Category archive

Nëna & Fëmija

Mos e detyroni fëmijën të hajë me zor

ne kategorine Nëna & Fëmija nga

Shumë nëna e kanë të vështirë momentin kur duhet të ushqejnë fëmijën, sepse ky i fundit refuzon të hajë. Pavarësisht vështirësisë së madhe, mjekët pediatër këshillojnë prindërit të mos e detyrojnë fëmijën të hajë ushqim kundër dëshirës së tij. “Metoda e detyrimit nuk funksionon dhe nuk do të funksionojë asnjëherë. Në vend që  mendoni për ushqimin, mendoni për ushqyerjen”, – theksojnë specialistët.

Detyra e prindit është të përgatisë një vakt të balancuar për fëmijën, ndërsa detyra e fëmijës është të hajë. E megjithatë, prindërit nuk e bëjnë dot këtë ndarje, sepse i tmerron ideja që fëmija i tyre nuk ha ushqim.

Por dietologët pohojnë se fëmijës i duhet të ekspozohet të paktën 20 herë përpara një ushqimi që të fillojë ta hajë atë. Kështu që nuk ka asgjë për t’u shqetësuar. Sigurisht kjo është e bezdisshme, por nuk përbën rrezik për fëmijën.

Madje, sa më shumë të këmbëngulni që t’i jepni një ushqim fëmijës, aq më sfidues do të bëhet ai. Kështu që kur fëmija refuzon të hajë, ndërpriteni këtë moment duke bërë një lojë, duke qeshur etj.

Mos u përpiqni t’i jepni diçka tjetër, sepse kështu e dëmtoni fëmijën dhe e privoni nga vlerat ushqyese që duhet të marrë. Fëmija nuk dëmtohet nëse rri një vakt pa ngrënë, por mund të dëmtohet nëse vazhdimisht ha një numër të kufizuar ushqimesh, vetëm ato që i pëlqjenë.

Një metodë e thjeshtë për ta bërë fëmijën të hajë është që pjatës së ushqimit t’i shtoni një element të preferuar të tij.

Lexo edhe: 5 menyra per bindur femijen tuaj te haje

Comments

comments

Kur nuk duhet të bëjnë më dush së bashku fëmijët?

ne kategorine Nëna & Fëmija nga

Proçesi i larjes së fëmijëve me njëri-tjetrin mund të jetë një ritual i këndshëm në familjen tuaj dhe mund t’ju falë shumë lumturi teksa shikoni fëmijët të argëtohen në ujë së bashku.  Por kur është momenti që kjo praktikë të ndalojë dhe secili fëmijë të lahet vetëm, pa praninë e motrës ose vëllait? Ky është një moment i vështirë për t’u vendosur e delikat, dhe varet nga fëmijët, marrëdhënia e tyre, gjinia, normat familjare dhe komuniteti lokal në të cilin bëni pjesë.

Kur është momenti i duhur për t’i ndarë?

Sapo njëri prej tyre dëshiron diçka të tillë

Fëmijët e zhvillojnë ndjesinë e individualitetit me ritme të ndryshme. Sapo ata dëshirojnë të kenë privatësinë e tyre dhe ta mbrojnë atë, ju duhet t’i respektoni.

Përpara se të shkojnë në shkollë ose kopsht

Kur fëmijët fillojnë të flasin, asgjë nuk mund t’i ndalë ata. Kur janë në ambiente si shkolla ose kopshti ata mund të tregojnë këto eksperienca përpara shokëve dhe mund të interpretohen në kontekste të ndryshme dhe dashur, pa dashur do të prekë ndonjë nga fëmijët.

Mësojini fëmijës të mos ketë turp nga trupi i tij

Fëmija duhet ta dojë trupin dhe të mos ndihet në siklet nga organet dhe zhvillimi i tyre.

Përdorni termat e duhur

Kur t’i shpjegoni fëmijës mbi trupin e tij, zhvillimin e organeve të ndryshme dhe funksionet e tyre, duhet të përdorni termat përkatës që edhe fëmija të mësohet me to. Nëse ju ndjeni siklet për të folur me fëmijën, do të vendosni një barrierë dhe fëmija nuk do t’ju bëjë pyetje kur të ketë paqartësi dhe në këtë mënyrë, do të krijohet një hendek i madh mes jush.

Lexo edhe: Nje dush dhuratash per beben tuaj

Comments

comments

Mirë se erdhët në botën e fëmijëve të varur nga smartphone, cilat janë 4 karakteristikat e brezit të ri që nuk heq dot më telefonin nga dora

ne kategorine Nëna & Fëmija nga

3123123 1

Brezi smartphone është produkt i ndryshimeve kulturore të shkaktuara prej teknologjive të reja. Ndoshta ka nevojë më shumë që të udhëhiqet prej prindërve drejt mënyrave të tjera të të jetuarit. E thonë vetë: nuk dinë mënyrë tjetër, një alternativë jete dhe si pasojë as nuk e marrin në konsideratë. Ndoshta këta të rinj, në dukje shkaktojnë më pak probleme se brezat paraardhës, por duket se kemi humbur një pjesë të energjisë së tyre, të dëshirës për të eksperimentuar dhe ndryshuar botën. Janë të trishtuar dhe nuk gjejnë rrigëdalje tjetër, përveç se të përshtaten në mënyrë pasive me realitetin që po u japim. Po cilat janë 4 tiparet karakteristike të tyre?

1.Brezi i smartphone rritet më ngadalë: Ndryshe nga paraardhësit, dalin pak dhe janë më pak të interesuar për pavarësi. Nuk e kanë me nxitim për eksperiencat e para. Dhe nuk nxitojnë as të fillojnë punë, të marrin patentën… Praktikisht rriten në mjedisin e sigurtë të shtëpisë. Janë pothuaj gjithmonë të rrethuar nga të rritur, prandaj janë më të kujdesshëm dhe më pak të ekspozuar ndaj situatave të rrezikshme. Kjo ka anën e vet pozitive, por sjell edhe më pak pavarësi. Ata kanë vështirësi të marrin vendime dhe të pranojnë ndryshimet.

2.Teknologjia zë vend themelore në jetën e tyre: Anëtarët e brezit të smartphone-ve kalojnë mesatarisht, gjashtë orë në ditë të lidhur në internet. Shumicën e rasteve dërgojnë mesazhe dhe luajnë. Prandaj kalojnë shumë më pak kohë në takime me miqtë.Teknologjia luan një rol qendror në jetën e tyre. Një nga ndëshkimet që kanë më shumë frikë, është që t’u marrësh telefonin dhe t’i ndalosh të përdorin kompjuterin. Koha e tyre fiton domethënie falë lidhjes në internet.

3.Më pak aftësi sociale dhe konjitive: Fakti që kalojnë më pak kohë me bashkëmoshatarët sjell edhe pasoja të ndryshme. Së pari, brezi smartphone i zhvillon aftësitë e veta sociale në mënyrë më të kufizuar. Një gjë është të dërgosh mesazhe, dhe tjetër gjë është komunikimi që ndodh personalisht. Të rinjtë kanë një lloj frike nga ky i fundit. Po kështu duket se kanë më pak aftësi në lexim dhe shkrim. Ndoshta kjo ka të bëjë me pasurinë e pakët semantike që përdorin në mesazhe, sid he përdorimin e shpeshtë të frazave të paplota.

4.Më shumë ankth: I njëjti kërkim hedh dritë mbi një aspekt shqetësues. Duket se keta te rinj arrijne nivele me te larte ankthi dhe depresioni. Po keshtu tregon se rastet e vetevrasjes mes te rinjve ne kete moshe jane trefishuar ne 10 vitet e fundit. Kjo mund te shpjegohet me kontaktet sociale me te varfera dhe nje perfshirje me te paket ne aktivitetet e tyre fizike./Burimi ”Bota.al”

 

Petulla te fshira

ne kategorine Nëna & Fëmija nga

Petullat e fshira janë ndër gatimet më speciale të kuzhinës tradicionale shqiptare, ku në përgatitjen e tyre spikat zona e qarkut të Korçës. Fantastike për t’u konsumuar në çdo kohë të ditës dhe aq të shijshme sa për të lëpirë gishtat, sot “Petullat e Fshira” janë shndërruar në një nga gatimet më të kërkuara në restorantet tradicionale shqiptarë. Të lehta për t’u përgatitur dhe fantastike për t’u servirur për familjen në mëngjes apo si shoqëruese të supave dhe gjellëve të ndryshme në vaktin e drekës.

Përbërësit:

 • 0.5 kg miell;
 • 1 gotë me qumësht;
 • 1 vezë;
 • Pak kripë;
 • 100 gr gjalpë;
 • 1 kokërr hudhër;
 • ½ litër ujë;
 • Djathë të grirë

Përgatitja

 1. Në 0.5 kg miell hidhet 1 gotë me qumësht dhe 1 kokërr vezë, të cilat përzihen me pak kripë e ujë, dhe përgatitet një brumë shumë i rrjedhshëm.
 2. Në tiganin e vendosur në zjarr, pasi ai është nxehur dhe lyer me vaj me një beze të pastër, hidhet me garuzhde një sasi brumi duke e përhapur në të gjithë sipërfaqen e tiganit.
 3. Tigani rrotullohet në të gjitha anët dhe masa lihet të piqet.
 4. Në momentin kur petulla shkëputet lehtë nga tigani kthehet nga ana tjetër. Kështu veprohet me të gjithë brumin e përgatitur.
 5. Në një tigan skuqet 100 gr gjalpë së bashku me një kokërr hudhër të prerë në copa shumë të vogla.
 6. Hidhet pak kripë dhe gjysmë litër ujë. Pasi të ziejë pak uji, hiqet tigani nga zjarri dhe në të futen petullat një e nga një duke i lagur plotësisht.
 7. Petullat e lagura vendosen njëra mbi tjetrën të ndara me djathë të grirë.

Lexoni dhe: Rizoto me midhje dhe shparguj

Comments

comments

Rizoto me midhje dhe shparguj

ne kategorine Nëna & Fëmija nga

Një rizoto ideal për stinën e pranverës me midhje dhe shparguj, një recetë e cila do të kthehet në një zgjidhje perfekte për darkat gjatë javës.

Përbërësit:

 • 300 gr shparguj;
 • 280 gr oriz 100 gr;
 • Midhje (të qëruara dhe ngrira);
 • Gjysmë qepë;
 • Majdanoz;
 • Vaj ulliri ;
 • Verë e bardhë;
 • Lëng perimesh.

Përgatitja:

 1. Për të përgatitur orizin me midhje dhe shparguj, lërini të shkrijnë midhjet.
 2. Pastroni shpargujt, hiqni majat dhe këmbët ndajini në copa të vogla dhe i gatuani në mikrovale për 4 minuta.
 3. Grijeni ndërkohë qepën dhe skuqeni në një tigan me 3 lugë vaj ulliri.
 4. Skuqni pak dhe orizin bashkë me qepën, më pas shuajeni me verë dhe në fund të gatimit hidhni lëngun e perimeve shumë të nxehtë, por duke e shtuar pak nga pak .
 5. Shtoni në mes të gatimit shpargujt me midhjet me pak nga uji i tyre.
 6. Në fund kompletojeni me majdanoz të grirë dhe majat e shpargujve.
 7. Pjata është gati për tu servirur.

Lezoni dhe: Pene me rikota dhe domate te thara

Comments

comments

1 2 3 37
Shko ne krye