Category archive

Shëndetsi

Për zemër e pamje rinore ushtroni pesë herë në javë!

Njerëzit duhet të ushtrojnë katër ose pesë herë në javë për të mbajtur zemrën, arteriet dhe madje edhe pamjen e tyre rinore, thonë shkencëtarët.

Çdo formë ushtrimi ngadalëson plakjen e zemrës, studiuesit gjetën, por ushtrimi i më pak se katër herë në javë siguron vetëm shëndetin e arterieve më të vogla, njofton Klan Kosova.

Ndërsa njerëzit rriten, arteriet e tyre – të cilat transportojnë gjak brenda dhe jashtë zemrës – tentojnë të ngurtësohen, gjë që rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Ushtrimi i rregullt mund të mbajë arteriet të zhdërvjellta dhe të përmirësojë rrjedhjen e gjakut, e cila është e mirë për zemrën dhe mund të mbajë lëkurën e njerëzve duke kërkuar të rinj për më gjatë, si dhe përmirësimin e mirëqenies dhe rritjen e energjisë.

Hulumtuesit në Teksas sugjerojnë se sasi të ndryshme të stërvitjes gjatë jetës së një personi mund të përfitojnë pjesë të ndryshme të sistemit të qarkullimit të gjakut.

Për të mbajtur arteritë e mëdha të tyre të shëndetshme, njerëzit duhet të bëjnë të paktën dy orë stërvitje në javë – katër ose më shumë sesione 30-minutëshe.

Testi i ri për kancerin e prostatës eliminon nevojën e biopsive

Një test gjaku për kancerin e prostatës mund të eliminojë nevojën e testit për gati gjysmën e biopsive, kanë pohuar shkencëtarët.

Në gjendje për të dalluar më mirë mes kancerit të ngadaltë dhe agresiv, ajo heq dyshimin që i detyron shumë burra t’i nënshtrohen një biopsie të dhimbshme, njofton Klan Kosova.

Hulumtuesit amerikanë dolën me zëvendësimin e mundshëm për testin e pabesueshëm të gjakut PSA që aktualisht përdoret në NHS.

Testi i ri merr proteina të ngjashme me PSA, të cilat janë ndryshuar nga kanceri. Në dy analiza me 384 burra, ai pengoi deri në 47 përqind të biopsieve të cilat do të ishin të nevojshme pas një prove PSA.

Biopsitë janë përdorur për të konfirmuar një diagnozë të kancerit të prostatës, por shkaktojnë dhimbje, gjakderdhje dhe një rrezik të rritur të infeksioneve të gjakut.

Testi i tanishëm i rekomanduar për kancerin e prostatës është një test i PSA i ndjekur nga një MRI scan, megjithëse skanimi ende nuk është i disponueshëm në çdo pjesë të Britanisë.

Salca e domateve e shëndetshme për zorrët

Salca e domateve e gatuar në kushte shtëpie, rrit nivelet e baktereve të shëndetshme në zorrë.

Kështu thotë hulumtimi i fundit sipas shkencëtarëve spanjollë, të cilët zbuluan se se domatet kanë një efekt më të mirë probiotik në zorrë kur skuqen në një salcë, sesa kur hahen të papërpunuara, njofton Klan Kosova.

Megjithëse një bakter i shëndetshëm në zorrë parandalon disa antioksidantë që absorbohen nga salcat e domates, salcë nxit efektivitetin e baktereve të njëjta.

Studiuesit thonë se kjo e bën salcën e gatuar më mirë për shëndetin e zorrëve sesa domate të papërpunuara, sepse procesi i gatimit ruan kimikatet e rëndësishme që i jep domates ngjyrën e kuqe të tyre.

Dieta kineze: Hiqni më shumë se pesë kilogramë për një javë!

Me zvogëlimin e marrjes së kalorive dhe mjaft lëngjeve mund të hiqni pesë kilogramë për një javë.

Ushqimi kinez çon në humbjen e peshës për shkak të faktit që kufizon marrjen e kalorive ditore në 800 deri në 1.000. Pos kësaj, dieta përmban mjaft lëngje: ujë mineral, çaj të gjelbër dhe lëngje pemësh të freskëta.

Këto pije do të pastrojnë trupin nga materiet e grumbulluar të dëmshme dhe do t’ju mbrojnë nga vitaminat dhe antioksidanset e domosdoshme, transmeton Telegrafi.

Karakteristikë tjetër e ushqimit kinez është sepse përbëhet nga produktet e njohura: në të nuk ka ushqime ekzotike.

Në afat prej një jave, ushqimi juaj do të përfshijë perime të freskëta, pemë, oriz, bukë thekre dhe peshk.

Regjimi i këtillë i ushqimit është i përshtatshëm vetëm për njerëzit plotësisht të shëndetshëm, prandaj para se të ndërroni ushqimin e përhershëm, konsultohuni me mjekun tuaj.

Gjatë dietës patjetër duhet të eliminoni nga ushqimi ëmbëlsirat dhe produktet e miellit, yndyrat shtazore, alkoolin dhe kafen.

Gjithashtu është e domosdoshme që të ulni marrjen e kripës dhe erëzave.

Dita e parë:

Kafjalli: 150 gr lakër të freskët, 200 ml ujë mineral,
Dreka: 4 lugë oriz të zier, 150 gr sallatë nga karota dhe vaji i ullirit, 200 ml ujë të thartë
Darka: 150 gr peshk të zier, pak bukë të thekrës, disa gjethe të sallatës së gjelbër, 200 ml çaj të gjelbër.

Dita e dytë:

Kafjalli: 150 gr sallatë nga karotat me vaj ulliri, 1 rriskë bukë thekre, 200 ml ujë mineral
Dreka: 200 gr sallatë nga karota, lakër, sallatë të gjelbër, selino, 1 rriskë bukë thekre, 200 ml lëng të shtrydhur nga molla
Darka: 100 gr oriz të gatuar, sallatë e gjelbër, gjysmë grejpfruti, 200 ml ujë mineral.

Dita e tretë:

Kafjalli: 200 gr sallatë me mollë, dardhë, portokall, banane, 200 ml lëng të shtrydhur nga portokajtë
Dreka: 250 gr shparguj të zier, 150 gr sallatë me lakër me lëng limoni, 1 rriskë bukë thekre, 200 ml ujë mineral
Darka: 250 gr kërpudha të ziera ngadalë (pa vaj), 1 patate të vogël të zier, 200 ml ujë mineral.

Dita e katërt:

Kafjalli: mollë, portokaj, bukë thekre, 200 ml lëng të freskët të shtrydhur nga portokajtë
Dreka:300 gr shparguj të zier me oriz dhe borzilok, 1 mollë, 1 rriskë bukë thekre, 200 ml ujë mineral
Darka: 200 gr peshk të zier, 2 patate të vogla të ziera, 1 rriskë bukë thekre, 200 ml çaj të gjelbër.

Dita e pestë:

Kafjalli:150 gr qull orizi të zier në ujë, 200 ml ujë të thartë
Dreka: 200 gr sallatë me lakër të bardhë, 1 rriskë bukë thekre, 200 ml ujë të thartë
Darka: 200 gr sallatë nga lakra, karota, sallata e gjelbër dhe vaji ullirit, 1 rriskë bukë thekre, 200 ml ujë mineral.

Simptomat që ju tregojnë se keni mungesë të hekurit

Mungesa e hekurit, megjithëse fillon si një shqetësim, mund të shndërrohet në një gjendje të rëndë të quajtur anemi.

Në jetën e përditshme mund ta humbisni hekurin në mënyra të shumta, kështu që është jetësore të dini se si ta parandaloni dhe ta trajtoni këtë gjendje, transmeton Klan Kosova.

Mungesa e hekurit ndodh kur trupi nuk ka mjaft prej hekurit mineral, i cili është përgjegjës për prodhimin e hemoglobinës – një proteinë në qelizat e kuqe të gjakut e cila është përgjegjëse për transportimin e oksigjenit nga mushkëritë në pjesët e tjera të trupit.

Derisa mungesa e hemoglobinës ndikon që muskujt dhe indet tuaja të funksionojnë joefektivisht, gjë që pastaj rezulton me anemi.

Më poshtë janë disa simptoma qe ju tregojnë se mund të keni mungesë të hekurit në trupin tuaj.

Kur ndjeni lodhje (dobësi, nivele të ulët të energjisë, vështirësi për t’u përqëndruar)

Lëkurë të zbehtë

Probleme me frymëmarrjen dhe dhimbje e gjoksit

Marramendje dhe kokëdhimbje

Rrahje të çregullta të zemrës

Lëkurë dhe flokë të dëmtuara

Thonj të brishtë

Dhimbje të këmbëve

Gjatë urinimit keni dhimbje të barkut dhe gjakosni

Shenjat dytësore të mungesës së hekurit:

Keni ftohtë dhe ju krijohen mishra rreth thonjëve

Shko ne krye