Category archive

Maqedoni - page 2

Posted on në kategorine Maqedoni

Peticion kundër Ushqimit të Modifikuar Gjenetikisht në Maqedoni

Peticioni online kundër lejes për lëshimin e qarkullimit të Ushqimit të Modifikuar Gjenetikisht (UMG) në Maqedoni vetëm se janë grumbulluar rreth 4.000 nënshkrime. Biljana Filipovska nga shoqata e konsumatorëve të ushqimit organik “Toka e mirë” kujton se drejtori i Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë tashmë e ka shpallur këtë dy herë që nga fillimi i… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Elezi: Propozohen ndryshime në ligj për të kufizuar normën vjetore të kostove totale të kredive konsumatore

Ndryshimet në Ligjin për mbrojtjen e konsumatorit në marrëveshjet e kredive konsumatore, të cilat kufizojnë kostot e larta të kredive të shpejta, aktualisht po diskutohen në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë e që sot vijon dita e tetë me radhë e debatit mbi amendamentet e Buxhetit të shtetit për vitin 2019 derisa në debate merr… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Stomatologët, farmacistët dhe mjekët reagojnë ndaj Fondit për Sigurim Shëndetësor të Maqedonisë

Oda e dentistëve, farmacistëve dhe mjekëve kanë reaguar për kushtet nga Fondi për Sigurim Shëndetësore, që deri të shtunën të gjithë infermierët dhe farmacistët të blejnë çertifikatë digjitale në mënyrë që ata të mund të lidhin kontrata të reja gjashtëmujore me qëllim që të marrin para nga thesari i shtetit. Rreth 4.000 mjekë dhe farmacistë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Një studenti i nevojiten 21 mijë denarë në muaj

Studentët e universiteteve publike në Maqedoni me kuotë shtetërore harxhojnë rreth 21.410 denarë në muaj, ndërsa ato me vetë financim 22.435 denarë. Këto janë konstatimet e hulumtimit “Sa dhe në çka harxhon një student i Maqedonisë?”. Këto shifra përfshijnë harxhimet si participimi, shkollimi, harxhimet në lidhje me fakultetin, për jetën e përditshme, për transport, për… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Pritet rënie drastike e temperaturave në Maqedoni

Nata e sotme dhe nesërme do të jenë veçanërisht të ftohta ku temperaturat e ajrit do të ulen në zero. Temperaturat do të arrijnë nga minus 10 deri më minus 1 gradë celsius, ndërsa në vendet më të larta do të ketë kushte edhe për temperatura ndër minus 10 gradë celsius. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Zaev shkruan mesazh ngushëllimi për vdekjen e ish-presidentit Bush

“Shtetet e Bashkuara humbën një udhëheqës të madh dhe një shembull për popullin amerikan”, shkroi kryeministri Zaev në librin e zisë. Kryeministri Zoran Zaev sot ka shkruar një mesazh ngushëllimet për vdekjen e ish-Presidentit të Shteteve të Bashkuara George Herber Walker Bush, në librin e zisë që u hap të martën në ambasadën e SHBA-së… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Nuk ka grevë të të dënuarve në burgun Kshanje

Nuk ka grevë të personave të dënuar në burgun e Kumanovës, informoi sot, drejtori i këtij institucioni, Marjan Spasovski. As të dënuarit në burgun Kshanje, e as të dënuarit në repartin e hapur të Kriva Pallankës nuk po grevojnë, e as refuzojnë të ushqehen, shtoi Spasovski. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Budapesti ende në heshtje për ekstradimin e Gruevskit

Institucionet hungareze akoma heshtin për kërkesën e Qeverisë së Maqedonisë për ekstradimin e ish-kryeministrit të Maqedonisë, Nikolla Gruevski, i cili para një muaji u arratis nga Maqedonia në këtë vend anëtar të BE-së, ku më pas ka marrë azil politik. Ministria e Drejtësisë e Maqedonisë akoma nuk ka marrë kurrfarë përgjigje për kërkesën e as,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Sela: Dhuna në Kuvend, e organizuar më herët

Kreu i Aleancës për Shqiptarët, Zijadin Sela në dëshminë për ngjarjet e përgjakshme në Kuvend më 27 prill tha se mezi pret të zbardhet e vërteta që fshihet pas kësaj ngjarjeje, në mënyrë që të kuptojë se kush e deshi likuidimin e tij fizik. Sela u shpreh i bindur se sulmi ndaj tij kishte qenë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

“27 Prilli”, nuk amnistohen dhunuesit dhe organizatorët

A do të bie akuza “cenim terrorist i rendit kushtetues” për 27 prillin e vitit 2017? Draft-ligji për amnisti i përgatitur nga nëngrupi për pajtim parashikon amnistinë e të gjithë personave që nuk janë të përfshirë në dhunë, organizim të dhunës dhe bashkëveprim kriminal. Drafti do të prezantohet të mërkurën nga trupi parlamentar për pajtim… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Draft amendamentet e mbrojnë identitetin maqedonas dhe identitetin e komuniteteve tjera

Diskutimet publike për draft amendamentet për ndryshime kushtetuese janë qëllimi i zgjidhjes së kontestit afatgjatë me Greqinë, me çka duhet të mundësohet inkuadrimi i Republikës së Maqedoninë në Bashkimin Evropian dhe në NATO, përfunduan në afatin e paraparë prej pesë ditëve dhe përfshinë spektër të gjerë të palëve të cenueshme, theksohet në kumtesën nga shërbimi… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Ivanov takon shefin e SHM-së të Malit të Zi Gragutin Dakiq

Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov sot e priti shefin e Shtatmadhorisë së Armatës së Malit të Zi, gjeneralin e brigadës, Dragutin Dakiq. Në takim, siç kumtojnë nga Kabineti i Ivanovit, janë shkëmbyer mendime për marrëdhëniet dypalëshe  midis të dyja vendeve dhe në këtë kontekst të dy bashkëbiseduesit kanë shfaqur kënaqësi nga mbajtja e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Maqedonia dhe Bullgaria ashpërsojnë retorikën për maqedonishten

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev i është përgjigjur deklaratave të fundit të zyrtarëve të lartë të Bullgarisë lidhur me pohimet e tij për gjuhën dhe kombin maqedonas, duke theksuar se askush në botë nuk mund t’i kontestojë dikujt të drejtën e përcaktimit etnik, që sipas Zaevit, është vlerë evropiane e cila duhet të pranohet nga… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Gruevski shëtit në Budapest? (FOTO)

Në mediat sociale po qarkullon një foto që thuhet se është bërë në Budapest, ku ish-kryeministri Nikola Gruevski shihet i veshur me një xhaketë të kuqe derisa shëtit në kryeqytetin e Hungarisë. Autenticiteti i fotos ende nuk është konfirmuar. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Veljanovski: Gjykata do të konfirmojë se kush i ka hapur dyert

Ministria e Punëve të Brendshme është kompetente për sigurimin e brendshëm dhe të jashtëm të Kuvendit dhe duhet ta përcaktojë numrin e personave që e kryejnë sigurimin. Kryetari i Kuvendit mund t’i japë urdhra vetëm sigurimit personal. Kush i ka hapur dyert do të konfirmojë gjykata. Nuk kam ardhur këtu të japë konstatime, potencoi ish… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Protestë e të punësuarve në Qendrën klinike

Të punësuarit në Qendrën Klinike “Nëna Terezë” – Shkup, sot gjatë kohës së pauzës, kanë mbajtur protestë kundër shtrenjtimit të çmimit të parkingut. Nga Bordi Ekzekutiv i Sindikatës së Klinikës dje paralajmëruan se rritja e çmimit të parkingut në Klinikat nga 500 në 850 denarë më së shumti do t’i godasë të punësuarit e kategorive… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Gashi takoi Ruçin

Kryetari i Lëvizjes BESA, Afrim Gashi, i shoqëruar nga Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes, Skender Rexhepi – Zejdi dhe nënkryetari i BESËS, Dr. Nexhbedin Kahremani, ka realizuar takim me Kryetarin e Kuvendit të Republikës së Shqipërisë, Gramos Ruçi. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

UNT-ja startoi me studimet e ciklit të dytë akademik (FOTO)

Universiteti Nëna Tereza në Shkup startoi me ciklin e dytë të studimeve. Studimet postdiplonike, që ishin edhe një nga premtimet që u bënë nga Rektori Azis Pollozhani, para dy viteve tashmë po realizohen,  ndërsa 36  kandidatë do të zhvillojnë ligjëratat e ciklit të dytë në gjithsej shtatë  programe studimore, dhe atë: Inxhinieri ekonomike dhe menaxhment,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

POPOVSKI: Njohuritë mediatike kërkojnë hapësirë të përshtatshme në shoqëri

Njohuritë mediatike kërkojnë hapësirë të përshtatshme në shoqëri. Janë të pamundura njohuritë mediatike në shoqëri në të cilën mediet janë të korruptuara, të shantazhuara dhe të blera nga elitat politike. Këtë e deklaroi Robert Popovski, ministër pa resor në Qeverinë e Republikës së Maqedonisë, përgjegjës për Komunikime, Llogaridhënie dhe Transparencë në konferencën e sotme të… Vazhdo të lexosh

Shko lartë