Category archive

Teknologji

Lajme per teknologji

Teknologji

30 miliardë dollarë të investuara dhe shumica e ICO-ve nuk kane dhënë asgjë

Në dy vitet e fundit, Oferta Fillestare të Monedhave (ICO) kanë ngritur mese 30 miliardë dollarë.

Megjithatë shumica prej tyre nuk kanë dhënë rezultate konkrete si adoptimi i blockchain apo rritja e aktivitetit të sistemeve të decentralizuara.

Vetëm një numër i vogël i tyre kanë treguar sukses duke themeluar një vizion të qartë me plane rritjeje dhe përdorimi reale të teknologjisë blockchain me përfitim direkt nga përdoruesit.

Binance Coin, e cila është monedha bazë e bursës Binance, përdoret për të realizuar proceset e këmbimit “peer-to-peer” në bursën e  decentralizuar të Binance.

Mijëra tregtarë kanë filluar të përdorin BNB për të pranuar pagesa në monedha kriptografike.

OX, monedha bazë e bursës së decentralizuar OX, është e nevojshme për të thjeshtuar likuiditetin mes bursave të ndryshme që operojnë mbi protokollin Ox.

Ndërsa nu Vazhdo të lexosh

Teknologji

30 miliardë dollarë të investuara dhe shumica e ICO-ve nuk ka dhënë asgjë

Në dy vitet e fundit, Oferta Fillestare të Monedhave (ICO) kanë ngritur mese 30 miliardë dollarë.

Megjithatë shumica prej tyre nuk kanë dhënë rezultate konkrete si adoptimi i blockchain apo rritja e aktivitetit të sistemeve të decentralizuara.

Vetëm një numër i vogël i tyre kanë treguar sukses duke themeluar një vizion të qartë me plane rritjeje dhe përdorimi reale të teknologjisë blockchain me përfitim direkt nga përdoruesit.

Binance Coin, e cila është monedha bazë e bursës Binance, përdoret për të realizuar proceset e këmbimit “peer-to-peer” në bursën e  decentralizuar të Binance.

Mijëra tregtarë kanë filluar të përdorin BNB për të pranuar pagesa në monedha kriptografike.

OX, monedha bazë e bursës së decentralizuar OX, është e nevojshme për të thjeshtuar likuiditetin mes bursave të ndryshme që operojnë mbi protokollin Ox.

Ndërsa nu Vazhdo të lexosh

Teknologji

Festa e ICO-ve ka përfunduar thonë ekspertët

Komisioni Amerikan i Bursave dhe Letra me Vlerë (SEC) refuzoi regjistrimin e dy startupeve të cilët operonin ICO. Është hera e parë që autoriteti në fjalë bllokon një veprim të tillë por pa masa shtesë.

Dy startupet janë Airfox dhe Paragon Coin dhe nëse do të regjistroheshin do të rimbursonin investitorët, të paguanin penalitetet në 250,000 dollarë dhe të dërgonin raporte perdorike.

Nik Carter, një partner i një fondi i fokusuar tek startupet blockchain, beson se autoritetet janë duke ndërtuar një precedent naj ICO-ve të paregjistruara.

Për 95% e shitjeve të monedhave pritet aplikimi i një precedenti të ngjashëm dhe më shumë ngjan me një shembull u shpreh Stephen Palley, një jurist pranë firmën ligjore Anderson Kill.

Të Premten SEC publikoi një axhendë për rregullimin e ofertave fillestare të monedhave (ICO), bursave dhe platformave të tregimit të aseteve dixhitale.

< Vazhdo të lexosh

Teknologji

Samsung nuk do të ofrojë më tema falas

Në përpjekje për të gjeneruar më shumë të ardhura nga përdoruesit, Samsung do të ndalojë së ofruar tema falas.

Ndryshimi do të implementohet me Android Pie vitin e ardhshëm sipas raporteve.

Më pas përdoruesit mund ti provojnë për 14 ditë përpara se të vendosin nëse duan ti blejnë ose jo.

Dyqani i temave dhe sfondeve përveç atyre falas ka edhe me pagesë.

Përdoruesit pasi kanë provuar temën do të kenë mundësi të rikthehen tek tema “TouchWiz” e Samsung.

Gjithashtu kompania po përgatitet për lançimin e një pamje të re të quajtur One UI. /PCWorld Albanian

Burimi: http://pcworld.al/ Vazhdo të lexosh

Teknologji

BlackBerry blen firmën e sigurisë kibernetike dhe inteligjencës artificiale

BlackBerry njoftoi ditën e Premte se kishte hyrë në bisedime për të blerë firmën e sigurisë kibernetike dhe inteligjencës artificiale Cylance për 1.4 miliardë dollarë.

Kjo lëvizje do të ndihmojë biznesin QNX i cili është i fokusuar në prodhimin e softuerit për makinat autonome.

Kompania me seli në kaliforni zhvillon produkt të inteligjencës artificiale për të parandaluar sulmet kibernetike ndaj kompanive.

Sakaq BlackBerry, kompania Kanadeze e cila dominoi industrinë mobile prej një dekade, ka ndryshuar fokusin nga shitja e harduerëve tek shitja e softuerëve dhe produkteve të sigurisë.

Cylance do të funksionojë si biznes më vete brenda BlackBerry. /PCWorld Albanian

Burimi: http://pcworld.al/ Vazhdo të lexosh

Teknologji

Windows 10 vjen me një temë të bardhë

Microsoft sapo rinisi përditësimin problematik të Windows 10-ës, megjithatë nuk e ka penguar të shikojë nga a ardhmja.

Kompania lançoi një version të ri eksperimental të Windows 10-ës për përdoruesit në “Fast Ring” me disa përditësime madhore.

Konkretisht ky version i Windows 10-ës sjell një temë të bardhë e cila ndryshon plotësisht ndërfaqen përfshirë taskbarin, Menunë Start dhe tastierën.

Nëse jo rrallë herë jeni detyruar të instaloni përditësime në orare të papërshtatshme, atëherë Microsoft ka një zgjidhje të re me këtë version.

Përdoruesit mund të përzgjedhin oraret e instalimit dhe rindezjes së Windows 10-ës. E nëse dëshironi që manualisht të ndaloni përditësimin, do të kenë një buton “Pause Updates.”

Sigurisht mos harroni se këto versione janë thjeshtë eksperimental dhe janë për qëllime testimi.

Asnjëherë nuk duhet të instalo Vazhdo të lexosh

Auto/Teknologji

Këshilla për vozitjen në dimër

Gjithashtu kujdes që të mbathurat të jenë të terura, pasi këpucët e mbuluara me dëborë mund të rrëshqasin në pedalet e makinës.

Që nga 15 nëntori ka filluar sezoni dimëror për shoferët, deri më 15 mars makina duhet të jetë e pajisur në mënyrën e duhur për të dalë në rrugë.

Përveç ndërrimit të gomave të verës me ato të dimrit, rekomandohet që të pastrohen mirë xhamat e makinës para se të filloni vozitjen, ndërsa duhet të përdorni një çakmak për ta nxeh pjesën e dorezës së makinës në rast se është ngrirë.

Gjithashtu kujdes që të mbathurat të jenë të terura, pasi këpucët e mbuluara me dëborë mund të rrëshqasin në pedalet e makinës. Kurse gjatë vozitjes duhet të bëni manovra të kujdesshme, pasi distanca e ndaljes është dhjetë herë më e gjatë në akull dhe dëborë. Shpejtësia e dytë është më e preferueshme në terrenet e mbuluara me dëborë.

Hapësira duhet t Vazhdo të lexosh

Teknologji

Procesori Snapdragon 8150 thyen Kirin 980, mund Apple A12

Ndërsa po i afrohemi debutimit të Snapdragon 8150, raportet e para rreth performancës së procesorit kanë filluar të publikohen.

Konkretisht një raport i AnTuTu tregon se çipi kishte një rezultat prej 362,292 pikësh duke lënë hije procesorin Kirin 980 me 273,913 pikë të Huawei dhe Apple A12 Bionic me 353,210 pikë.

Por kjo nuk është e gjitha sepse të dhënat e AnTuTu shoqërohen me një informacion të konfigurimit të bërthamave dhe frekuencave.

AnTuTu thotë se Snapdragon 8150 ka një konfigurim 1+3+4 ku një bërthamë është e performancës së lartë, e të pe Vazhdo të lexosh

Teknologji

Google Maps lançon funksionin e mesazheve

Vitin e kaluar Google lançoi një funksion ku përdoruesit mund të dërgonin mesazhe bizneseve përmes profileve të tyre në Google.

Tashmë ky funksion do të integrohet në aplikacionin e hartave Google Maps. Çdo mesazh që keni dërguar tek biznesit do të shfaqet në Google Maps për iOS dhe Android.

Mjafton të klikoni butonin e menusë dhe më pas opsionin “Messages,” dhe do të shihni bisedat pa u larguar nga aplikacioni.

Gradualisht funksioni do të ofrohet për vende të ndryshme të botë.

Risia më e fundit është pjesë e disa përditësimeve të Google Maps në Vazhdo të lexosh

Auto/Teknologji

Makina që po “çmend” adhuruesit e xhipave

Xhipi "The Gladiator" është automjeti i cili i bëri adhuruesit e makinave të mbajnë kokën me duar.

Fuqia e kësaj makine do të vijë nga familja e njohur Pentastar 3.6 litërsh me Auto Stop-Start dhe një zgjedhje midis një manuali me gjashtë shpejtësi dhe një ndërrues tjetër me tetë shpejtësi, transmeton lajmi.net.

Në vitin 2020, gjithashtu do të jetë në dispozicion edhe ekuilibri i parashikuar EcoDiesel V6 i çiftuar në tetë shpejtësi.

I vetmi stil i trupit është ekuilibri i Crew dhe një çelik prej pesë këmbësh.

Enterieri përmban sistemin e infotainment Uconnect të gjeneratës së katërt me Apple CarPlay dhe Android Auto.

Ndërkohë, t’i ndjekim disa prej fotografitë e këtij xhipi. /Lajmi.net/

Vazhdo të lexosh

Teknologji

Ndahet Bitcoin Cash, gërmohet blloku i parë i Bitcoin SV

Bitcoin Cash zyrtarisht është ndarë në dy monedha të reja. Ndarja u bë e pashmangshme ndërsa asnjëra palë nuk pranonte vendimin e tjetrës, mbetet për tu parë cila prej tyre do të ketë rolin kryesor.

Sipas të dhënave të Coin.Dance, zinxhiri është ndarë të dy dhe blloku i parë i zinxhirit të ri është me numër 556,766 gërmuar nga SVPool.

Bitcoin Cash tashmë është Bitcoin ABC(monedha origjinale) dhe Bitcoin SV (Vizioni i Satoshi.)

Ndarja e monedhës erdhi pasi një grup lider zhvilluesish Bitcoin ABC, prezantuan një seri përditësimesh teknike të rrjetit si ndryshimi i radhitjes së transaksioneve për të rritur kapacitetin e blloqeve si dhe mbështetje për ndërveprim më të lehtë mes kriptomonedhave.

Versioni tjetër, Bitcoin “Satoshi Vision” i refuzon këto propozime dhe madje kërkon rikthimin tek kodi origjinal i bitcoin por të rrisë madhësinë e bllokut nga 32MB në 128MB.< Vazhdo të lexosh

Teknologji

Samiti i Startupeve të Evropës, vendet e Ballkanit Perëndimor nënshkruajnë deklaratën e përbashkët për mbështetjen e ekosistemeve të startupeve

U mbajt sot në Sofie të Bullgarisë Samiti i shumëpritur i Startupeve ku me ftesë të Bashkimit Evropian morën pjesë 22 startupe nga Evropa Qendrore e Lindore dhe Ballkani Perëndimor.

Krahas startupeve, kësaj konference ju bashkuan zyrtarë të lartë të Bashkimi Evropian dhe të vendeve pjesëmarrëse si Komsionerja Evropian për Ekonominë dhe Shoqërinë Dixhitale Mariya Gabriel, Kryeministri i Bullgarisë Boyko Borissov, Kryeministrja e Serbisë Ana Brnabic, Kryeministri i Serbisë Zoran Zaev, Kryeministri i Malit të Zi Marko Markoviç, Zëvendës Kryeministrja Shqiptare Senida Mesi dhe Ministri i Jashtëm i Kosovës Enver Hoxhaj.

Mese 170 startupe, 64 akseleratorë, 34 investitorë dhe 700 pjesëmarrës nga bota e biznesit dhe akademisë në rajon ndoqën këtë ngjarje.

Startupet janë motorë të inovacionit, dinamizmit, rritjes, punësimit dhe avancimit teknologjik. Mbështetja e tyre është në inte Vazhdo të lexosh

Teknologji

Një prej ekonomistëve më në zë të Eurozonës: Bitcoin pjellë e keqe e krizës financiare

Një prej ekonomistëve më në zë të eurozonës u shpreh se kriptomonedha më popullore në botë ishte një “ide jashtëzakonisht e mençur” por që vuante nga “probleme të shumta.”

Benoît Cœuré, i cili është pjesë e bordit ekzekutiv të Bankës Qendrore Evropiane, e lëshoi këtë deklaratë në Konferencën e Ekonomisë së Pagesave IX e cila po mbahet në Bazel të Zvicrës.

Cœuré, i cili drejton Komitetin e Pagesave dhe Infrastrukturës së Tregjeve pranë Bank of International Settlements – e cila konsiderohet edhe si banka e bankave qendrore – foli gjerësisht për teknologjinë e kriptomonedhave dhe sesi bankat qendrore mund ta përdorin në pagesat dhe transaksionet e tyre.

Duke vënë theksin tek krijimi i monedhës gjatë Recensionit të Madh Financiar të viteve 2007-2008, Cœuré tha se bitcoin është pjellë e keqe e krizës financiare.

Megjithatë ai nuk e mohoi Vazhdo të lexosh

Teknologji

Shkencëtarët zhvillojnë një çip që mund të identifikojë ushqimet e prishura

Sot nuk është e nevojshme të dispononi sensorë të veçantë apo inspektime të stilit të vjetër për të mësuar nëse një ushqim është prishur.

Kështu mendon Instituti i Teknologjisë së Masaçusets. Hulumtuesit e tij kanë zhvilluar një sistem wireless, RFIQ, i cili identifikon kontaminimin e ushqimit bazuar në sinjalet e emërtuara nga një RFID.

Ndërsa materiale të ndryshme absorbojnë frekuenca të ndryshme elektromagnetike, njerëzit mund të përdorin sinjalet në fjalë për të identifikuar kontaminimin thotë MIT.

Konkretisht kur një frut thahet do të emetojë sinjale ndryshe nga një frut i freskët.

Për ta bërë më të thjeshtë MIT ka trajnuar një sistem bazuar në inteligjencën artificiale që mund të njohë diferencat mes sinjaleve që absorbojnë materiale dhe japë një verdikt.

Shkencëtarët kërkojnë që teknologjia të zhvilluohet dhe gjeneralizohet në mënyrë që Vazhdo të lexosh

Teknologji

Zbulohen katër portofolë të rremë kriptomonedhash në Play Store

Hulumtuesit e sigurisë kanë identifikuar katër portofole të rreme kriptomonedhash në Google Play Store të cilët kishin për qëllim vjedhjen e të dhënave të përdoruesve.

Aplikacionet silleshin si portofolë për kriptomonedhat NEO, Tether dhe MetaMask.

Ai ishin dizajnuar për të vjedhur kredencialet bankare dhe të kartave të kreditit të përdoruesve.

Hulumtuesi i sigurisë Lukas Stefanko i klasifikoi në dy grupe: MetaMask ishte një portofol “phishing” ndërsa tre të tjerët portofolë të rremë.

Sapo portofoli phishing lançohej, ai kërkonte nga përdoruesi çelësin privat dhe fjalëkalimin e portofolit.

Vazhdo të lexosh

Teknologji

Raspberry Pi nxjerr në shitje një bord të ri edhe më të lirë

Fondacioni Raspberry Pi prezantoi një bord të ri quajtur Raspberry Pi 3 Model B+ në fillim të vitit.

Tashmë bordet kanë dalë në shitje dhe kompania ka mundësi të kthejë vëmendjen drejt asaj që e quan “produkt” i munguar, Raspberry Pi 3 Model A+.

Ky model inkorporon disa përmirësime duke ulur më tej çmimin në 25 dollarë.

Ai ka madhësi 65x55mm, procesor me katër bërthama 1.4Ghz 64-bit ARM Cortex-A53, 512MB RAM LPDDR2 SDRAM, wireless 802.11ac dual-band dhe Bluetooth 4.2.

Me bordin e ri, Raspberry Pi synon ta bëjnë teknologjinë e saj më të aksesueshme për të gjithë, veçanërisht shkollat që promovojnë shkencën.

Lançimi shënon fundin e platformës 3+ dhe çfarëdo që të sjellë në të ardhmen nuk do të jetë më evolucion ndërsa kërkimet për një procesor të ri silikoni dhe teknologji të re memorie kanë filluar. /PCWorld Albanian

Burimi: Vazhdo të lexosh

Teknologji

Samsung prezanton Exynos 9820 me arkitekturë 8-nanometër dhe LTE deri në 2Gbps

Vetëm një javë më parë Samsung prezantoi telefonin e shumëpritur me ekran që paloset ndërsa sot kompania solli çipin e ri, Exynos 9820.

Procesori i ri me tetë bërthama në Seritë 9 vjen me një procesor neural për aplikacionet e inteligjencës artificiale, një procesor me bërthama të përshtatura dhe një modem LTE me shpejtësi deri në 2Gbps.

Sipas Samsung, Exnos 9820 ka arkitekturë “tri-cluster” me dy bërthama të përshtatura, dy të performancës së lartë ARM Cortex-A75 dhe katër bërthama Cortex-A55.

Ai është i dizajnuar mbi arkitekturën 8-nanometër FinFET me 15% më shumë performancë në terësi ndërsa 20% për bërthamë.

Konsumi është ulut me 40%.

Samsung pretendon se procesori Neural performon detyrat e inteligjencës artificiale 7 herë më shpejtë sesa paraardhësi.

Edhe në aspektin grafik Exynos 9820 sjell përmirësime të ndjeshme. Grafikat Mali-G76 MP12 Vazhdo të lexosh

Teknologji

Analistët thirrje për qetësi pas rënies drastike të monedhave kriptografike

Institucionet të cilat po tërheqin investimet e tyre janë një prej faktorëve kryesorë që çuan në rënien e papritur të bitcoin dhe monedhave të tjera kriptografike tha CSO i CoinShares për CNBC ditën e djeshme.

Ajo tha se impakt ka pasur edhe përditësimi i softuerit që pret Bitcoin Cash i quajtur ndryshe edhe si “hard fork” ku ka shumë paqartësi dhe mosmarrëveshje rreth tij.

Tregjet kriptografike nisën ditën e Marte në rënie dhe Bitcoin humbi 12% përballë dollarit Amerikan.

Ndërsa shumë komentatorë në mediat sociale fajësuan ngjarjet rreth Bitcoin Cash, Meltem Demirors tha se ndryshimet në periudhë afatshkurtër pritet të ndryshojnë situatën.

Priten disa ngjarje interesante,” tha ajo duke folur për lançimin e Bursës Interkontinentale ICE që është edhe operatori i New York Stock Exchange më 12 Dhjetor dhe shërbimi i ri për monedhat kr Vazhdo të lexosh

Teknologji

Funksioni për tërheqjen e mesazheve të dërguar në Facebook Messenger është live

Funksioni i tërheqjes së mesazheve të dërguara në Facebook Messenger debutoi ditën e djeshme dhe pse mund të marrë kohë për pjesë të ndryshme të botës.

Aktualisht është lançuar në Messenger për Android dhe iOS në Bolivi, Kolumbi, Lituani dhe Poloni dhe gradualisht në ditët në vijim do të ofrohet edhe në vendet e tjera të botës.

Funksioni është po ai që është raportuar ditë më parë. Keni kohë 10 minuta për të tërhequr një mesazh për të cilin marrësi do të njoftohet por nuk do të ketë akses në përmbajtjen e tij.

Megjithatë nuk përfundon çdo gjë këtu për Facebook. Kompania kërkon të pasurojë këtë funksionalitet me afate kohore për mesazhet e paenkriptuara apo edhe për mbarë bisedat. /PCWorld Albanian

Burimi: http://pcworld.al/ Vazhdo të lexosh

Auto/Teknologji

Ky është çmimi “marramendës” i Mercedes CLS 2019

Brezi i tretë i Mercedes CLS filloi prodhimin në janar, dhe tani prodhuesi i makinave ka shpallur çmimet në ShBA.

Mercedes CLS 2019 450 do shitet 69.200 dollarë plus një tarifë prej 995 dollarë, që e bën këtë seri të Mercedesit 10.000 dollarë më e shtrenjtë se E450, transmeton lajmi.net.

Sidoqoftë, Ajo vjen e pajisur me një kit standard të trupit AMG, njësi ndriçimi LED dhe rrota aliazhi 2.50 centimetra.

Fuqia ofrohet nga një motor me 6 cilindra 3.0-litër. Është në përputhje me një ndërrues automatik me nëntë shpejtësi që lejon CLS të përshpejtojë nga 0-100 km/h në 5.1 sekonda.

Gjithashtu, makina arrin shpejtësinë prej 250 km/h. /Lajmi.net/

Vazhdo të lexosh

Teknologji

Vlera e Bitcoin bie në pikën më të ulët që prej një viti

Bitcoin ra në pikën më të ulët që prej një vit ditën e Mërkure nën nivelin e mbështetjes prej 6,000 dollarësh ndërsa tregtarët dhe analistët janë të zhytur në paqartësi rreth asaj që mund të vijë pak kësaj rënien të papritur.

Monedha këmbehet me 5,829 dollarë në këto moment që shkruajmë sipas CoinMarketCap.com me një vlerë total tregu prej 101 miliardë dollarësh.

Megjithatë nuk është vetëm bitcoin që pati humbje të vlerës.

Ethereum ra me 10.3%, XRP me 9.63%, dhe Bitcoin Cash me 15.62%.

Shkaqet e rënies së vlerës mbeten të paqarta.

Monedha është shumë larg rekordeve të vitit të kaluar kur prekur vlerën e 20,000 dollarëve në Dhjetor.

Por rënia e vlerës ka bërë që paqëndrueshmëria gjithashtu të bjerë. Tërë industria e kriptomonedhave humbi 15 miliardë dollarë brenda 24 orësh. /PCWorld Albanian

Burimi: Vazhdo të lexosh

Teknologji

Shefja e Fondit Monetar Ndërkombëtar thirrje bankave qendrore për lançimin e parasë dixhitale

Bankat qendrore duhet të kenë në konsideratë lançimin e monedhave dixhitale ndërsa paranë e pret një kthesë historike sipas shefes së Fondit Monetar Ndërkombëtar Kristine Largard.

Gjatë një fjalimi në Festivalin Fintech në Singapor ditën e Mërkure, ajo vuri theksin tek natyra e ndryshueshme e parasë ndërsa kërkesa për para fizike po bie në mbarë botën.

Ajo tha se bankat qendrore kanë një rol shumë të rëndësishëm për të futur në qarkullim monedhën për ekonominë dixhitale të të ardhmes.

Sipas Lagard një para dixhitale e mbështetur nga bankat qendrore do të promovonte sigurinë, privatësinë dhe koston e ulët të pagesave.

Por gjithashtu paralajmëroi rreth rreziqeve të stabilitetit financiar dhe inovacionit.

Banka Qendrore e Suedisë ka planifikuar lançimin e një versioni dixhital të monedhës quajtur e-krona në 2019-ën.

Suedia është një prej shoqërive Vazhdo të lexosh

1 2 3 85
Shko në krye