Category archive

Video

(VIDEO) HALILI: Dorëheqja e Kociasit nuk rrezikon “Prespën”

Maqedoni/Video nga

 

Ish diplomati, Muhamed Halili vlerëson se dorëheqja e Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kocias nuk rrezikon ratifikimin e Marrëveshjes së Prespës në parlamentin grek. Sipas Halilit, nëse në vend të Kociasit Qeverinë do ta braktiste Ministri i Mbrojtjes dhe njëherit partneri i koalicionit qeveritar, Panos Kamenos atëherë e gjithë Qeveria do të shpërbëhej dhe rrjedhimisht do të rrezikohej edhe marrëveshja. Vazhdo të lexosh

(VIDEO) LAJM I FUNDIT: Valon Asani do të udhëheq me Repartin për Kardiologji Intervente në Tetovë

Maqedoni/Shëndetësi/Video nga

Mjeku nga Tetova Valon Asani di vetëm për suksese në karrierën e tij profesionale. Kjo pasi e reja më e fundit është se Asani sot është emëruar udhëheqës i Repartit për Kardiologji Intervente në Tetovë. Ai është udhëheqësi i parë shqiptar për Kardiologji Intervente që dëshmon se ky repart funksionon, duke e ditur njëherësh se 99 për qind e punëve kanë qenë të kryera nga ai. Vazhdo të lexosh

(VIDEO) ZAEV: Qeveria punon në mënjanimin e arsyeve për varfërinë

Maqedoni/Video nga

Investimi në asistencë sociale më të madhe për kategoritë më të ndjeshme të qytetarëve, në zhvillimin e hershëm të fëmijëve, qasje më të lehtë në shtesat fëmijërore, shtesë arsimi për fëmijët dhe rritje e përfshirjes së fëmijëve në edukimin parashkollor, janë disa prej masave në realizimin e së cilave punon Qeveria për dalje nga rrethi i varfërisë, të cilat sot në Ditën Ndërkombëtare për Çrrënjosjen e Varfërisë i përkujtoi kryeministri, Zoran Zaev. Vazhdo të lexosh

(VIDEO) OSMANI: Dorëzova në PSP fakte për pafajësinë time

Maqedoni/Video nga

Zv/kryeministri për çështje evropiane Bujar Osmani , ka dorëzuar në Prokurorinë Speciale siç u shpreh ai fakte, të cilat do ta dëshmonin pafajësinë e tij. Më këto dokumente, Osmani tha se dëshiron të dëshmojë se nuk ka bërë asnjë punë të paligjshme. Ai tha se spekulimet e shumta e kanë detyruar atë që disa herë më radhë të kërkojë nisjen e hetimeve nga Prokuroria  Speciale.  Vazhdo të lexosh

(VIDEO) SPASOVSKI: Në MPB janë zbuluar 40 të punësuar me diploma të falsifikuara

Maqedoni/Video nga

Deri tani janë zbuluar mbi 40 persona të punësuar në MPB me diploma të falsifikuara. Këto persona kanë arrit edhe në funksione të rëndësishme në MPB, por pasi u zbuluan janë përjashtuar dhe paditur. Ndërsa, kallëzime penale kanë marrë edhe Fakultetet të cilët kanë dhënë diploma, ka thënë në intervistën për Klik plus në TV 21, ministri i Brendshëm, Oliver Spasovski, transmeton MEDIAL.mk. Vazhdo të lexosh

(VIDEO) XHEVAT ADEMI: Presioni ndaj VMRO-së është i madh

Maqedoni/Video nga

VMRO-DPMNE po përballet me presion të fortë nga ana e faktorit ndërkombëtar për të votuar ndryshimet kushtetuese. Madje ky presion vjen edhe nga vetë EPP (Partia Popullore Evropiane) apo Grupi i Partive të djathta drejt qendrës, të njohura ndryshe edhe si parti demokristiane, ku bën pjesë edhe vetë VMRO-ja. Këtë informacion e ndau mbrëmë në Click Plus, deputeti i BDI-së Xhevat Ademi. Vazhdo të lexosh

(VIDEO) Maqedonia rekord për festa shtetërore- qytetarët nuk e dinë se çfarë festojnë

Maqedoni/Video nga

“11 tetori”, Dita e kryengritjes së Popullit Maqedonas është një nga 27 festat tjera, të cilat brenda vitit shënohen si ditë jo pune. Institucionet dhe administrata brenda një viti, vetëm nga festat shtetërore pushon rreth 1 muaj. Qytetarët thonë se në këtë kohë krize politike dhe ekonomike institucionet duhet të punojnë më kapacitet të plotë, përfshi edhe ditët e lira dhe festat. Vazhdo të lexosh

(VIDEO) SPASOVSKI: Të hetohen kërcënuesit e deputetëve

Maqedoni/Video nga

Ministri për Punë të Brendshme Oliver Spasovski paralajmëroi hetime lidhur me pretendimet për kërcënimin e deputetëve që duan të votojnë për ndryshimet kushtetuese. Spasovski tha se kërcënimet më shpesh deputetët i marrin përmes rrjeteve sociale. Numri një i policisë iu bëri thirrje deputetëve që ti denoncojnë kërcënimet e mundshme. Vazhdo të lexosh

(VIDEO) XHAFERI: Nuk ka iniciativë për shpërbërjen e Kuvendit

Maqedoni/Video nga

Në Kuvend nuk ka asnjë iniciativë zyrtare për shpërbërjen e ligjvënësit dhe shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi në një intervistë për Alsat-M shprehet optimist se deputetët opozitarë do të reflektojnë pozitivisht ndaj ndryshimeve kushtetuese dhe se çështja do të mbyllet në ligjvënës pa pasur nevojë për zgjedhje të reja. Vazhdo të lexosh

1 2 3 16
Shko në krye