Category archive

Opinione

Opinione

Ishte koha e targave të zeza. Vajzat studente përdhunoheshin dhe liheshin te dera e konviktit

Kur unë mbarova studimet e mia, ishin katër vitet e fillimit të tranzicionit shqiptar. Juve që diplomoheni sot, nuk di t’ju them, nëse jeni në vitet e fundit të tranzicionit shqiptar, ndërsa bota po kalon tranzicionin e saj, nga njeriu te teknologjia. Është koha e parave të shpejta, makinave të shpejta, konsumit të shpejtë, rregullave pa rregulla. Si orientohesh në këto kohë? Nga brenda, jo nga jashtë. Pyetjet i bën vetë, përgjigjet i jep vetë. Ti më dëgjon e mendon, se unë e kam të lehtë te flas, se e kalova. Çfarë kam të lehtë? Çfarë kalova? As harroj, as kaloj dot, mbi çfarë kam parë dhe bërë. Ajo kohë nuk zhduket nga memoria ime. Nuk dija ç’do bëja me jetën time. Kisha frikë. Ishte koha e targave të zeza. Vajzat studente, përdhunoheshin dhe liheshin te dera e konviktit, apo hidheshin në rrugë. Kisha frike nga frika ime. Dhe e sfidova. Duke treguar histori për frikërat tona, vrava friken time. Shkova nëpër zyra redaksish në kë Vazhdo të lexosh

Opinione

Kurseni së paku milionat e taksapaguesve, me të cilat presidenti i Kosovës lobon për Serbinë!

Tre milion euro kushton kompania lobuese që ka paguar presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, për realizimin e projektit serb të ndarjes së Kosovës. Këtë shifër e ka bërë të ditur deputeti i parlamentit të vendit, Driton Tali. Këta tre milion euro i merren taksapaguesve të Kosovës dhe i jepen kompanisë lobuese të ish-kryeministrit britanik, Tony Blair. Ai ka për detyrë të lobojë në Britaninë e Madhe, Shtëpinë e Bardhë e Berlin, që qeveritë e këtyre vendeve të pranojnë idenë e copëtimit të Kosovës të elaboruar nga Dobrica Qosiç, hedhur në tregun politiko-diplomatik nga liderët serbë Zoran Xhinxhiç, Boris Taqiç , Ivica Daçiq e Aleksandër Vuçiq, si dhe mbështetur fuqishëm nga preidenti i Kosovës, Hashim Thaçi e kryeministri i Shqpërisë, Edi Rama. Lobisti i ndërhyrjes tokësore të NATO-s në Serbi (1999), fillimisht u bë këshilltar i Ramës dhe Vuçiq e tashmë do paguhet për lobing të idesë së zot Vazhdo të lexosh

Opinione

Vrimat e zeza të prokurorisë dhe reformat integruese

Çfarë mund të jetë më e rëndësishme për shtetin e së drejtës, sesa ndjekja dhe vendosja para drejtësisë e kryerësve të veprave penale?! Asgjë, asgjë nuk është më e rëndësishme se sa detyra e një prokurori të aftë dhe moralshëm të bëjë me ndershmëri punën e përcaktuar nga ligji. Mbrojtja e popullatës nga kriminaliteti, me… Vazhdo të lexosh

Opinione

Aventura e Thaçit me Gjykatën Kushtetuese

Hashim Thaçi po bënë përpjekjet e fundit dhe ndërmerr çdo gjë të mundshme, për ta anashkaluar edhe Kushtetutën e vendit si dhe Kuvendin e Kosovës, në mënyrë që fazën finale të dialogut me Serbinë, ta përmbyllë ashtu siç do ai dhe vetëm me nënshkrimin e tij personal.

I përballur me kritika të shumta e të gjithanshme dhe mungesën totale të mbështetjes nga partitë politike të vendit, për çuarjen përpara të çmendurive të tij aventureske në fazën finale të dialogut me Serbinë, kuislingu Hashim Thaçi po insiston me këmbëngulje, për mbajtjen gjallë të qëndrimit të tij anti-Kosovë pa zgjedhur mjete dhe metoda veprimi deri te ato kundër kushtetuese.

Madje Thaçi ka shkuar aq larg, duke provokuar jo vetëm Gjykatën Kushtetuese, por duke rrezikuar edhe rendin kushtetues të vendit me shtruarjen e një pyetje djallëzore kësaj Gjykate,përmes së cilës kërkon direkt nga instituci Vazhdo të lexosh

Opinione

Situata brenda BE dhe e ardhmja e projektit europian

Është fakt sot një shqetësim tepër i shtuar për të ardhmen e BE-së. Ka kohë që BE bashkëjeton me krizën, që sot nuk e fshehin apo e mbulojnë dot, por më e keqja është se klasat politike dhe strukturat e BE nuk dinë ç’të bëjnë me krizën. Ka më shumë zhurmë e protoganizma individuale e spontane, sa i përket përballimit të krizës, por realisht nuk ka asnjë vizion të plotë për përmbajtjen e krizës, por sidomos ndonjë program konkret për përballimin dhe kapërcimin e saj. Ka shashka gjithfarë lloji, si ato për “më shumë Europë”, apo “Europa me dy shpejtësi”, apo me rrathë etj., por tashmë edhe opinione e sjellje që e dëshirojnë një fund të BE, që shfaqen në formën e të kritikuarit të strukturave të BE, por edhe ëndrra që presin një fund të BE. Klasat politike të vendeve të BE duken si të dorëzuara përballë kësaj krize, apo shumë të dobëta përballë Vazhdo të lexosh

Opinione

Fetishizimi i fesë ortodokse, qëllim fondamental për shfarosjen e etnisë shqiptare

Kuptohet çdo kohë krijon probleme në përshtatjen e saj. Në këtë drejtim u krijua domosdoshmëria e interpretimit dhe dallimit midis myslimanëve me origjinë turke dhe myslimanëve me origjinë shqiptare. Kontribut të vlefshëm hisorik dhe kombëtar kanë dhënë Mehdi Frashëri dhe Mithat Frashëri. Duke iu referuar Traktatit të Lozanës [Konventës] z. Mithat theksonte; “Turqia nuk është… Vazhdo të lexosh

Opinione

Ndarja e Veriut të Kosovës nuk ka “brirë”!

-JO Dialogu i Brukselit të dështuar, por NJË JALTË E RE EVROPIANE-AMERIKANE, do të mund t’i zgjidhte problemet ndërterritoriale të shteteve të Ballkanit, jo vetëm të Kosovës dhe Serbisë, të cilat nuk kanë asnjë shans teorik, që t’i zgjidhin mosmarrëveshjet ekzistuese me amti koloniale më se njëshekullore, pa ndërhyrjen dhe pa ndihmën konkrete të Amerikës dhe të BE-së.

De fakto Kosova është ndarë (1999-2018). Këtë ndarje dikush po bën përpjekje ta fshehë para popullit. Mirëpo, këtë e dëshmon gjendja në terren, ku mbi 50 mijë shqiptarë janë përzënë me dhunë, me terror dhe me plaçkë nga kolonët serbë, të cilët pa asnjë kompensim ua kanë uzurpuar dhe konfiskuar pronat e tyre të paluajtshme (banesa, shtëpia dhe troje).

Pra, që nga përfundimi i luftës (qershor 1999) territori verior  është shkëputur nga Kosova. Kjo do të thotë se  qe 19 vjet (1999-2018) de fakto është Vazhdo të lexosh

Opinione

Rikthimi i Heroit nga Shqipëria e vjetër në Shqipërinë e re të cilin e vranë ata që s‘kishin komb, atdhe dhe fe

Kolonel Ahmet Krasniqi sot nga dheu i Shqipërisë së vjetër u kthye në dheun e Shqipërisë së re. Nga e ëma Shqipëri qe e vrau me dorën e tradhëtisë tek Shqipëria e re që ka vjet qe nuk po din më i gëzue frytet e Lirisë. Kolonel Ahmet Krasniqi ishte i përgatitur shumë mirë në aspektin profesional ,ai e planifikonte luftën të jetë tamam luftë, ai fillimisht kishte planifikuar që ta çlironte qytetin e Pejës dhe me pasë tërë Kosovën më një luftë të madhe frontale.

Por koloneli hero nuk ishte i pregaditur për një gjë. Ai nuk e besonte asnjëherë se tradhëtia do të veproj midis Tiranës dhe do ta vrasë atë. Eh kolonel fara e Milladin Popoviqit,Svetozar Vukmanoviq Tempo është ende shumë e fortë në Trojet Shqiptare. Kjo farë e fëlliqur vrau djalërinë shqiptare gjatë Luftës së Dytë Botërore ku u vranë dhe u masakruan mbi 47000 shqiptarë atdhetarë. Koloneli gjatë ishte pregatitur për t‘i Vazhdo të lexosh

Opinione

“Fjetja e arsyes prodhon monstra”

Nga Ben Andoni

“Fjetja e arsyes prodhon monstra” është një gravurë e Françisko Gojës, realizuar në kapërcyell të shekullit XVIII, kohë kur të gjitha vendet e Evropës zienin nga padrejtësia dhe përpjekja për ndryshim. Autorit i shkoi ndërmend që të shkëputej nga puna e përditshme me imazhet patetike të familjes mbretërore dhe të prodhonte një cikël, ku të përshfaqte të gjithë pasiguritë e veta dhe të njerëzve që e rrethonin. Ndërkohë që kishte filluar të shurdhohej krejtësisht, e ka portretizuar veten të ulur me kokë e mbështetur në tavolinë mes pajisjeve dhe letrave të tij të vizatimit, në një makth prej zogjve të frikshëm të natës që i kishin mësyrë në dhomë. Në kompozim janë të preçizuar kukuvajka, që portretizojnë marrëzinë dhe lakuriq nate që përshfaqin injorancën e kohës. Artisti është në makth dhe ka frikë të ngrihet se Vazhdo të lexosh

Opinione

Tronditja e shekullit, presidenti i një shteti të akuzohet për vrasje të veprimtarëve të çështjes kombëtare!

Kosova, që nga koha e luftës është përballur me shumë ngjarje të rënda, vrasje makabre, ku njerëzit më të devotshëm të saj u vranë nga tyta e tradhtarëve, të cilët me mburrje dhanë urdhra për vrasjet e tyre.

Tradhtarët shqiptarë, gjetën kohën edhe në luftë për të punuar kundër interesave tona dhe në dobi të armikut.

Atë që nuk e bëri armiku e bëri dora shqiptare!

Gjatë luftës, janë hedhur shumë hipoteza se disa prej komandantëve shqiptar, të cilët u vranë në luftë, u vranë pikërisht nga dora shqiptare ose në ndonjë pritë të përgatitur mirë nga shqiptarët.

Kështu ndodhi me Zahir Pajazitin, i cili u vra në Vushtrri, ku ra në pritë, por thuhet se informatori ishte shqiptar.

Vrasje të tilla ndodhen dhjetëra sosh. U vra edhe Ilir Konushevci,  Sali Çeku, ministri dhe koloneli Ahmet Krasniqi në Tiranë... për të vazhduar me pas me vrasjet makabre të pas Vazhdo të lexosh

Opinione

Kolonel…sot po gjejmë një ngushëllim të madh që banesa e fundit për Ty do të jetë Prishtina

Kolonel… sot po gjejmë një ngushëllim të madh që banesa e fundit për Ty do të jetë Prishtina, do të jetë dheu i tokës Dardane, të cilën e deshe aq shumë edhe ne momentet më të vështira të saj.

Gjaku i juaj Kolonel, si ish Ministër i Mbrojtjës dhe Komandant i përgjithshëm të FARK-ut Ahmet Krasniqi, le të jetë thirrje për bashkim të të gjithë qytetarët në Kosovë dhe të shqiptarëve në përgjithësi që t‘i përqendrojnë të gjitha burimet dhe energjitë në të mirën e vendit.

Kolonel Ahmet KRASNIQI, të vranë ata që donin të vrisnin Kosovën dhe bijtë më të mirë të saj, por Ti nga sot, do të pushon në panteonin tënd. Populli e dinë fort mirë që këto vrasje i bëjnë kriminelët për ta fshehur krimin, turpin dhe tradhtitë që ja bënë kombit e popullit tonë gjatë luftës, por edhe sot, për ti realizuar Vazhdo të lexosh

Opinione

Anti-thaçizmi si dëshmi e shterpësisë së mendimit politik në Kosovë

Një ndër thëniet më të famshme për të cilat mbahet mend Eleanor Roosevelt është shprehja se “mendjet e ndritura diskutojnë për ide, mendjet mesatare diskutojnë për ngjarjet ndërsa mendjet e vogla diskutojnë për njerëz”. Fatkeqësisht në Kosovë prej shumë vitesh dominon debati politik mbi persona e jo mbi ide e zhvillime sikurse ndodh në vende me kulturë politike më të avancuar. Sikur të mos mjaftonte që telenovelat të zaptonin hapësirën mediatike, ka filluar që edhe politika të trajtohet si telenovelë duke u fokusuar tek veprimet, situatat apo fatet e personazheve kryesorë. Në qendër të thashethemnajës e përgojimit qëndron Hashim Thaçi si personaliteti më i rëndësishëm politik në Kosovë i dy dekadave të fundit. Është e kuptueshme që vetë roli protagonist e bën edhe cak shigjetash, sepse sikurse thotë në fizikë ligji i tretë i Njutonit: “Për çdo forcë ekziston gj Vazhdo të lexosh

Opinione

Koloneli që ia vuri themelet ushtrisë së Kosovës

-Të nderuara zonja dhe zotërinjë !

-Të nderuar organizatorë !

-Të nderuar oficerë e bashkëluftëtarë të Kolonelit !

-Të nderuar miqë dhe të afërm të kolonelit !

-E nderuara Familje Krasniqi!

Kjo akademi përkujtimore po mbahet me rastin e 20 - vjetorit të vrasjes së Ministrit të Parë të Mbrojtjes të Republikës së Kosovës, kolonel Ahmet Krasniqit”, e ne sot me krenari po e përkujtojmë Komandantin e parë të Forcave të Armatosura të Republikës së Kosovës, përkatësisht Ministrin e Parë të Mbrojtjes që e kishte Republika e Kosovës.

Tani në këtë përvjetor shihet më së miri se plumbi kurrë nuk mund ta vret individin, plumbi i tradhtarëve e pengoi vetëm ecjen e Ahmet Krasniqit drejt fitores së lirisë, por kurrë nuk ka mundur ta vret madhështinë dhe famën e tij. Se fama e një oficeri të karrierës, ishte fama që pat koloneli ynë i nderuar dhe i paharru Vazhdo të lexosh

Opinione

A është Ibrahim Kelmendi mësues i Hashim Thaçit?!

Hashim Thaçi është duke zbatuar idetë e Ibrahim Kelmendit, për pajtim të shqiptarëve me popullin serb, ende pa u tërë gjaku i njomë dhe pa e njohur Kosovën si shtet të pavarur, si dhe kthimin e serbëve të shpërngulur nga Kosova, duke mos dashur të përmend edhe kthimin e shqiptarëve nga Veriu i Mitrovicës ?!

Lëvizja eventuale e kufijëve të Kosovës, është akti më i rëndë i historisë tonë qindra vjeçare, në dëmë të popullit tonë!

Sepse, me këtë po bëhet pajtimi dhe heqja dorë e të gjitha kërkesave tona legjitime, nga Serbia pushtuese, siç janë: kërkesat për kthimin e tokve tona të okupuara të Sanxhakut të Nishit etj., për mos kërkim falje të shumë masakrave të dy luftërave botërore dhe e luftës së fundit 1999!

I.Kelmendi, nuk është vetëm rekrutues i Hashim Thaçit. Por edhe i shumë ish-komandatëve të luftës së fundit, me të cilët ka kontaktuar dhe biseduar në Vazhdo të lexosh

Opinione

Ëndrra e Ahmet Krasniqit

Njëzet vjet pas vrasjes së ministrit të parë të Mbrojtjes, Ahmet Krasniqi, ëndrra e filluar e tij po bëhet realitet. Ushtria e Kosovës po krijohet. Shteti po ndërtohet mbi gjakun, jetën, angazhimin dhe flijimin e Heronjve tanë; ndër ta edhe Ministri Krasniqi. Ahmet Krasniqi këtë ushtri e nisi e Marrëveshje e Stokholmt – kur u bashkuan të gjitha forcat e armatosura në Kosovë nënë emrin UÇK. Ishte njëri vizionar dhe me plot urtësi dhe bujari. Njëri i fjalës dhe Besës. Burrë i pa-matur për trimëri dhe dashamirësi. Mbi të gjitha angazhimi i tij për krijimin e Forcave të Armatosura të Kosovës ishte misioni i tij jetësor – më të cilin mision edhe jep jetën me 21 shtator 1998 në rrugën pranë Medresesë së Tiranës ku ishte duke hyrë në ndërtesën e Ministrisë së Mbrojtjes së Kosovës. Kolonel Krasniqi, stërnip i Aziz Zhilivodës nga fshati Zhilivodë i Vushtrrisë ishte shqiptari më aktiv dhe më i fuqishëm në Ushtrinë Jugosllave. Armi Vazhdo të lexosh

Opinione

Lirimi i Ermal Hoxhës, “përplasje” avokat-prokurori

Raportet pozitive nga institucionet e drejtësisë dhe një kontratë pune me kompaninë e bashkëshortes së tij i hapën rrugën vendimit të lirimit me kusht të Ermal Hoxhës, pasi kishte kryer fizikisht vetëm gjysmën e dënimit për veprat penale të “prodhimit dhe shitjes së lëndëve narkotike” dhe “pjesëmarrjes në organizatë kriminale”.

Vendimi i lirimit, të cilin BIRN e disponon, është firmosur nga gjyqtari i Gjykatës së Fierit, Piro Sota dhe mban datën 13 shtator 2018.

Ermal Hoxha- nipi i diktatorit Enver Hoxha u arrestua më 14 janar 2015 si pjesë e organizatës kriminale që kishte ngritur një laborator të prodhimit të kokainës në fshatin Xibrakë të Elbasanit. Ai u dënua me 10 vjet burg nga Gjykata e Krimeve të Rënda, ndërsa në Apel dënimi u reduktua me 1/3 në 6 vjet e 8 muaj burg.

Sipas vendimit të gjykatës, Hoxha kishte kryer fizikisht 3 vjet, 6 muaj dhe Vazhdo të lexosh

Opinione

Kadri Veselin e kanë kapë ethet e protestave

Kryetarin e Parlamentit të Kosovës  Kadri Veselin e kishin zënë ethet, ai dridhej i teri, ishte cinik ne të folur dhe i çorientuar ne mendime,inatexhi i llojit te vete,njeriu qe nuk dinte ti lidhë dy fjalë shqip. Aq shumë e kanë zenë ethet sa qe u versul ne thirrjen e protestave nga organizatoret ne fund të këtij muaj.

Ishte aq cinik i keq prej inatçori sa qe publikisht tha,po ku ishit ju që nuk protestuat kur Aleksandeë Vuçiq e vizitoi Veriun e posaçerisht e posaçerishtë Ujmanin.Nga aty,nga diga,Vuçiq e rehabilitoi Milosheviqin duke thanë se nuk e ka ba ate së çfarë ka mund me ba.Pra,kjo i bije se ai është dashtë që te vriste edhe më shumë shqiptar.

Pikë së pari z.Veseli kriminelit A. Vuçiq erdhi ne Kosovë, siç thote ai në”tokën e vetë”, për ti pa vijat se deri ku është e tij,ne bashkëpunim me Presidentin Vazhdo të lexosh

Opinione

Veteranët mashtrues, veteranët e vërtetë dhe hijenat kundër luftës çlirimtare!

Kush ha molla dhe kujt i mpihen dhëmbët : Pas bërjes publike të listave të ish – veteranëve të UÇK-së e që dyshohen të jenë mashtrues duke përfituar pamoralshëm dhe kundërligjshëm nga djersa dhe gjaku i veteranëve të vërtetë , për vite të tëra u shkaktua një rrëmujëe e vërtetë kur doli se në ato lista ka ushtarë të devotshëm , sakrifikues por edhe dëshmorë të UÇK-së. Dikush , mbase me të drejtë thotë se ky diversion në formë të mishmashit ( veteranë të dyshuar si mashtrues dhe veteranë të vërtetë në të njëjtën listë ) është bërë me qëllim që të mos sillen para përgjegjësisë penale ata që kontribuan në fryerje të listave sikur edhe me qëllim të zhvendoset vëmendja nga zhvillimet aktuale që po e dëmtojnë vendin duke vënë në pyetje sakrificën dhe qëllimet për çka është bërë lufta dhe duke i rikthyer fuqishëm në lojë ata që e penguan luftën dhe qqë ishin në krahun jugosllav , serb dhe kundërshqipt Vazhdo të lexosh

Opinione

Istikamet nga Rogneri

“Ata që po flasin për luftëra, unë nuk jam t’u i pengu, kush të ka qejf le t’ia nis ku të donë, ka 430 kilometra janë kufiri me Serbinë udha e hajrit ju qoftë le të shkojnë, lufta nuk zhvillohet në studio televizive por në istikame” ju paska përgjigjur gjarpëri helmues kryeministrit z Ramush Haradinaj...!

Është shumë e vërtetë që Ramushi e ka bërë luftën dhe i ka dalë zot vendit, në momentët më të vështira,atëherë kur ti me lepurushat e LPK-së, qëndronit në hotelin Rogner dhe përpilonit lista me emra të patriotëve, që ishin pengesë për juve, që edhe i likuiduat.

Ju jeni ata që mashtruat diasporën dhe i keqëperdoret parat e tyre...!

Nuk besoj që Ramushi, dhe askush tjetër e do luftën,por puna e jote e pistë mund ta destabilizojë vendin.

Nuk e them këtë për ta mbrojtur Ramushin,po Vazhdo të lexosh

Opinione

Demokracia nën trysni sistemike

Anë e mbanë botës,15 Shtatori shënoi Ditën Ndërkombëtare të Demokracisë.  Është kjo një ditë e cila festohet anë e mbanë botës, ç’prej vitit 2007, kur Asamblea e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, me një rezolutë përcaktoi këtë ditë si dita që t’i kushtohet botërisht promovimit dhe zbatimit të parimeve të demokracisë, ndërkohë që u kërkohet vendeve anëtare të OKB-së të kujtojnë këtë ditë në mënyrat më të mira dhe më të përshtatshme për promovimin e vlerave dhe parimeve të demokracisë.

Në mesazhin e tij në Ditën e Ndërkombëtare të Demokracisë, të shtunën që kaloi, Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, (OKB-së) Antonio Guterres, u shpreh se, “Demokracia përballet sot me trysnitë më të mëdha se çdo herë tjetër, në dekada”. Sipas udhëheqsit të OKB-së, “Dita Ndërkombëtare e Demokracisë” ishte një rast i mirë, që vendet anëtare, anë e Vazhdo të lexosh

Opinione

Kush dha “dritën e gjelbër” për idenë e ndryshimit të kufijve?

Ideja për ndryshimin e kufirit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, të cilën presidenti i Kosovës e ka quajtur “korrigjim të kufirit”, ndërkaq, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq si “përkufizim ndërmjet serbëve dhe shqiptarëve”, mbetet ende me të panjohura, vlerësojnë njohësit e zhvillimeve politike.

Presidenti i Kosovës, Thaçi, më herët ka theksuar se “korrigjimi i kufirit me Serbinë” do ta ketë mbështetjen ndërkombëtare, nëse arrihet që kjo çështje të përfshihet në marrëveshjen për normalizimin e raporteve ndërmjet dy vendeve.

Por, a ka qenë mjaftueshëm transparent presidenti Thaçi lidhur me idenë e tij dhe a ka ekzistuar ajo edhe më herët si opsion?

Politologu Ramush Tahiri, duke folur për Radion Evropa e Lirë, shpreh bindjen se ideja ka ekzistuar edhe më herët, por shpërfaqja e saj nga presidenti Thaçi, është rezultat i ngecjes së bisedimev Vazhdo të lexosh

Opinione

Ah media çfarë nuk bëni kur nuk jeni reale?

Erdhi koha në trojet shqiptare qe të pa moralshmit, të japin edukatë, të pa ndershmit, të sillen ndershmërisht, dhe të pa turpshmit, ti turpërojnë tjerët!

Kosova po përballet me një luftë  psikologjike falë pushtetarëve dhe institucionalistve qe drejtojnë pushtetet dhe pikërisht të atillët po e bëjnë gjendjen të nderë. Halli i abuzuesve me listat famoze për veteranet si të mbrojnë qëllimet dhe qëndrimet e veta shkon deri ne atë kufi sa kërcënimet janë si thuhet hit i ditës? Dorëheqjet si nga postet shtetërore dhe parlamentare e partiake po bëjnë bujë mediale sepse ne momentet me kritike per vendin “në liri" po sjellin edhe intervenime ndërkombëtare ne institucione për të gjetur kompromise reale! Deklaratat e pushtetarëve me afera dhe rreth aferave(së pari z.Lumezi për listat duke mbrojtur abuzuesit e jo të vërte Vazhdo të lexosh

Opinione

Ngrihu, përmbys tiranët që të kanë vënë nën robëri

Prindërit e mi (psikiatër-psikolog) kanë tendencë të thonë: "Të kesh marrëdhënie me një manipulues është sikur të kesh një gjarpër në xhepin tënd. Kjo nuk është e rrezikshme për sa kohë që ti e di se është helmuese. Atëherë ju jeni syhapur dhe e trajtoni atë me kujdes".

***

Nuk ka dyshim se “presidenti” i Kosovës (bashkarish me kryebanditët e tij) është agjenti i shërbimeve sekrete të huaja-armike, krimineli dhe tradhtari më i çuditshëm i historisë shqiptare, por ai është edhe psikopat dhe manipulues, dhe për çudi, 20 vjet gjendet në pushtet. Mesazhi më konfuz që një krijesë e lig me tru të përdhunuar mund të marr është të sillet si njeri.

Ndërkaq, ne shqiptarët jemi të zotët të organizojmë perfekt “Paradën e Krenarisë” (e pederastëve, krenari e jo mahi) por jo një demonstratë masive kundër banditëve që e dërgojnë vendin në humnerë. 

Për k Vazhdo të lexosh

Opinione

Presidenca Austriake e BE 2018: Siguria dhe Ballkani në fokus

Nga Johann Sattler *

“Ballkani fillon në Rennweg (rrugë në qendër të Vjenës)” – vështirë se mund të ketë austriak që nuk e di këtë frazë, e cila i atribuohet ish-kancelarit austriak Metternich në shekullin e XIX. Që prej asaj kohe, kjo deklaratë është cituar shpesh për të ilustruar lidhjet gjeografike, historike, ekonomike dhe kulturore të Austrisë me rajonin e Ballkanit, si dhe për të treguar rolin ndërmjetësues që Austria ka luajtur përgjatë historisë, si një urë lidhëse midis Ballkanit dhe Evropës Qendrore dhe Perëndimore. Përkrahja për formimin e shtetit shqiptar është një shembull i mirë i rolit ndërmjetësues të Austrisë midis vendeve të Ballkanit dhe Fuqive të Mëdha.

Këtë rol, Austria synon ta luajë edhe gjatë Presidencës së saj të Këshillit të BE-së. Austria e ka marrë Presidencën e Këshillit të BE-së në një periu Vazhdo të lexosh

Opinione

Qenka bërë një studim serioz për familjen time!

Sigurisht që mendova goxha shumë, t’i përgjigjëm a jo këtij studimi të porositur, mbase edhe të paguar mirë për t’i numëruar meshkujt e familjes sime edhe pse jo të gjithë.  Padyshim që ky është një lajm i paguar nga parat që kanë origjinë në krimin e organizuar që e sundon Kosovën, nga paraja e krimit më të cilat paguhen disa medie, të cilat edhe ashtu lehtas mund të lidhen edhe me strukturat e ish pushteteve që kanë ushtruar gjenocid mbi qytetarët tanë. Pra kemi të bëjmë me medie jo profesionale, jo oponente me qeverisjet e kriminalizuara që nuk njohin e respektojnë asnjë normë ligjore.

Cili është qëllimi i këtij “studimi” të detajuar për familjarët e mi?!

A ju vije keq këtyre bandave të instutucionalizuara në jetën politike, institucionale e mediale, se nga është duke shkuar Kosova, si po qeveriset vendi dhe pasuria publike, si po grabitet paraja publike e Vazhdo të lexosh

1 2 3 38
Shko në krye