Category archive

Maqedoni

Maqedoni

VMRO-ja përjashton nga partia deputetët që votuan pro ndryshimeve kushtetuese

VMRO-DPMNE, menjëherë pas mbarimit të seancës plenare ku u votua nisma për ndryshimet kushtetuese dhe pro të cilave përskaj deputetëve të mazhorancës votuan edhe 7 deputetë të VMRO-DPMNE-së dhe Zeqir Rançilloviq që është pjesë e koalicionit të kësaj partie, vendosi që të përjashtoj nga partia deputetët që votuan në kundërshtim me qëndrimin e partisë. Deputetët… Vazhdo të lexosh

Maqedoni

(VIDEO) ZAEV: I falënderohemi çdo deputeti që mori guximin dhe tejkaloi interesat partiake

Ky është moment historik, i falënderohemi çdo deputeti që mori guximin dhe tejkaloi interesat partiake, për të zgjedhur të ardhmen e vendit. Unë si kryeministër do të mbaj llogari për sigurinë tuaj dhe të familjeve të juaja, tha kryeministri Zoran Zaev në fjalimin e tij menjëherë pas votimit të nismës për ndryshimet kushtetuese, transmeton MEDIAL. Vazhdo të lexosh

Maqedoni

Rama: Gëzuar ditëlindjen, Republika e Maqedonisë Veriore

Menjëherë sapo parlamenti maqedonas u hapi udhë ndryshimeve kushtetuese, për të proceduar më pas me miratimin e ndryshimit të emrit në Republikën e Maqedonisë Veriore, reagoi edhe kryeministri shqiptar, Edi Rama. Në një postim në Twitter, Rama uroi për “lindjen” e kësaj republike të re, ndërsa nuk ngurroi të komplimentojë kryeministrin Zoran Zaev dhe të… Vazhdo të lexosh

Maqedoni

LAJM I FUNDIT: Miratohet nisma për ndryshimet kushtetuese (VIDEO)

Edhe pse deputetët e VMRO-së kërkuan që të votohet në mënyrë vetanake, megjithatë me 80 vota PRO Kuvendi miratoi nismën për ndryshimet kushtetuese. Edhe përkundër votimit me 80 vota PËR, VMRO-DPMNE-ja insistoi në votim individual duke u shprehur secili deputet një nga një. Vlladanka Aviroviq ka votuar pro, gjithashtu edhe Sashe Vasilevski, Elizabeta Kançevska-MIlevska gjithashtu… Vazhdo të lexosh

Maqedoni

LSDM: Do të ngrejmë padi ndaj kryesisë së VMRO-DPMNE-së

Në press konferencën të mbajtur nga ana e LSDM-së në qendrën për shtyp në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë, deputeti Kostadin Kostadiov theksoi se VMRO-DPMNE ka shpikur se ne kemi ofruar të holla deputetëve dhe se i kemi kërcënuar dhe se shpifjet e tyre duhet të sqarohen në gjykatë, njofton Medial.mk. Kostadinov apeloi se Mickoski… Vazhdo të lexosh

Maqedoni

Vetëm 4% e popullatës kanë ushqim të mjaftueshëm

Ushqimet e hedhura janë skena të përditshme në qytete të vendit. Nga ana tjetër, rreth 80 mijë njerëz gjatë javës kanë para vetëm për tre vakte. Për pjesën tjetër të vakteve duhet t’ia dalin vetë. Në Shkup çdo ditë, familjet e rrezikuara sociale kanë nevojë për më shumë se 13 mijë vakte, ndërsa kuzhinat popullore… Vazhdo të lexosh

Maqedoni

Për VMRO-në seanca ka mbaruar

Seanca parlamentare për ndryshimet kushtetuese sipas informatave të fundit do të filloj në ora 21:00. Ndërsa nga VMRO-ja opozitare në komunikatë për publikun thonë se për ata seanca e sotme parlamentare ka mbaruar. Vazhdo të lexosh

Shko në krye