Category archive

Sport

Lajmet me te reja nga sporti

Sport

Arsenali do ta shesë Ozilin nëse vjen ndonjë ofertë e mirë

Arsenali do ta shesë Mesut Ozilin në janar nëse arrin ndonjë ofertë e mirë, sipas ish-sulmuesit të Arsenalit, Charlie Nicholas.Ozili i ka mohuar lajmet për prishje të marrëdhënieve të tij me trajnerin e ri, Unai Emeryn.Për gjermanin thuhet se janë të interesuar disa klube, dhe priten ofertat për të në muajin janar.Ozili erdhi në Arsenal nga Real Madridi në verën e vitit 2013, dhe deri më tani i ka 201 paraqitje për klubin londinez, 39 gola e 71 asistime. Vazhdo të lexosh

Sport

Tjetër fitore për Bayern, Schalke viktima e radhës

Bayern Munchen ka fituar në udhëtim ndaj Schalkes me rezultatin 0:2.Ndeshja ishte e vlefshme për xhiron e katërt të Bundesligës.Golat për bavarezët i realizuan James Rodriguez (8’) dhe Robert Lewandowski nga pika e bardhë në minutën e 64’.Kjo është fitorja e katërt e Bayern në po aq ndeshje këtë sezon.Skuadra nga Munich prinë në tabelë e vetme me 12 pikë.  Vazhdo të lexosh

Sport

Real Madridi tenton fitoren e radhës në “Bernabeu” kundër Espanyolit

Kampionët e Evropës do të përballen me Espanyolin në kuadër të javës së pestë në La Liga, sonte duke filluar nga ora 20:45.Skuadra e Julen Lopeteguit ende nuk ka pësuar disfatë në këtë stinor, dhe dëshiron që ta evitojë këtë edhe sonte në shtëpi kundër Espanyolit.Kurse Espanyoli dëshiron që t’i shkaktojë probleme Real Madridit, pasi ende nuk ka shënuar fitore si mysafir.Real Madridi është në vendin e dytë në renditjen tabelore me 10 pikë, kurse Espanyoli është në vendin e gjashtë me 7 pikë. Vazhdo të lexosh

Sport

Apeli refuzon Lionin. Pa tifozë në Champions

Lioni do të luajë pa tifozë ndeshjen e radhës së Ligës së Kampioneve.Komisioni i Apelit në UEFA refuzoi apelin e bërë nga skuadra franceze kundër dënimit të saj për trazirat e ndodhura gjatë ndeshjes me CSKA-në e Moskës, dënim që e detyron atë që të luajë një ndeshje me dyer të mbyllura dhe një gjobë prej 100 mijë eurosh.UEFA konfirmoi ditën e premte vendimin e saj në lidhje me dënimin e klubit francez për ngjarjet e muajit mars, kur Lioni u eliminua nga Europa League.Shfaqja e tymosëseve që sollën edhe trazira në shkallët e stadiumit dhe sjelljet raciste ishin disa prej motiveve që dënuan Lionin me dy ndeshje pa tifozë, por dënimi do të zbatohet në njërën prej këtyre ndeshjeve nëse do të ketë përsëritje të rasteve të dhunës. Vazhdo të lexosh

Sport

Ja arsyeja pse u zëvendësua Shaqiri

Liverpool ka regjistruar fitore 3:0 në përballjen ndaj Southampton, në të cilën Shaqiri startoi nga minuta e parë.Deri para kësaj ndeshje Xherdani kishte luajtur vetëm 27 minuta në Premierligë me fanellen e Liverpool.Sot, atij iu dha mundësia ta tregojë vetën, duke iu besuar pozita startuese.Ai e justifikoi besimin e trajnerit duke qenë kontribues në dy nga tre golat e shënuar.Goli i parë erdhi pas një goditje të Shaqirit e cila u devijua nga Hoedt për tu konvertuar në atugol kurse goli i tretë erdhi nga Salah pasi lojtari nga Zhegra qëlloi shtyllën nga gjuajtja e lirë.Por, befasi për tifozët ishte zëvendësimi i Shaqës në pjesën e dytë.Sipas David Maddock nga “Mirror” Shaqiri u zëvendësua për arsye taktike të trajnerit i cili dëshironte më shumë stabilitet në mesfushë dhe nuk ka ndonjë lëndim për tu shqetësuar.Lojtari pritet të startojë edhe ndaj Chelsea në ndeshjen që luhet të Mërkuren në kuadër të kupës Vazhdo të lexosh

Sport

Llapi fiton me rikthim te Liria, Alidema shënon het-trik

Llapi ka marrë një fitore të madhe në udhëtim te Liria me rezultat 2-3 në ndeshjen e vlefshme për javën e gjashtë të Superligës së Kosovës.Pjesa e parë e ndeshjes foli në të mirë të vendasve, të cilët shënuan për 1-0 pas vetëm 14-të minutave me anë të Liridon Fetahajt.Llapi arriti të kthehet në lojë në minutën e 20-të duke barazuar 1-1 me anë të Festim Alidemajt.Megjithatë, Liria në minutën 40-të gjeti edhe golin e dytë pasi goditja e Fatih Karahodës u devijua nga Egzon Sinani dhe skuadrat shkuan në pushim e epërsinë 2-1 të vendasve.Në pjesën e dytë, Llapi tregoi krejt tjetër fytyrë duke u treguar më konkret dhe duke kthyer gjithë rezultatin.Ishte sulmuesi i ri Alidema, i cili shënoi dy gola të shpejt, ku i pari erdhi në minutën e 62-të për 2-2, ndërsa në të 70-tën shënoi për 2-3.Në vazhdim edhe përkundër rasteve tjera, gola nuk pati dhe Llapi mori një fitore të madhe në udhëtim.Pas kësaj fitore, Llapi Vazhdo të lexosh

Sport

Ndalohet trajneri i futbollit të femrave, reagon FSHF: Të presim drejtësinë!

Federata Shqiptare e Futbollit (FSHF) ka reaguar pas ndalimit nga Policia e Shtetit të trajnerit të përfaqësueses shqiptare të futbollit të femrave, Armir Grima, si i lidhur me grupin kriminal “Bajri” në Shkodër.FSHF i bën thirrje opinionit sportiv që të mos dalë në përfundime të parakohshme për “një njeri të shkëlqyer dhe me reputacion në qytetin verior”.“Federata Shqiptare e Futbollit është njohur me ngjarjen e fundit të komunikuar zyrtarisht nga ana e Policisë së Shtetit, për ndalimin e z.Armir Grima, aktualisht trajner i ekipit kombëtar të femrave të futbollit. FSHF në qëndrimin e saj është e prirur të besojë në pafajësinë e plotë dhe mospërfshirjen e trajnerit Armir Grima në rrjetet kriminale për të cilën është ndaluar nga ana e autoriteteve të rendit. FSHF mbetet shumë sensitive karshi kësaj ngjarjeje, por njëherësh është në pritje të zbardhjes së plotë të akuzës, që rëndon mbi trajnerin Grima, duke pritur Vazhdo të lexosh

Sport

Nesër nis java evropiane esportit

Nga nesër deri më 30 tetor në qytete të ndryshe të Kosovës do të organizohen aktivitete në kuadër të javës evropiane të sportit.Për herë të parë në Kosovë do të organizohet Java Evropiane e Sportit, i cili është një organizim sportiv që mbahet në javën e fundit të muajit shtator, nëpër vende të ndryshme të Bashkimit Evropian dhe i cili mbështetet edhe nga Komisioni Evropian.Viti 2018 është hera e parë që Kosova organizon një ngjarje të këtillë sportive. Nga 23 deri 30 shtator organizatat e ndryshme sportive, si Komiteti Olimpik i Kosovës, Komiteti Paraolimpik i Kosovës, Federata e Çiklizmit, Atletikës, Sportit Shkollor, Sporteve Universitare do të organizojnë aktivitete të ndryshme anekënd Kosovës, nën patronatin e Ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi.HAPJA ZYRTARE E JAVËSData: 23.09.2018Ora: 11:00Vendi: Hotel Sëiss Diamond, PrishtinëFjalët përshëndetëse:11:00 Kujtim Gashi, Ministri i MKRS-së Vazhdo të lexosh

Sport

Evoluimi i futbollit, ja sa ka ndryshuar ky sport

Jeta ndryshon dhe evoluon me kohën. E njëjta gjë ka ndodhur edhe me futbollin, një nga sportet më popullor në botë. Futbolli i së kaluarës, me këtë të sotmin, kanë një diferencë pothuajse si nata me ditën.Shumë sportdashës vlerësojnë kohën moderne, por ka shumë nostalgjikë që nuk e tradhtojnë epokën e Maradonës, Gerd Mullerit, Beckenbauerit, Valderamës, Platinisë apo Krujfit. Me të mirat dhe të këqijat e veta, futbolli i sotëm me siguri është më favorshëm dhe atraktiv falë mjeteve financiare dhe teknologjisë së avancuar. Por, nëse modernizimi ka përparuar parametrat e futbollit, e kaluara ka pasur një nga avantazhet më të mëdha: S’kishte kompani bastesh, pra mungonte bixhozi dhe trukimet. Futbolli modern është kapur nga oligarkët e naftës, drogës, apo edhe nga sponsorët gjigantë mes tyre dhe kompani bastesh.Në vija të përgjithshme dominon e mira dhe futbollistët gëzojnë mirëqenie të jashtëzakonshme në vendet e zhvill Vazhdo të lexosh

Sport

Allegri ndryshon formacionin, Dybala luan si titullar

Massimiliano Allegri ka paralajmëruar ndryshime në formacionin e Juventusit ndaj Frosinones në Serie A.Trajneri i “Bianconerëve” ka thënë se Paulo Dybala do të luajë nga minuta e parë.Por, ndryshime mund të ketë edhe në mesfushë ku Blaise Matuidi ka nevojë për pushim.“Dybala do të jetë në fushë, ai e ka golin në këmbë”, u shpreh Allegri në konferencën për media.“Në portë do të jetë Szczesny, Perin do të debutojë të mërkurën ndaj Bolognas. Kurse, në mbrojtja mund të luajmë me tre, ose edhe katër. Në mesfushë dhe sulm mund të ketë ndryshime të tjera”, theksoi ai.Duke filluar nga porta ku mund të debutojë Mattia Perin, por nga ndryshimet do të përfshihet edhe CR7 i cili nuk do të luajë si zakonisht në krahun e majtë por në qendër të sulmit. Vazhdo të lexosh

Sport

Milan me ndryshime ndaj Atalantës

Milan do të ndeshet me skuadrën e Atalantës nesër në kuadër të ligës italiane Serie A.Milani është duke u përgatitur shumë për këtë sfidë ashtu si për të gjetur një lider dhe të vazhdojë serinë e fitoreve.Në këtë takim trajneri Gattusso do të bëjë një revolucion të vertëtë në krahasim me Ligën e Europës.Rodriguez, Bonaventura, Suso, Donnarume, Calabria dhe Bigla do të kthehen nga minuta e parë, kurse shansi më i madh do të jetë për mbrojtësin e ardhur nga Juventus, Mattia Caldra i cili pritet të debutoj në ndeshjen e parë në ligë kundër Atalantë. Vazhdo të lexosh

Sport

Sarri ankohet rreth kalendarit

Trajneri i Chelsea, Maurizio Sarri, është i fundit rend kohor në Premier League që ka kërkuar ndihmë nga ata që përpilojnë kalendarin, si e vetmja mundësi për ekipet angleze që të kenë sukses në Europë.Sarri, që e ka nisur shkëlqyeshëm aventurën e tij në Premier League, duke pasur pikë të plota pas pesë ndeshjes, la pushim Eden Hazard dhe David Luiz, për ndeshjen e së enjten në Europa League, ku “blutë” fituan 1-0 ndaj PAOK.Chelsea do të luajë tre ndeshje në një javë, fillimisht ndaj West Ham, pastaj dy përballje ndaj Liverpool, njëra për Kupën e Ligës dhe tjetra për kreun e kampionatit në Premier.“Nëse luan jashtë fushe në Europa League ditën e enjte, atëherë duhet të të krijojnë mundësinë të luash të hënën në kampionat. Në Itali mund të luaje të premten, nëse kishe ndeshje në Champions ditën e martë, – tha Sarri. – Nëse doni që ekipet angleze të jenë të forta në Europë, duhet të përshtatni kalenda Vazhdo të lexosh

Sport

Buffon rikthehet titullar tek PSG

Thomas Tuchel ka paralajmëruar rikthimin e italianit në portën e Paris Saint-Germain.Gigi Buffon do të kthehet në portën e Paris Saint-Germain për duelin ndaj Guingamp.Pas mungesës në takimet e fundit, trajneri Thomas Tuchel ka paralajmëruar rikthimin e italianit në portë.“Gigi do të jetë titullar”, deklaroi Tuchel në konferencën për media.“Ai na u nevojit edhe ndaj Liverpoolit”, theksoi trajneri. Buffon është në garë me Alphonse Areola për statusin e titullarit në portën e Paris Saint-Germain. Vazhdo të lexosh

Sport

Akil Gjakova është kualifikuar në çerekfinale

Kampionati botëror i xhudos po vazhdon të zhvillohet në Baku të Azerbejxhanit.Në këtë kampionat botëror janë duke u paraqitur edhe xhudistët më të mirë kosovarë, të cilët po synojnë të fitojnë epitetin e më të mirëve në botë.Akil Gjakova është kualifikuar në çerekfinale të Kampionatit Botëror “Baku 2018”. Xhudisti ynë mposhti në raundin e tretë hungarezin, M.Ungvari, kategoria -73 kilogramë. Vazhdo të lexosh

Sport

Skandal në futbollin shqiptar, arrestohet trajneri i Kombëtares Shqiptare

Policia e Shtetit ka marrë një operacion të gjerë së fundmi në qytetin e Shkodrës. Interesant është fakti që uniformat blu kanë prekur dhe fushën e sportit, pasi ndër të tjera janë vënë në pranga persona për “organizim të llotarive të palejuara”. Në prangat e Policisë ka rënë as më shumë e as më pak, por vetë trajneri i kombëtares së femrave të Shqipërisë, Amir Grimaj. Ky i fundit u arrestua në Shkodër.Grima nuk ishte i vetmi që u arrestua në lidhje me këtë akuzë, pasi së bashku me të është arrestuar dhe portieri Fabiol Rexhepi. 26-vjeçari e mbylli sezonin e kaluar me ekipin e Tërbunit, ndërsa sivjet ka kaluar te Besëlidhja, por nuk ka luajtur ende asnjë takim. Në Shkodër u arrestua dhe Ismet Idrizi. Emri i tij njihet në qytetin verior si një ish-sportist, pasi ka luajtur dhe me Adën.Arrestimi i trajnerit të kombëtares së femrave për organizim të llotarive të palejuara është një goditje e madhe dhe për këtë ekip Vazhdo të lexosh

Sport

Nora Gjakova s’ka të ndalur, kualifikohet në qerekfinale

Kampionati botëror i xhudos po vazhdon të zhvillohet në Baku të Azerbejxhanit.Në këtë kampionat botëror janë duke u paraqitur edhe xhudistët më të mirë kosovarë, të cilët po synojnë të fitojnë epitetin e më të mirëve në botë.Pas fitores ndaj marokenës, Soumiya Iraoui, në raundin e dytë, Nora Gjakova ka fituar sërish.Xhudistja kosovare ka arritur të fitojë edhe duelin ndaj francezës, Gneto për të kaluar në raundin e ardhshëm. Vazhdo të lexosh

Sport

Formacionet e mundshme: Real Madrid – Espanyol

Pas suksesit ndaj Romës në ndeshjen e parë për këtë sezon në Champions League, Real Madridit i rikthehet La Ligas dhe sonte kundërshtari quhet Espanyol.Këto pritet të jenë formacionet të dy skuadrave:Real Madrid (4-3-3): Courtois; Carvajal, Varane, Ramos, Marcelo; Modric, Kroos, Ceballos; Bale, Benzema, Asensio.Espanyol (4-4-2): Diego Lopez; Javi Lopez, David Lopez, Hermoso, Vila; Darder, Roca, Granero; Baptistao, Iglesias, Garcia  Vazhdo të lexosh

Sport

Nora dhe Akili sot luftojnë për t’u bërë kampion bote

Kampionati botëror i xhudos po vazhdon të zhvillohet në Baku të Azerbejxhanit.Në këtë kampionat botëror janë duke u paraqitur edhe xhudistët më të mirë kosovarë, të cilët po synojnë të fitojnë epitetin e më të mirëve në botë.Distria Krasniqi u eliminua disa ditë më parë nga Bilodid me ‘wazza nari’, por shpresa për t’u bërë kampion bote në ndonjë kategori ende nuk ka përfunduar.Në ditën e sotme, Nora Gjakova dhe Akil Gjakova do të garojnë në kategoritë e tyre, me shpresën për ta arritur objektivin e tyre, që është fitorja dhe grumbullimi i pikëve për Lojërat Olimpike 2020.Nora do të përballet me Soumiya Iraoui në rundin e dytë, kurse Akil Gjakova do të ketë përballë Magner Mendes në kategorinë deri 73 kilogramë. Vazhdo të lexosh

Sport

Ylli i PSG-së i interesuar t’i bashkohet gjigantit anglez

Mesfushori i Paris Saint-Germainit, Adrien Rabiot, është i interesuar t’i bashkohet Manchester Cityt, sipas tabloidit britanik Metro.Madje, mesfushori francez është i gatshëm të kalojë ne City si transfer i lirë.Rabiot, i cili e ka kaluar një kohë të shkurtër si i ri në akademinë e Cityt, ka kontratë me PSG-në vetëm deri në verën e vitit 2019.Megjithatë, kjo nënkupton se City nuk është i gatshëm të bëjë ofertë për të në janar dhe Rabiot duhet të presë deri në verë për ta kompletuar kalimin në Premierligë. Vazhdo të lexosh

Sport

Barça i rrit përpjekjet për transferimin e Pogbas

Barcelona i ka rritur përpjekjet për transferimin e mesfushorin të Manchester Unitedit, Paul Pogba, sipas Mirror.Sipas mediumit britanik, katalonasit do ta vëzhgojnë fituesin e Kupës së Botës në çdo ndeshje.Pogba ka qenë subjekt i spekulimeve për një largim nga gjiganti britanik, pasi nuk ndihet i rehatshëm në “Old Trafford” dhe i ka prishur marrëdhëniet me Jose Mourinho.Tani, Barça do të kërkojë ta shfrytëzojë këtë rast duke i dërguar skautët në çdo ndeshje të Unitedit para se të bëjë një ofertë në vlerë mbi 100 milion euro.  Vazhdo të lexosh

Sport

Schalke-Bayern, kampionët kanë fituar 3 radhazi “Veltins”

Dy nga skuadrat më të mira të sezonit të kaluar të Bundesliga-s do të përballen pasditen e së shtunës, me Schalke-n që do të presë kampionët në fuqi të Gjermanisë në “Veltins Arena”.Miqtë kanë dominuar përballjet direkte të viteve të fundit dhe kanë fituar në tri viztat e fundit që kanë bërë në atë stadium. Për më tepër, bavarezët kanë regjistruar 7 fitore, 2 barazime dhe 1 humbje në dhjetë ndeshjet e fundit që kanë luajtur kundër Schalke në të gjitha kompeticionet.Schalke nuk e ka filluar në mënyrën e duhur kampionatin, duke humbur tri ndeshjet e para me vetëm dy gola të shnëuar dhe gjashtë të pësuar. Bayern, nga ana tjetër, e ka nisur sezonin me tri fitore dhe janë e vetmja skuadër e Bundesliga-s që i kanë fituar të gjitha ndeshjet e para.Ata kanë shënuar nëntë gola (3 për ndeshje) dhe kanë pësuar vetëm dy të tillë. Ndërkohë, 3 nga pesë ndeshjet e fundit të luajtura mes këtyre dy skuadrave në “Veltin Vazhdo të lexosh

Sport

Spalletti këshillon Interin: Duhet t’u japim vazhdimësi rezultateve

Pas fitores së bukur me përmbysje në debutimin e Ligës së Kampionëve, kundër Tottenham, Interi duhet të përsëritë vetveten edhe kundër Sampdorias, duke pasur parasysh se në Seria A, kryesuesit e Juventusit janë tashmë janë +8 pikë.Luciano Spalletti e hapi konferencën për shtyp në prag të kësaj ndeshjeje me një paralajmërim për ekipin e tij: “Nëse fitojmë ndeshje si ajo në Champions ne të gjithë dalim më të fortë. Kjo do të thotë se potenciali për sukses është aty, në grupin e lojtarëve. Fitorja në sfidën e nesërme do të thotë shumë më tepër. Ndaj Tottenham konstatova gjëra mjaft të mira, siç ishin karakteri dhe shpirti. Skuadra mbeti në ekuilibër, duke luajtur futbollin e vet”.Pikët e humbura rrugës tashmë përfaqësojnë të kaluarën: “Nëse analizojmë mënyrën se si kemi luajtur në disa momente, është e qartë se nuk jemi të kënaqur, edhe në qoftë se java e punës ka qenë gjithmonë serioze dhe profesional Vazhdo të lexosh

Sport

Sanchez, dështim total te United!

Kiliani nuk ka arritur asnjëherë të shfaq vlerat reale te United.Alexis Sanchez është lojtari më i paguar në Premierligë.Ai fiton 20.35 milionë funte në vit te Manchester Unitedit.Sipas mediave angleze, Sanchez është një dëshpërim total te Manchester United.Ai nuk ka arritur asnjëherë të shfaq vlerat reale, duke mos iu afruar formës që e tregonte te Arsenali.Sanchez ka shënuar tre gola për Unitedin, shumë pak krahasuar me atë që pritet prej tij.  Vazhdo të lexosh

Sport

Santosi dëshiron ta mbajë Gabigolin e Interit

Presidenti i Santosit, Jose Carlos Peres e ka konfirmuar dëshirën për ta mbajtur në skuadër Gabriel Barbosan, mirëpo kjo varet nga Interi.Sulmuesi është në huazimin e tij në Brazil pasi dështoi që t’i tregojë aftësitë e tije në Milano me Interin, pas transferimit të tij prej 33 milionë eurosh në verën e vitit 2016.Ai i ka shënuar 14 gola në 36 paraqitjet e këtij stinori, mirëpo huazimi i tij përfundon më 31 dhjetor të këtij viti.“Do të donim që ta mbajmë atë”, tha Peresi.“Asgjë nuk është vendosur ende. Në tetor do të takohemi për ta evoluar situatën e tij, por deri më tani ne nuk kemi biseduar me Interin”. Vazhdo të lexosh

Sport

Hamsik largohet nga Napoli, fajtor Ancelotti!

Hamsik nuk ndihet mirë me teknikun italian.I vjen fundi aventurës së Marek Hamsik te Napoli.Mesfushori mund të largohet që në janar nga Napoli.Ai nuk është i kënaqur nga puna nën urdhërat e Carlo Ancelottit.Sipas mediave italiane, Ancelotti ia ka ndryshuar pozitën sllovakut dhe kjo nuk i ka pëlqyer aspak këtij të fundit.Kujtojmë që gjatë verës Hamsik pati oferta nga Kina, por i refuzoi për Napolin. Vazhdo të lexosh

Shko në krye