Category archive

Nëna dhe Fëmija

Nëna dhe Fëmija

Në Shqipëri, 28% e fëmijëve janë mbipeshë

28% e fëmijëve janë mbipeshë, nga të cilër 11% obezë. Dr. Jolanda Hyska nga ISHP që ka drejtuar punën për realizimin e këtij studimi t fundit të ISHP për ushqyerjen e fëmijëve  të moshës 6-14 vjecë, thotë se të dhënat janë shqetësuese për prindërit por dhe autoritet shëndetësore.

Jolanda Hyska: “28% e fëmijëve na rezulton mbipeshë në total, nga të cilët 11% janë obezë. Kjo do të thotë që edhe Shqipëria, ashtu si shumë vende të Europës janë ende në tendencën e rritjes së mbipeshës dhe obezitetit në moshën fëminore. Ushqimi është një element shumë i rëndësishëm që ndikon si në mbipeshë edhe në obezitet.

Gjithashtu mjedisi: sa fëmijët janë aktivë, sa mundësi kanë fëmijët të përfshihen në sporte, sa mundësi kanë fëmijët të vijnë e të shkojnë në shkollë, të luajnë me shokët e tyre, pa përdorur mjetet e transportit, por të Vazhdo të lexosh

Shëndetësi

Mbi 700 të prekur nga tuberkulozi në Kosovë

Kosova ka pasur së paku 700 persona të prekur nga tuberkulozi në vitin 2017, shifër kjo që ka shënuar rënie çdo vit, por që eliminimi i kësaj sëmundjeje shihet se është larg.Menjëherë pas luftës, në vitin 2000 kanë qenë 1760 raste të diagnostikuara me këtë sëmundje. Moshat e prekura me tuberkuloz në Kosovë janë kryesisht 18 deri në 35 vjeç dhe si qytet prinë Prishtina. Rukije Mehmeti, pulmologe, i tha Radios Evropa e Lirë se Fondi Global për luftimin e tuberkulozit e ka ndihmuar shumë Kosovën në luftimin e kësaj sëmundjeje prej vitit 2000. Sipas saj, ndonëse ka rënë ndër vite numri i të prekurve, Kosova vazhdon të ketë raste të shumta. “Barna për tuberkuloz ka vazhdimisht dhe njerëzit trajtohen falas. Kjo ka ndikuar që kjo sëmundje në masë të madhe të luftohet. Kosova qëndron mirë sa i përket kësaj sëmundje, meqë kemi pak njerëz të prekur me HIV/Aids e që është një burim kyç i sëmundjes së tuberkulozit. Në krahasim m Vazhdo të lexosh

Bio/Organike

Gliko Me Kumbulla – Nga Ëmbëlsirat Më Të Mira Traditës

Glikoja u ofrohet miqve me të hyrë në shtëpi dhe është një tregues i mikpritjes shqiptare. Foto: Flickr Shqipëria është e njohur për glikotë e saj të mrekullueshme me fruta, por edhe me perime si patëllxhani apo edhe domatet, por ajo që pëlqehet veçanërisht, jo vetëm nga shqiptarët, por edhe nga të huajt është reçeli apo glikoja e shalqinit. Glikoja u ofrohet miqve me të hyrë në shtëpi dhe është një tregues i mikpritjes shqiptare. Glikotë më popullore janë edhe ato të arrave, kumbullave, rrushit pa fara, manave, kajsive, mollëve, pjeshkave, qershive të ëmbla dhe të tharta, portokalleve e qitrove, limonëve e mandarinave. AgroËeb.org jus jell më poshtë recetën e përgatitjes së glikosë kumbullave në Shqipëri. Përbërësit  1 kg kumbulla 800 gr sheqer (Nëse e preferoni shumë të ëmbël mund të shtoni edhe më shumësheqer) 2 gota ujë 2 lugë supe me gëlqere 10 gota me ujë Disa gjethe barbarozë Përgati Vazhdo të lexosh

Shëndetësi

Rozmarina, magjike për shëndetin

Bima e rozmarinës është më e njohura e cila ka ndihmuar në kurimin e mjaft sëmundjeve. Kjo bimë ndihmon dukshëm në kurimin e sëmundjes aq të njohur të diabetit, kur është i shoqëruar me depresion. Njerëzit, që vuajnë nga diabeti, ka më shumë të ngjarë të vuajnë edhe nga depresioni. Çajrat e përgatitura me gjethe dhe lule të thara të rozmarinës nxisin veprimtarinë e trurit, të frymëmarrjes dhe të qarkullimit të gjakut. Është antispazmatik , diuretik, tretës i mirë për stomakun, përdoret kundër djersitjes, ndihmon në ardhjen e menstruacioneve, ndihmon në sëmundjet e sheqerit, reumatizmit, kolitit dhe astmës bronkiale, forcon zemrën dhe shikimin, ndërsa në formë ekstrakti alkoolik përdoret si masazh të kokës kundër rënies së flokëve. Mjekët këshillojnë që gjatë pirjes së çajit të rozmarinës të jetë i nxehtë. Këshillohet që çaji të pihet gjithmonë përpara buke, për të dhënë rezultate. Pjesët që përdoren për k Vazhdo të lexosh

Bio/Organike

Çaji Kamomili Me Xhenxhefil e Kanellë – Shije Dhe Vlera Fantastike Për Organizmin

Konsumoni kamomil për të ulur nivelin e stresit. Foto: Flickr Kamomili është një nga bimët mjekësore më të shëndetshme për organizmin. Çaji i bërë prej tij është një kurë shumë e mirë për shqetësimet fizike por edhe emocionale. Ky çaj fantastik bimor ndihmon kundër pagjumësisë,  përmirëson sistemin imunitar dhe largon stresin. Sipas të dhënave të AgroWeb.org, çaji i kamomilit qetëson nervat, eliminon gazrat e stomakut, lehtëson tretjen dhe shumë më tepër. Ky lëng plot vlera mund të shijohet veçmas por edhe duke u kombinuar me përbërës të tjerë të rëndësishëm siç është xhenxhefili. Në këtë recetë të rekomanduar nga AgroWeb.org  do të mësoni se si të përfitoni vlerat e kamomilit në një çaj të kombinuar me lëngun e xhenxhefilit. Çaji Kamomili Me Xhenxhefil Përbërësit: 1 lugë çaji me lule kamomili, 1 gotë e gjysmë me ujë, Gjysëm luge çaji me kanellë pluhur. Një majë luge me xhenxhe Vazhdo të lexosh

Nëna dhe Fëmija

Lind foshnja me katër këmbë dhe dy organe gjenitale

Familja e tij, nëna kryesisht, e konsiderojnë lindjen e tij si një “dhuratë të Zotit”.

Lindja ama ishte shumë e dhimbshme për një grua, e cila solli në jetë një vogëlush, me katër këmbë dhe dy penis.

Ngjarja e pazakontë ka ndodhur këtë të hënë në qytetin e Gorakhpur, në veri të Indisë.

Keqformimi i fëmijës, siç shpjegojnë mjekët, ka ndodhur si pasojë e një sëmundje të rëndë që verifikohet kur në barkun e nënës janë binjakë, të cilët nuk arrijnë të ndahen mirë, pas vdekjes së njërit prej tyre.

Shumë persona janë bërë kureshtar për të parë fëmijën i cili cilësohet si një hyjni nga komuniteti lokal, shkruan noa.al.

Ndërkohë për të mirën e fëmijës dhe për ta bërë që të ketë një jetë normale, do të duhen një sërë ndërhyrjesh kirurgjikale.

Por një gjë e tillë nuk do të jetë e lehtë, duke pasur parasysh koston e operacioneve Vazhdo të lexosh

Nëna dhe Fëmija

11 -vjeçari hyn në rekordin Guiness, e veçanta e djalit që po i mahnit të gjithë

Ky 11-vjeçar nga Taxhakistani ka arritur të futet në librin e rekordeve Guiness dhe arsyeja është: për shkak të qerpikëve të tij!

Muin Bachonaev kur lindi, arrinte të prekte buzët e tij me qërpikë dhe tani kanë arritur gjatësinë 6 cm.

Muin thotë:

Unë jetoj si të gjithë. Nuk ka nevojë të kujdeset më shumë për qerpikët e mi, jam i kënaqur me ta dhe nuk kam ndonjë vështirësi”
Në Moskë, ku jeton që prej 8 vitesh bashkë me familjen, Muin ëndërron të bëhet një futbollist i madh kur rritet.

Babai i tij, Zaidullo Bachonaev, shprehet:

Kur Vazhdo të lexosh

Bio/Organike

Kulaç Shtëpie Me Presh Dhe Miell Misri – Shije E Papërsëritshme

Kulaçi, kjo bukë e ngrohtë dhe e shijshme shoqëron drekat dhe darkat e shumë shqiptarëve, sidomos në fshatrat e mrekullueshëm të vendit. Foto: Flickr Kulaçi, kjo bukë e ngrohtë dhe e shijshme shoqëron drekat dhe darkat e shumë shqiptarëve, sidomos në fshatrat e mrekullueshëm të vendit. Shija e kulaçit nuk ka të krahasuar me ato që jemi mësuar të blejmë nëpër furrat e bukës. Ai është fantastik gjithashtu, teksa shoqërohet i ngrohtë me pak gjalpë të freskët, kos dhe djathë të bardhë. Tradicionalisht kulaçi përgatitej nga nënat apo gjyshet shqiptare në ndonjë rast feste të veçantë, por gjithashtu edhe kur në shtëpi vinin miq e mysafirë. Më poshtë do të gjeni një recetë të thjeshtë për përgatitjen e kulaçit në kushtet e shtëpisë, por ndryshe nga recetat e publikuara deri më tani, kjo e sotmja përmban si përbërës kryesor preshin. Përbërësit 3 vezë 1 filxhan çaji me kos, Gjysëm filxhani çaji Vazhdo të lexosh

Bio/Organike

Pse Problemet me Tretjen Shkaktojnë Stres Dhe Depresion – Çfarë Duhet Të Bëni

Ushqimet e pasura me sheqer dhe yndyrna ndryshojnë ose tjetërsojnë aktivitetin kimik të trurit. Foto: Flickr Shtimi i rasteve të njerëzve të sëmurë nga stomaku dhe nëjkohësisht nga depresioni ka shtyrë shkencëtarët të vëzhgojnë me kujdes për një lidhje mes trurit dhe stomakut. Studime të shumta shkencore të cilave u referohet AgroWeb.org, kanë vënë re se njerëzit që vuajnë nga depresioni, preken më shumë nga konstipacioni, diarea e probleme të tjera. Sipas ekspertëve, truri dhe stomaku janë të lidhura ngushtë me njëri tjetrin. Ura e komunikimit mes tyre bëhet nëpërmjet nervit më të gjatë në trup. Jo pa shkas, stomaku njihet si truri i dytë në organizëm. Çdo emocion ka një ndikim të drejtpërdrejtë në sistemin tretës. Si Të Përmirësoni Shëndetin E Stomakut Siç ndodh me të gjitha problemet që prekin stomakun, shpesh kura nuk qëndron tek medikamentet. Janë ndryshimet në regjimin ushqimor që bëjnë d Vazhdo të lexosh

Nëna dhe Fëmija

Përse nuk duhet t’ia prishni kurrë rutinën të porsalindurit, ja pesë hapat që duhet të ndjekë çdo prind i ri

Të gjithë e kemi një rutinë mëngjesore. Ngrihemi pothuaj në të njëjtin orar çdo ditë. Dikush bën dush, pi kafenë, shkon në palestër ose në punë. Çfarëdo që bëjmë është pothuajse e njëjta gjë çdo ditë. Nëse diçka e thyen këtë rutinë, mund të na prishë gjithë ditën.
Sigurisht që njerëzit ndryshojnë në nevojat e tyre për strukturë, por të gjithë kemi nevojë për disa rituale që përsëriten ditë pas dite. Të gjithë kemi nevojë për një nivel sigurie në jetët tona. Kështu ndodh edhe me fëmijët. Kur foshnja vjen në shtëpi nga materniteti, sugjerohet menjëherë një rutinë e strukturuar. Kjo është një renditje e parashikueshme e proceseve që pasqyrojnë se si të rriturit e jetojnë jetën.
Rutina përbëhet nga aktivitete që përsëriten në një rend të caktuar. Rutina nuk duhet ngatërruar me orarin. Është rutina që strukturon ditën dhe e bën jetën familjare të qëndrueshme Vazhdo të lexosh

Nëna dhe Fëmija

Vogëlushët e talentuar: Si mund ta dini a është fëmija juaj ndryshe nga të tjerët

Secili fëmijë është i veçantë në mënyrën e vet, aq më parë për prindërit e tyre. Mirëpo, rrallë janë të lindur me dhunti të veçantë me të cilat kompetencat e tyre janë mbi nivelin e fëmijëve të tjerë.

Shpesh fëmijët e tillë identifikohen me ndihmën e testeve të ndryshme të inteligjencës, edhe pse edukatorët më shumë përqendrohen në shenja të tjera të cilat nuk mund të maten me teste, mirëpo ne po jua sjellin në vazhdim.

1. Kureshtja për botën që e rrethon – Interesohen për çdo gjë. Dëshirojnë të dinë se si funksionojnë gjërat, nga ajo se si funksionon tosteri deri te ajo se si lindin fluturat.

2. Krijimi i shpejtë i kthesave jetësore – Njëra ndër shenjat e para që fëmija juaj është gjeni i vogël. Realizon kthesa të mëdha jetësore shumë më herët se zakonisht, për shembull mësimi i gjuhëve të huaja dh Vazhdo të lexosh

Bio/Organike

Uji i Hithrës për Forcimin dhe Rënien e Flokëve – Si Ta Përdorni

Disa nga faktorët kryesorë që shkaktojnë rënien e flokëve janë kushtet klimatike, mosha, niveli i lartë i stresit dhe dieta e varfër ushqimi. Foto: Flickr Shumë njerëz përjetojnë fenomenin e rënies së shpeshtë të flokëve, sidomos në stinët e ngrohta. Megjithëse shumë studime janë bërë ende nuk ka një specifikim të qartë se përse rënia e flokëve është sezonale. Një problem, i cili padyshim është shqetësues për të gjithë njerëzit e vuajnë e që përpiqen me mënyra të ndryshme, ndonjëherë edhe të kushtueshme. Disa nga faktorët kryesorë që shkaktojnë rënien e flokëve janë kushtet klimatike, mosha, niveli i lartë i stresit dhe dieta e varfër ushqimi. Mungesa e balancës hormonale, faktorët genetik, infeksionet e skalpit të kokës dhe duhanpirja mund të shkaktojnë gjithashtu rënien e  flokëve. Ashtu siç mund të ndikojë edhe përdorimi i produkteve të pasura me kimikate, disa medikamente të caktua Vazhdo të lexosh

Bio/Organike

Problemet Me Këmbët – Treguesit e Fshehur Të Sëmundjeve

Tregoni kujdes për këmbët dhe vëmendje ndaj çdo ndryshimi që pësojnë ato. Foto: Flickr Ndonëse këmbët janë të mbuluara në shumicën e kohës, ato mund të tregojnë qartë shumë sëmundje serioze. Bëhet fjalë për sëmundje si diabeti, tiroidja apo edhe ato kardiovaskulare. Jini më të vëmendshëm ndaj simptomave të mëposhtme të renditura nga AgroWeb.org që të parandaloni një listë sëmundjesh, duke u konsultuar me mjekun tuaj. Thembra të thata me lëkurë të ciflosur Nëse përballeni me thembra dhe këmbë të thata e me lëkurë të ciflosur atëherë mund të vuani nga tiroidja. Problemet hormonale shkaktojnë përtharjen e lëkurës thonë mjekët. Nëse kremërat e lëkurës nuk e zgjidhin problemin atëherë AgroWeb.org ju këshillon të bëni një kontroll të tiroides. Plagë të pashërueshme Nëse keni puçra ose plagë të pashërueshme në këmbë atëherë mund të jeni prekur nga diabeti. Nivelet e glukozës dëmtoj Vazhdo të lexosh

Bio/Organike

Mënyra Perfekte e Pjekjes së Mishit në Shtëpi – Sekreti Që Duhet Të Dini

Si traditë, mishi më i përdorur është ai i qengjit, kecit por edhe viçit. Foto: Flickr Një sfidë e vërtetë është për amvisat pjekja e mishit në shtëpi. Zakonisht, amvisat shqiptare përgatisin mish të pjekur në raste festash, gëzimesh familjare apo gjatë fundjavave kur të gjithë mblidhen në shtëpi. Si traditë, mishi më i përdorur është ai i qengjit, kecit por edhe viçit. Por pjekja e mishit në furrë në shtëpi nuk është edhe aq e lehtë. Kjo pasi, disa herë mishi gjatë pjekjes thahet, e herë të tjera piqet nga jashtë por jo nga brenda. Por cili është sekreti i pjekjes ideale të tij? Gjithçka lidhet me temperaturën e pjekjes dhe kohën e pjekjes së tij. Mishi piqet në mënyrë perfekte në nxehtësi të ulët dhe për disa orë. Në këtë mënyrë pjekja e tij bëhet e plotë, mishi i shijshëm me aromë të mrekullueshme dhe aq i shkrifët sat ë shkrihet në gojë. AgroWeb.org ju sjell më poshtë një nga mën Vazhdo të lexosh

Bio/Organike

Petulla Të Shpejta me Djathë – Receta Speciale Plot Shije

Të shijshme, me sipërfaqen pakëz krokante dhe të buta nga brenda, nga fëmijëria e në çdo moshë ato tërheqin shijen e kujtdo. Foto: Flickr Nuk ka një familje shqiptare, në të cilën petullat të mos zgjojnë oreksin për t’i patur menjëherë në tavolinë. Të shijshme, me sipërfaqen pakëz krokante dhe të buta nga brenda, nga fëmijëria e në çdo moshë ato tërheqin shijen e kujtdo. Nëse ka një kërkesë drejt nënave apo gjysheve për të gatuar diçka të mirë e të shijshme, padyshim në krye të listës së gatimeve shqiptare janë petullat. Vështirë t’u rezistosh! Të ngrohta, me pak mjaltë, sheqer pluhur a kanellë, reçel apo djathë. Por edhe pa i shoqëruar fare, me asgjë, shija e tyre e plotë të përfshin tërësisht. Fantastike për mëngjes dhe shoqëruese të këndshme për drekë, petullat mbeten një nga gatimet speciale jo vetëm për familjen  por edhe miqtë e të afërmit AgroWeb.org sugjeron më poshtë Vazhdo të lexosh

Nëna dhe Fëmija

“Autiku dhe pëllumbi”, realiteti i talentit mbi problemin

Para pak kohësh më ra në dorë një letërsi e veçantë, me një histori të jashtëzakonshme, e cila për dy orë më rrëmbeu drejt fundit të saj. “Autiku dhe pëllumbi”, një roman që shtëpia botuese “Pegi” solli jo pa qëllim për lexuesit shqiptarë. Gereti, djaloshi me aftësi ndryshe, kish një lidhje të bukur me artin, i cili me rritjen e tij u shndërrua në një profesion. Dhe ishte pikërisht talenti që e ndihmoi më tej të bënte një jetë normale, si gjithë të tjerët.

Gereti është biri autik i një nëne të alkoolizuar, Zhaninës. Ajo nuk e di kush është babai i tij, kështu që bëhet për të nënë, baba, gjyshe e gjysh, ndërsa ai kthehet në qendrën e jetës së saj. Djali ka një mendje të jashtëzakonshme, të dëlirë e të pafajshme, si dhe një zhvillim gjuhësor të habitshëm: ai e merrte gjithçka fjalë për fjalë, sikurse i thuhej. Atij i pëlqen të çmontojë e të montojë Vazhdo të lexosh

Shëndetësi

Latifi ka vizituar QMF-të në fshatrat Krushë e Madhe dhe Ratkoc

Vizitat në teren kryetari i komunës, Smajl Latifi i ka vazhduar duke vizituar dy Qendra të Mjekësisë Familjare (QMF), atë në fshatin Krushë të Madhe dhe në Ratkoc, ku ka vlerësuar zgjatjen e orarit të punës, në ndërrimin e dytë deri në orën 21:00. Latifi, ka thënë se ia ka vlejtur zgjatja e orarit të punës (ndërrimi i dytë) deri në orën 21:00, në dy QMF: Krushë e Madhe dhe Ratkoc. “Për këtë arsye sonte jam këtu dhe nga afër pashë se si punohet nga mjekja Kaltrina Hoti dhe infermierët në QMF në Ratkoc, të cilët ishin në shërbim të pacientëve. Vazhdojmë t’ju rrijmë përballë zotimeve tona publike”, ka thënë Latifi. Vazhdo të lexosh

Bio/Organike

Si Të Pastroni Depozitën e Ujit që Keni në Shtëpi

Për të shmangur rrezikun që mund të vijë nga uji i grumbulluar në këto pajisje, AgroWeb.org ju rekomandon që depozitën ta pastroni rregullisht. Foto: Flickr Në mungesë të ujit të rrjedhshëm 24 orë, shumë qytetarë përdorin në shtëpitë e tyre ujë që vjen nga depozitat personale. Por depozitat nëse nuk pastrohen shndërrohen në një vend grumbullimi për mikrobe të shumta që kontaminojnë ujin që derdhet aty duke u kthyer kueshtu në faktor rreziku për shëndetin e qytetarëve. Për të shmangur rrezikun që mund të vijë nga uji i grumbulluar në këto pajisje, AgroWeb.org ju rekomandon që depozitën ta pastroni rregullisht. Bazuar në udhëzimet e Institutit të Shëndetit Publik, AgroWeb.org sjell në këtë artikull hapat që duhet të ndiqni puer pastrimin rrënjësor të tyre. Ky pastrim ka për qëllim që të heqë mbetjet e ngurta të cilat precipitojnë me kalimin e kohës në fund të depozitës si dhe të pastrojë fa Vazhdo të lexosh

Bio/Organike

Rehania e Rrushit – Shurupi i Ëmbël i Traditës

Një shurup fantastik, me ëmbëlsi të mrekullueshme dhe i pasur  në vlera ushqyese gjithashtu. Foto: Flickr Është pikërisht periudha ideale për përgatitjen e shurupit të rrushit. Traditë e veçantë e amvisave në zonat e jugut të Shqipërisë. Një shurup fantastik, me ëmbëlsi të mrekullueshme dhe i pasur në vlera ushqyese gjithashtu. Përgatitja e tij është trashëguar brez pas brezi e vijon edhe sot të përgatitet nga amvisat, të cilat kujdesen që rehaninë ta kenë përherë pjesë të zahireve të përgatitura për muajt e ardhshëm të vitit. Rehania apo shurupi i rrushit është i pasur me vitamina dhe i jep organizmit fuqi dhe rezistencë ndaj virozave dhe gripit ndërsa rekomandohet edhe për shëndetin  e zemrës. AgroWeb.org ju sjell më poshtë mënyrën e thjeshtë të përgatitjes së rehanisë në shtëpi, një pije fantastike plot shije dhe vlera. Përgatitja e Rehanisë apo Shurupit të Rrushit në Shtëpi Përbërës Vazhdo të lexosh

Bio/Organike

Pagjumësia Dhe Reumatizma, Vështirësitë Dhe Zgjidhjet Natyrale

Reumatizma shoqërohet me dhimbje të vazhdueshme e të forta të cilat shpesh pengojnë dhe prishin gjumin. Foto: Flickr Reumatizma shoqërohet me dhimbje të vazhdueshme e të forta të cilat shpesh pengojnë dhe prishin gjumin. Mungesa e këtij të fundit ka ndikim të fortë në intensitetin e simptomave të sëmundjes por edhe në mirëqenien në përgjithësi. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni më shumë për lidhjen mes pagjumësisë dhe reumatizmës dhe trajtimet natyrale për një pushim të qetë e pa dhimbje. Të rriturit mbi 18 vjeç kanë nevojë për të paktën 7 orë gjumë në natë. Mungesa e gjumit i përkeqëson simptomat e reumatizmës dhe artritit sepse lodhja e bën më të vështirë menaxhimin e tyre. Si Të Përballeni Dhe Të Trajtoni Problemin E Pagjumësisë Këshillat kryesore për të trajtuar problemin e pagjumësisë, në fillim shënjestrojnë ndryshimet në stilin e jetesës dhe më pas marrjen e medikament Vazhdo të lexosh

Bio/Organike

Produkti Që Ngadalëson Plakjen E Trurit – Ushqimet Ku Gjendet

Ushqimet e pasura me fibër, e pasurojnë florën bakteriale në stomak. Foto: Flickr Fibra është një element kyç i një regjimi të shëndetshëm ushqimor. Ushqimet më të pasura me fibër janë brokoli, arrorët, tërshëra, fasule, bizelet, avokado dardhat dhe buka me drithë të plotë. Sipas studimeve të cilave u referohet AgroWeb.org, ngrënia e këtyre ushqimeve vonon plakjen e trurit sepse nxit prodhimin e acideve yndyrore që luftojnë inflamacionin. Sipas një studimi të publikuar në revistën Frontiers in Immunology, fibra është e domosdoshme jo vetëm për shëndetin e trurit por të gjithë organizmit. Fibra Kundër Inflamacionit Sipas studimit, me kalimin e moshës disa prej qelizave më të rëndësishme imunitare në tru bëhen tepër aktive dhe preken nga inflamacioni. Ky i fundit është një nga shkaktarët kryesorë të humbjes së kujtesës dhe rënies së aftësive mendore. Ekspertët thonë  se fibra lufton inflamacionin në Vazhdo të lexosh

Bio/Organike

Si Të Mbroheni Nga Pesticidet Te Frutat Dhe Perimet – Mënyrat Më Të Mira Të Pastrimit

Edhe pse shpesh pesticidet janë të domosdoishme për produktet bujqësore, duhet të tregoni kujdes. Foto: Flickr Në ditët e sotme shqetësimet në lidhje me ekspozimin ndaj pesticideve dhe toksinave janë të larta. Ndikimi në shëndet i pesticideve është krejt në varësi të kimikatit të përdorur tek frutat dhe perimet, niveli  dhe kohëzgjatja e ekspozimit. Edhe pse shpesh pesticidet janë të domosdoishme për produktet bujqësore, duhet të tregoni kujdes. Sipas ekspertëve, fëmijët janë më të rrezikuar se të rriturit sepse trupat e tyre të vegjël janë një shënjestër më e lehtë e toksinave. Për më tepër, ata janë të ekspozuar ndaj dyshemeve të ndotura ku zvarriten dhe mësojnë të ecin, tapeteve ku qëndrojnë ulur  e lodrave që mund të fusin në gojë. Lexoni me kujdes rekomandimet e listuara nga AgroWeb.org. për të kufizuar ekspozimin e familjes suaj ndaj pesticideve. Zgjidhni Frutat Dhe Perimet E Duhura Frutat dhe Vazhdo të lexosh

Bio/Organike

Çfarë i Ndodh Organizmit Nëse i Pini Antibiotikët Me Qumësht

Kalçiumi tek qumështi ndërlidhet me antibiotikun dhe pengon përthithjen e tij në stomak. Foto: Flickr Përthithja më e mirë e antibiotikëve ndonjëherë mbetet peng i ushqimit të konsumuar bashkë me këto medikamente.Antibiotikët kanë një ndërveprim negativ me shumë ushqime dhe pije, siç është edhe qumështi apo produktet me qumësht. Efikasiteti i tyre është në varësi të përthithjes së antibiotikëve në sistemin tretës dhe më pas rrjedhjen e tyre në qarkullimin e gjakut. Prej këndej, antibiotikët e gjejnë rrugën në zonën e infeksionit. Rrugëtimi i suksesshëm i antibiotikëve ndikohet nga shumë faktorë, siç mund të jetë aciditeti në stomak, yndyrnat, ushqyesit dhe prania e kalçiumit. Përse Antibiotikët Nuk Duhen Marrë Me Qumësht Kjo ndodh sepse kalçiumi tek qumështi ndërlidhet me antibiotikun dhe pengon përthithjen e tij në stomak. Edhe nëse qumështi , ‘paralizon’ gjysmën e antibiotikut, organizmi m Vazhdo të lexosh

Shëndetësi

Sejdiu: E patolerueshme mungesa në kujdestari, qoftë edhe një minutë

Drejtori i përgjithshëm i Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës (ShSKUK), Basri Sejdiu, bënë të ditur se gjatë kohës së fundit kanë ndodhur edhe suspendime të stafit për arsye të mungesave të kujdestarëve gjatë detyrës së tyre të kujdestarisë. “Profesionalizmi është i mirëseardhur. Nëse dikush e arsyeton mungesën gjatë kujdestarisë ajo nuk komentohet. Në… Vazhdo të lexosh

1 2 3 75
Shko në krye