leroy Sane e Pierre Aubameyang janë të njohur për shpejtësinë e tyre marramendëse. Por, cili nga këta do të fitonte garën e sprintit në 100 metra. Më poshtë mund të gjeni listën e radhitjes, pas një analize nga “givemesport”. Wilfried Zaha7.Kyle Walker6.Jamie Vardy5.Mohamed Salah4.Hector Bellerin3.Leroy Sane2.Pierre Emerick Aubameyang1. Adama Traore Debati nuk shterron kurrë, megjithatë, treshja Sane, Aubameyang e Traore do të kishin gjasat më të mëdha. Vazhdo të lexosh

Sport

Tuchel thellon dyshimet: Nuk e di çfarë do të ndodhë me Neymar

E ardhmja e Neymar te Paris Saint Germain është vënë në dyshim nga mediet ditëve të fundit.

Braziliani thuhet se do të kaloj në La Liga. Dy mundësi për të janë Barcelona dhe Real Madridi, përcjell ..

Më herët edhe trajneri i Barcelonës, Ernesto Valverde, ka thënë se gjithçka mund të ndodhë.

Gjithashtu, Lucas Vazquez i Real Madrid është shprehur se do të ishte i lumtur nëse Neymar kalon në “Bernabeu”.

Së fundmi, trajneri i PSG, Tuchel, ka thelluar dyshimet duke u shprehur i pasigurtë për të ardhmën e yllit brazilian.

Në një konferencë për shtyp, i pyetur për Neymar, gjermani është shprehur: “Është ende tetori, është herët. Nuk e di çka do të ndodhë me Neymar”.

Disa raportime bëjnë të ditur se Neymar ka marrëveshje me presidentin e PSG për tu larguar nga skuadra. /./

Vazhdo të lexosh

Biznes

100 kompanitë me fitimet më të larta

Si u nda torta e fitimeve në ekonominë shqiptare në vitin 2017. Mbizotërojnë koncesionet, bankat dhe kompanitë e lojërave të fatit. Ndërsa për bankat, fitimet e larta lidhen më së shumti me rimarrjen e provigjoneve, për lojërat e fatit ky është viti i katërt radhazi që ky biznes njeh rritje dyshifrore dhe norma kthimi në rreth 50%. Sa janë normat e fitimit sipas sektorëve kryesorë dhe cilat janë 10 subjektet me përfitueshmërinë më të lartë, që marrin mbrapsht si fitim, më shumë se gjysmën e të ardhurave të realizuara gjatë vitit?    Nga Ornela Liperi   Panorama është sa zhgënjyese, aq edhe ironike, për një investitor që do të donte të derdhte kapital në Shqipëri, në kërkim të një norme kthimi sa më të lartë. Sipërmarrjet që kanë normë më të lartë përfitueshmërie në vend janë lojërat e fatit, me kthim deri në 70%, apo dhe koncesionet. Për të dyja, nuhatja në biznes, aftësitë organizative dhe studimet e tregut nuk Vazhdo të lexosh

Shqipëri

Të shtënat me armë zjarri në Vlorë, plagoset një 26-vjeçar

Të shtëna me armë zjarri janë regjistruar mbrëmjen e sotme në Vlorë. Nga të shtënat ka mbetur i plagosur Aleksandër Vasili, 26 vjeç.

Ai është qëlluar me pistoletë dhe ka marrë një plumb në këmbë. I riu 26-vjeçar është transportuar në spital për ndihmë mjekësore.

Paraprakisht thuhet se ngjarja ka ndodhur pas një konflikti në një lokal në  lagjen "24 Maji" të qytetit.

Persona ende të paidentifikuar kanë qëlluar disa herë me armë para një loto sporti dhe më pas janë larguar me një Jeep Cheroki.

Forcat e rendit kanë shkuar në vendin e ngjarjes. Ende nuk dihen rrethanat.

Vazhdo të lexosh

Shqipëri

“Po pse nuk e legalizon kanabisin?!” Rama përgjigjet dhe nxjerr zbuluar veten

Rasti i fundit i legalizimit të kanabisit ka qenë ai në Kanada dhe “suksesi” ka qenë aq i madh saqë “malli” nëpër dyqane ka përfunduar shumë më shpejt se rradha e njerëzve.

Mbi këtë çështje është pyetur kryeministri Rama, i ftuar në emisionin Zonë e Lirë. Gazetari Çani i ka dhënë rastin e Kanadasë dhe i ka sugjeruar që të legalizojë kanabisin.

Rama është përgjigjur se një vendim i tillë nuk mund të merret përderisa në Shqipëri nuk është mbyllur ende kapitulli i luftës ndaj kanabisit kriminal. Por kjo deklaratë e Ramës bie në kundërshti me dhjetëra herët kur kryeministri ka folur për “kapitull të mbyllur” të mbjelljes së kanabisit në Shqipëri, një debat i cili kohët e fundit është sfumuar në politikën shqiptare.

-Pse nuk e bën?

Rama: Sepse nuk kemi... duhet të mbyllim kapitullin me luftë Vazhdo të lexosh

Shko në krye