LSDM: Mickoski po mbron krimin e Gruevskit

në kategorine Maqedoni

VMRO-DPMNE dhe Mickoski mbrojnë krimin e Gruevskit, qytetarët mposhtën një matricë të tillë, Maqedonia po ecën përpara. Terri më i madh ishte për 11 vjetet e sundimit kriminal dhe të kota të VMRO-DPMNE-së, kur paratë e taksapaguesve është pa menduar u shpenzuan për krim ndërsa shtetin dhe qytetarët i zhytët në borxhe dhe varfëri”, thuhet në deklaratën e LSDM-së. Vazhdo të lexosh

Shumë sektorë kanë mungesë kuadrosh të kualifikuar

në kategorine Maqedoni

Mungesa e kuadrove profesional të kualifikuar, shfaqet thuajse në të gjithë sektorët. Por, mungesë më serioze vërehet në sektorin e turizmit, në industrinë e metalit dhe elektronikës, në ndërtimtari, agrokulturë, mjekësi dhe makineri. Nga Oda Ekonomike e Maqedonisë Veriperëndimore thonë se të rinjtë duhet të fokusohen në drejtimet deficitare në shtet që pas shkollimit më lehtë të arrijnë deri te punësimi. Vazhdo të lexosh

Çmimi i ilaçit për fëmijët me anomali të lindura të zemrës kushton deri 3000 euro në muaj

në kategorine Maqedoni

Prindërit e fëmijëve me anomali të lindura të zemrës që kanë hipertension pulmonar kërkojnë nga Ministria e shëndetësisë urgjentisht të që të vendoset ilaçi bosentan në listën pozitive, në të kundërtën fëmijët do të humbin betejën për jetë. Të lënë që të gjinden ashtu siç dinë dhe munden në muaj për ilaçin ndajnë edhe deri në 3000 euro. Pas vdekjes së një pacienti të rritur me të njëjtën diagnozë, janë paraqitur dy prindër të fëmijëve për të cilët ilaçi është i domosdoshëm dhe të cilin e pranojnë me vite, informon Telma.

Ata janë të shkatërruar financiarisht. Kërkojnë ndihmë nga shteti. Problemi tek ata është që fëmijët i kanë me diagnozë primare kardiologjike, ndërsa hipertensioni është sekondar dhe për atë arsye privatisht obligohen që të blejnë ilaçin nga shtete të tjera. Një prind i fëmijës nga Kumanova u shpreh se ballafaqohet me rrezik nga komplikimet dhe pamundësia për intervenime kirurgjike. Shoqata për sëmundje të rralla “Jetë me sfida”, apelon urgjentisht të zgjidhet problemi dhe të ketë furnizim të ilaçit. E palejueshme është që të shërohet sëmundja primare, e ndërsa ajo sekondarja të mbetet e patrajtuar.

Ministri i shëndetësisë, Venko Filipçe thotë e ka trashëguar këtë problem. Ai premtoi se do të angazhohet për furnizim të bosentinit. Filipçe paralajmëroi se së shpejti do të revidohet lista me barëra. Ai është i bindur se problemet do të tejkalohen pasi që të fillojë të funksionojë partneriteti privat për kardiokirurgji për fëmijë ku në një vend do të ketë kontroll për gjendjen shëndetësore për secilin pacient.

Amnistia për 27 prillin, si do të falen deputetët?

në kategorine Maqedoni

Për cilën kategori të pjesëmarrësve në ngjarjet e 27 prillit në Kuvend do të vlejë Ligjit për amnisti, i përpiluar nga nëngrupi për pajtim? Sipas paralajmërimeve, propozim-teksti parasheh që dhunuesit, porositësit dhe organizatorët e dhunës, nuk do të përfshihen me amnistinë. A po përgatitet ligji që të amnistohen vetëm deputetët e VMRO DPMNE-së që votuan për ndryshimet kushtetuese? Nga LSDM-ja e mohojnë këtë. Vazhdo të lexosh

Ahmeti: Duhet të jemi të kujdesshëm në procesin e ndryshimeve kushtetuese

në kategorine Maqedoni

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, thotë se të gjitha institucionet shtetërore, përfshirë edhe partitë politike duhet të jenë të kujdesshëm në procesin e miratimit të ndryshimeve kushtetuese në mënyrë që të jetësohet Marrëveshja e emrit me Greqinë. Në këtë intervistë, Ahmeti thotë po ashtu se nuk është momenti i duhur që të hapet Kushtetuta, sa i përket heqjes së fjalisë ku gjuha shqipe përkufizohet si gjuhë që flitet nga 20 për qind e popullsisë. Vazhdo të lexosh

RUSHITI- ZENDELI: Të pranohen kërkesat e opozitës

në kategorine Maqedoni

Në fazën kur Qeveria po  zhvillon  debatin e hapur për ndryshimet kushtetuese, si dhe për mundësitë e e përfshirjes së disa nga kërkesat e opozitës shqitare, nga Aleanca dhe Besa  i mirëpresin këto informacione, megjithatë deri në sigurimin e tyre permes formës së shkruar, vazhdojnë të mbrojnë qëndrimin e tyre sa u përket të gjitha kërkesave të cilat i shtruan  në drejtim të përmirësimit të pozitës së shqiptarëve  me kushtetutë.  Vazhdo të lexosh

VMRO-ja e pavendosur për Prokurorinë speciale

në kategorine Maqedoni

Propozim ligji i ri për Prokurorinë Speciale Publike që parashikon kompetenca për ndjekjen penale të korrupsionit në nivel të lartë pritet të marrë mbështetjen edhe të opozitës shqiptare, ndërkohë që VMRO-DPMNE-ja me qëndrim të prerë do të dal së shpejti, pasi të jenë bërë analizat nga ana e komisionit juridik dhe ekspertëve juridik në këtë parti. Propozim ligji i ri nënkupton që prokurorët special në të ardhmen nuk do të kufizohen vetëm me ndjekjen e veprave penale që buronin nga bisedat e përgjuara.

Deri tash Prokuroria Speciale Publike ishte një insitucion që kishte për qëllim t’i nxijë njerëzit e VMRO-DPMNE-së dhe të shkatërrojë këtë parti. Me ligjin e ri, gjëja e parë që mund të shohim është se për çfarë pastaj do të kishte ekzistuar Prokuroria Publike. Megjithatë siç thashë në periudhën e ardhshme, kur do të dalin analizat nga ekspertët tanë juridik do të tregojmë qëndrimin tonë në opinion”- tha Dimçe Arsovski nga VMRO-DPMNE.

Nga Aleanca për Shqiptarët thanë se ky institucion duhet të jetë pjesë kryesore e sisitemit juridik gjyqësor.

Prokuroria Speciale duhet të jetë e pavarur si dhe pushteti t’i mbajë duart sa më larg kësaj prokurorie dhe gjithashtu do ta inkurajojmë që të procedojë, të hetojë lëndë të të gjithë pushtetarëve, por edhe të opozitës pa asnjë dallim të faktorëve politik, të ngjyrimeve partiake dhe etnike. Ne do ta përkrahim sepse vlerësojmë se deri tani ka pasur sukses, gjithashtu inkurajojmë që në të ardhmen të jetë po ashtu e paparekshme ndaj politikës dhe të jetë në shërbim të ligjit, të kushtetutës dhe të jetë e pakompromistë ndaj atyre që shkelin ligjin dhe kushtetutën”- pohoi Flakron Bexheti, ASH.

Nga Besa opozitare thonë se përkrahin çdo ndryshimi që ndihmon luftën kundër krimit dhe korrupsionit.

Do të mbështesim çdo ndryshim që do të mundësojë punën e PSP-së pa pengesa në luftën e krimit dhe korrupsionit nga udhëheqësit e lartë shtetëror. Sundimi i së drejtës dhe përgjegjësia para ligjit në mënyrë joselektive është një nga postulatet e ndërtimit të një shteti që synon integrimin në NATO dhe BE. Në të gjithë këtë process, PSP-ja është një nga hallkat kyçe të sisitemit gjyqësor që po kalon nja fazë tranzitore pas një kapje nga shteti drejt tentativës për pavarsim nga politika”- thonë nga Lëvizja Besa.

Sipas projekt-ligjit, fushëveprimi i PSP-së është planifikuar të zgjerohet, d.m.th. mund të ndjekë penalisht edhe Presidentin e republikës, ambasadorët, si dhe persona të punësuar në gjyqësor. Propozohet të fshihet neni 22 i Ligjit për Specialen i cili ka kufizuar atë në kohëveprim prej 18 muajsh nga marrja e bisedave të përgjuara.

/Alsat-M/

Amnistia për 27 prillin, pazar me gjyqësorin

në kategorine Maqedoni

Amnistia e mundshme për pjesëmarrësit në dhunën në Kuvend, më 27 prill të vitit 2017, nuk është asgjë tjetër pos pazar politik, apo kontrabandë me Gjyqësorin për qëllime tjera politike, thonë njohësit e çështjeve juridike duke komentuar lirimin e diskutueshëm të dhjetëra personave, në mesin e të cilëve edhe të gjashtë deputetëve që po gjykohen për “rrezikim terrorist të rendit kushtetues”. Vazhdo të lexosh

(VIDEO) Komuna e Dollnenit, me probleme infrastrukturore

në kategorine Maqedoni/Video

Fshatrat e Komunës së Dollnenit përballen me probleme të shumta infrastrukturore. Ata ndjehen të lënë pas dore si nga pushteti qendror, ashtu edhe nga autoritetet lokale. Banorët e fshatit Zhitosh që graviton në këtë Komunë, kërkojnë kushte për një jetë normale, parasëgjithash  riparimin e rrugëve që të mund të lëvizin lirshëm. Vazhdo të lexosh

ZAEV NË LISBONË: Inkurajim për implementimin e marrëveshjes së Prespës

në kategorine Maqedoni

 Kryeministri Zoran Zaev në kuadër të vizitës së punës në Portugali u takua me kryeministrin Antonio Kosta. Takimin, siç kumtojnë nga pres-shërbimi qeveritar e vlerësoi si një mundësi të mirë për avancimin e marrëdhënieve midis Republikës së Maqedonisë dhe Republikës së Portugalisë në nivel më të lartë dhe e ftoi kryeministrin portugez Kosta për vizitë zyrtare në vendin tonë. Vazhdo të lexosh

Debati për draft-amendamentet hyn në fazën finale

në kategorine Maqedoni

Diskutimi publik për katër draft-amendamentet përfundon të hënën në Shtip dhe në Tetovë. Në tre të parat që u mbajtën në Shkup u dhanë propozime ekspertësh të cilat kanë të bëjnë me përmirësimin e draft-amendamenteve, por edhe për tejkalimin e zbrazëtirës kushtetuese në lidhje me nënshkrimin e ligjeve nga ana e presidentit. Vazhdo të lexosh

Sportelet e DAP-it do të punojnë edhe sot

në kategorine Maqedoni

Sportelet e taksave të Drejtoris së të Ardhurave Publike do të jetë e hapur për qytetarët edhe sot. Rregullat e reja të DAP-it parashikojnë që të gjithë personat fizikë të cilët gjatë vitit kanë realizuar të ardhura do të duhet doemos deri në fund të këtij muaji të regjistrohen në mënyrë elektronike në DAP në sistemin e ri, E-tatim personal. Vazhdo të lexosh

1 2 3 287
Shko lartë