Category archive

Shëndeti

Shëndeti

Ismaili: Në reformat në shëndetësi, farmacisti ka rol të veçantë

Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili ka thënë se në procesin e reformave në shëndetësi, rolit të farmacistit i është dhënë rëndësi e veçantë. Sipas një postimi në rrjetin e tij social në Facebook ai ka thënë se do të ketë qasje të barabartë në barna esenciale. Postimi i plotë: Në procesin e reformave në shëndetësi, si ministër i kam dhënë një theks të veçantë edhe fuqizimit të rolit të farmacistit. Farmacisti do të shikohet si profesionist shëndetësor, si bartës i proceseve të rëndësishme dhe si vendimmarrës. Në Konferencën vjetore të Farmacisë, e cila si shkas kishe sigurimet shëndetësore, edhe një herë e ritheksova se bazament i politikave tona farmaceutike është qasja e barabartë në barna esenciale, cilësia, siguria dhe kost-efikasiteti i produkteve farmaceutike.Burimi: http://www.ekonomiaonline.com/ Vazhdo të lexosh

Shëndeti

Nga Lediana Ndoni: Fëmijët që ‘sundojnë’ botën!

PSE FËMIJËT  JANË TË PADURUESHËM, TË MËRZITUR APO TË PASHOQËRUESHËM???

Psikologe shkolle

Lediana (Marku) Ndoni, Psikologe shkolle

Gjatë këtyre viteve si psikologe në disa shkolla, por edhe nga diskutimet me mësues e kolegë, të gjithë biem dakord në faktin, që fëmijët po “bëhen” keq e më keq në shumë aspekte. Fëmijët sot duket se janë ne një gjendje emocionale të “shkretuar”. Duket sikur kanë shteruar.

Po shihet një rënie, përkeqësim, dobësim në drejtimin funksional-socializues-emocional-akademik dhe rritje të frikshme në çrregullimet e të mësuarit (nxënit, disleksi, etj.)

Pse???

Vazhdo të lexosh

Shëndeti

Spitali i Ferizajt në pritje të objektit të ri, investon në të vjetrin

Një investim prej afro 100 mijë eurosh ka bërë që të përmirësohen kushtet teknike të Spitalit të Ferizajt. Megjithëse në objekt të vjetër, Emergjenca për herë të parë tashmë posedon oksigjenimin qendror, pastaj janë vendosur monitorë të rinj dhe shtretër. Ndryshime janë bërë edhe në strukturën drejtuese të reparteve. Drejtori Jeton Zeqiri ka bërë të ditur se janë evidentuar shkelje të orarit të punës. “Rreth 80 për qind e stafit para 3 muajsh nuk e kanë ditur se cila është detyra e tyre e punës, ndërkaq tashti të gjithë i kanë përgjegjësitë e punës për të cilën e kanë të nënshkruar me kontratë. Më nuk ka lëvizje të stafit brenda orarit të punës, ndërkaq së shpejti secili punonjës do ta ketë një kartelë për hyrje-dalje nëpërmjet sistemit digjital. Gjithashtu, mjekët e kujdestarisë do ta respektojnë orarin e punës sipas kontratës së nënshkruar, prandaj në këtë mënyrë po rriten edhe shërbimet ndaj qytetar Vazhdo të lexosh

Shëndeti

Berat, ndërron jetë foshnja e porsalindur, hetim dy infermiereve

Një foshnje ka ndërruar jetë në Maternitetin pranë Spitalit Rajonal të Beratit.
Fëmija ishte lindur nën peshë, e për këtë arsye mbahej në inkubator.
Ende nuk dihen shkaqet e humbjes e jetës të së miturës, por hetuesit kanë filluar hetimet ndaj bluzave të bardha të këtij spitali.
Materialet proceduriale i janë referuar Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Beratit, për shtetaset K. Sh., dhe T. Z., respektivisht 50 dhe 52 vjeç, banuese në Berat.

Burimi: http://kidstime.al/ Vazhdo të lexosh

Shëndeti

Testi i kubave të sheqerit dhe lidhja e tij me suksesin në jetë të fëmijëve

Çfarë është testi i kubave të sheqerit? Kur shikon fëmijët dhe mendon për çdo teori që flet mbi mënyrën se si të dallosh një fëmijë që do të jetë i suksesshëm në të ardhmen, kupton se thuajse të gjitha teoritë janë të gabuara, sepse nuk janë certifikuar. P.sh, nëse nisemi me klasifikimin e koeficientit të inteligjencës. Mund të ndodhë që një person të ketë IQ të lartë, por në shumicën e rasteve një person i tillë bëhet thjesht një person i zakonshëm në të ardhmen.

Pra, cili është testi më i mirë që lidhet me suksesin e fëmijës në të ardhmen? Testi i kubave të sheqerit. Merr një fëmijë dhe e pyet: “Do një kub sheqeri tani, apo dy kuba sheqeri disa orë më vonë?”. Fëmijët që zgjedhin ta marrin kubin e Vazhdo të lexosh

Shëndeti

Në 24 orëshin e fundit 31 foshnje lindin në QKUK, një nënë sjell në jetë trinjak

Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, në klinikën e gjinekologjisë, në 24 orëshin e fundit kanë lindur 31 foshnje. Sipas raporteve të fundit të Shërbimit Spitalor në QKUK, 13 gra janë bërë nëna për herë të parë, ndërsa në jetë janë sjellë 12 femra dhe 17  meshkuj. Në 24 orëshin e fundit Klinika e Gjinekologjsë ka regjistuar po ashtu edhe një rast  jo të zakonshëm, ku një nënë ka lindur trinjak.Burimi: http://www.ekonomiaonline.com/ Vazhdo të lexosh

Shëndeti

Cili është gabimi më i madh që po bëni me fëmijët sapo i jepni një iPad apo iPhone

Mund të jesh njëra prej këtyre nënave: E ke dorëzuar fëmijën pranë një tableti apo një iPhone për të qenë e qetë derisa të përfundosh darkën apo një punë tjetër që ke në dorë. Të gjithë jemi gjatë gjithë kohës të zënë, ndaj shpeshherë një tablet ose smartphone është e vetmja zgjidhje për fëmijën nëse do të përfundosh një punë rehat.

Por këtu ka një të vërtetë të hidhur për të vegjlit që nisin të përgatiten me teknologjinë në moshë shumë të vogël. Sipas Akademisë Amerikane të Pediatrisë (American Academy of Pediatrics – AAP), prindërit që i lejojnë të vegjlit e tyre të luajnë me tabletat apo telefonat duke filluar që nga mosha 15 muajsh bëjnë një gabim shumë të madh. Jo vetëm sepse kjo mënyrë ndikon në shikimin e t Vazhdo të lexosh

Shëndeti

Prindër, nëse mendoni se dalja e dhëmbëve tek foshnjat shkakton temperaturë, e keni gabim

Nëse je një mama me një foshnjë, duhet ta lexosh deri në fund këtë artikull! Kjo për shkak se dalja e dhëmbëve tek të vegjlit shkakton një listë të madhe e të gjatë simptomash, nga faqet e kuqe tek tendenca për të kafshuar çdo gjë, etj.

Por, nëse gjithnjë keni besuar se dalja e dhëmbëve është një proces që shkakton temperaturë dhe ethe tek foshnja, thjesht e dini gabim. Hulumtimet e fundit thonë ndryshe…Nuk ka dyshim në mesin e ekspertëve të shëndetësisë se ky proces shoqërohet me faqe të kuqe, me ndjenjë trishtimi tek të vegjlit, me kafshime, të cilat janë simptomat më normale, por kërkimet më të fundit amerikane kanë larguar mitin se ethet janë gjithashtu simptomë e daljes së dhëmbëve të qumështit. Hulumtimi i ri që është shfaqur në revistën amerikane, “Pediatrics” konfirmon se, në kundërshtim me besimin e zakonshëm, një ethe nuk është simptomë e dhëmbëve.

Vazhdo të lexosh

Shëndeti

Theu rekordin me 4105 pompa, presidenti çeçen i dhuron një Benz 5 vjeçarit

Udhëheqësi çeçen Ramzan Kadyrov i ka dhuruar një djali 5 vjeçar një Mercedez-Benz të bardhë, pasi djaloshi realizoi 4,105 pompa, duke vendosur rekord botëror, por nuk e mori dot çmimin e rekordeve Guinness për shkak të moshës.

I konsideruar si njeriu i muskujve në miniaturë, Rahim Kuriev – i quajtur si “Schwarzenegger çeçen” – arriti suksesin e pazakontë në 2 orë e 25 minuta.

I prekur nga gjesti, Kadyrov vizitoi djalin duke i dhuruar atij dhuratën e vlefshme në një takim ballë për ballë.

për të prezantuar atë me një dhuratë të përshtatshme për çdo klasë pesëvjeçare – një Mercedes-Benz C-Class e bardhë, duke i dhënë djaloshit çelësin në një takim ballë për ballë.

“Ju meritoni të udhëtoni në një Mercedes të bardhë“, i tha Kadyrov fëmijës.