Category archive

Maqedoni - page 3

Posted on në kategorine Maqedoni

“27 Prilli”, nuk amnistohen dhunuesit dhe organizatorët

A do të bie akuza “cenim terrorist i rendit kushtetues” për 27 prillin e vitit 2017? Draft-ligji për amnisti i përgatitur nga nëngrupi për pajtim parashikon amnistinë e të gjithë personave që nuk janë të përfshirë në dhunë, organizim të dhunës dhe bashkëveprim kriminal. Drafti do të prezantohet të mërkurën nga trupi parlamentar për pajtim… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Draft amendamentet e mbrojnë identitetin maqedonas dhe identitetin e komuniteteve tjera

Diskutimet publike për draft amendamentet për ndryshime kushtetuese janë qëllimi i zgjidhjes së kontestit afatgjatë me Greqinë, me çka duhet të mundësohet inkuadrimi i Republikës së Maqedoninë në Bashkimin Evropian dhe në NATO, përfunduan në afatin e paraparë prej pesë ditëve dhe përfshinë spektër të gjerë të palëve të cenueshme, theksohet në kumtesën nga shërbimi… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Ivanov takon shefin e SHM-së të Malit të Zi Gragutin Dakiq

Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov sot e priti shefin e Shtatmadhorisë së Armatës së Malit të Zi, gjeneralin e brigadës, Dragutin Dakiq. Në takim, siç kumtojnë nga Kabineti i Ivanovit, janë shkëmbyer mendime për marrëdhëniet dypalëshe  midis të dyja vendeve dhe në këtë kontekst të dy bashkëbiseduesit kanë shfaqur kënaqësi nga mbajtja e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Maqedonia dhe Bullgaria ashpërsojnë retorikën për maqedonishten

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev i është përgjigjur deklaratave të fundit të zyrtarëve të lartë të Bullgarisë lidhur me pohimet e tij për gjuhën dhe kombin maqedonas, duke theksuar se askush në botë nuk mund t’i kontestojë dikujt të drejtën e përcaktimit etnik, që sipas Zaevit, është vlerë evropiane e cila duhet të pranohet nga… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Gruevski shëtit në Budapest? (FOTO)

Në mediat sociale po qarkullon një foto që thuhet se është bërë në Budapest, ku ish-kryeministri Nikola Gruevski shihet i veshur me një xhaketë të kuqe derisa shëtit në kryeqytetin e Hungarisë. Autenticiteti i fotos ende nuk është konfirmuar. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Veljanovski: Gjykata do të konfirmojë se kush i ka hapur dyert

Ministria e Punëve të Brendshme është kompetente për sigurimin e brendshëm dhe të jashtëm të Kuvendit dhe duhet ta përcaktojë numrin e personave që e kryejnë sigurimin. Kryetari i Kuvendit mund t’i japë urdhra vetëm sigurimit personal. Kush i ka hapur dyert do të konfirmojë gjykata. Nuk kam ardhur këtu të japë konstatime, potencoi ish… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Protestë e të punësuarve në Qendrën klinike

Të punësuarit në Qendrën Klinike “Nëna Terezë” – Shkup, sot gjatë kohës së pauzës, kanë mbajtur protestë kundër shtrenjtimit të çmimit të parkingut. Nga Bordi Ekzekutiv i Sindikatës së Klinikës dje paralajmëruan se rritja e çmimit të parkingut në Klinikat nga 500 në 850 denarë më së shumti do t’i godasë të punësuarit e kategorive… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Gashi takoi Ruçin

Kryetari i Lëvizjes BESA, Afrim Gashi, i shoqëruar nga Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes, Skender Rexhepi – Zejdi dhe nënkryetari i BESËS, Dr. Nexhbedin Kahremani, ka realizuar takim me Kryetarin e Kuvendit të Republikës së Shqipërisë, Gramos Ruçi. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

UNT-ja startoi me studimet e ciklit të dytë akademik (FOTO)

Universiteti Nëna Tereza në Shkup startoi me ciklin e dytë të studimeve. Studimet postdiplonike, që ishin edhe një nga premtimet që u bënë nga Rektori Azis Pollozhani, para dy viteve tashmë po realizohen,  ndërsa 36  kandidatë do të zhvillojnë ligjëratat e ciklit të dytë në gjithsej shtatë  programe studimore, dhe atë: Inxhinieri ekonomike dhe menaxhment,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

POPOVSKI: Njohuritë mediatike kërkojnë hapësirë të përshtatshme në shoqëri

Njohuritë mediatike kërkojnë hapësirë të përshtatshme në shoqëri. Janë të pamundura njohuritë mediatike në shoqëri në të cilën mediet janë të korruptuara, të shantazhuara dhe të blera nga elitat politike. Këtë e deklaroi Robert Popovski, ministër pa resor në Qeverinë e Republikës së Maqedonisë, përgjegjës për Komunikime, Llogaridhënie dhe Transparencë në konferencën e sotme të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi/Maqedoni

TATIMI PROGRESIV: Përplasje mes Tevdovskit dhe opozitës

Ligji mbi tatimin e të ardhurave nuk do ta zvogëlojë varfërinë, përkundrazi, do t’i mbrojë të pasurit. Opozita akuzoi pushtetin se nuk i intereson hendeku midis të pasurve dhe të varfërve. Këto akuza të deputetit të VMRO DPMNE-së Ilija Dimovski detyruan ministrin e financave Tevdovski ta braktis debatin në komision lidhur me pr/ligjin për tatimin… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

CAROVSKA: Nëpërmjet punës praktike drejtë kuadrove cilësor

Ministria e Punës dhe Politikës Sociale sot nënshkroi Memorandum për bashkëpunim me Fakultetin Filozofik pran Universitetit “Shën Kirili dhe Metodij” në Shkup. Memorandumin me të cilin do të përmirësohet puna praktike e studentëve e nënshkruan ministrja e punës dhe politikës sociale, Mila Carovska dhe dekani i Fakultetit Filozofik, Ratko Duev. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë/Maqedoni

Ulet numri i shfaqjeve në teatro dhe në Filarmoni

Sipas të dhënave të Entit Shtetëror të Statistikës, në periudhën 2017/2018, numri i përgjithshëm i shfaqjeve të dhëna në teatrot profesionale është ulur për 13,7 për qind, ndërsa numri i spektatorëve  është ulur për 2,2 për qind në raport me periudhën 2016/2017. Numri mestar i spektatorëve në një shfaqje arrin 210. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

DIMITROV- SPASOVSKI: Lufta kundër trafikimit ilegal me armë, prioritet i Maqedonisë

Ministrat i Punëve të Jashtme dhe i Punëve të Brendshme të Maqedonisë, Nikolla Dimitrov dhe Oliver Spasovski, të cilët marrin pjesë në takimin e nivelit të lartë të nismës francezo-gjermane për luftë kundër trafikimit ilegal me armë të vogla dhe të lehta në Ballkanin Perëndimor, gjatë fjalimeve të tyre thanë se kjo luftë që para… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

MICOTAKIS: Do të votojmë kundër marrëveshjes së Prespës

Demokracia e Re mbetet në pozicionin se nuk do të votojë për Marrëveshjen e Prespës dhe do të luftojë të mos ratifikohet. Këtë qëndrim edhe një herë e ka përsëritur lideri i partisë më të madhe opozitare greke, Kirijakos Micotakis, duke folur në promovimin e librit të ri të nënkryetarit të Demokracisë së Re, Kostis… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi/Maqedoni

Gratë- bujkesha ankohen për diskriminim

Të mënjanohet masa 115 nga Programi për zhvillim rural 2018-2021 e cila ka të bëjë me mbështetjen e anëtares aktive femër në amvisërinë bujqësore, por në të cilin kusht është gruaja të jetë e martuar, të ketë lindur një fëmijë, të jetë e papunë, amvise dhe të jetojë në vendbanim prej 200 banorëve në lartësi… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Pas marrëveshjes së Prespës të ndërtohet besim dhe mirëkuptim i ndërsjellë

Ajo që u bë e qartë në vitet e fundit, veçmas pas nënshkrimit të marrëveshjes për kontestin e emrit është se dy shoqëritë patjetër intensivisht të punojnë në ndërtimin e besimit dhe mirëkuptimit të ndërsjellë me qëllim më mirë të njihen mes veti”, vlerësoi shefi i Sektorit të EJL-së në tink- tenk organizatën greke “Elijamep”,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Komuna e Kërçovës, thirrje drejt të gjithë kreditorëve

Komuna e Kërçovës u bënë thirrje të gjithë kreditorëve të cilët kanë obligime të skaduara, të papaguara nga Komuna e Kërçovës dhe njësitë shfrytëzuese të themeluara nga NJVL Komuna Kërçovë, të paraqiten në hapësirat e Komunës së Kërçovës apo në Kabinetin e kryetarit të komunës, me qëllim të konfirmimit të marrëveshjes për shumën e obligimeve. Vazhdo të lexosh

Shko lartë