Category archive

Shqipëri

Shqipëri

Bllokohet fluturimi në Rinas, kapiteni i alkoolizuar

Policia Kufitare e Rinasit bën me dije se ka bllokuar fluturimin e një avioni, pasi kapiteni kishte  konsumuar alkool. 

Sipas policisë është proceduar penalisht në gjendje të lirë kapiteni spanjoll E. L.,  47 vjeç.  Mësohet se në kohën kur pasagjerët kanë hipur në avion, një koleg i kapitenit të alkoolizuar ka njoftuar Policinë Kufitare të Rinasit se kolegu i tij me shtetësi spanjolle kishte konsumuar alkool. Policia Kufitare ka ndërhyrë menjëherë duke bllokuar fluturimin dhe ka kthyer pasagjerët në tranzit.

Njoftimi i policisë:

Bllokohet nga Policia Kufitare fluturimi i një avioni, pasi kapiteni kishte konsumuar alkool.
Procedohet penalisht në gjendje të lirë shtetasi spanjoll E. L.,  47 vjeç.
Shtetasi E. L., është kapiteni dhe në kohën që pasagjerët kanë qenë duke hipur në a Vazhdo të lexosh

Shqipëri

Ahmetaj i përgjigjet PD: Nuk do ketë kosto shtesë për biznesin

Ministri i Financave dhe Ekonomisë Arben Ahmetaj i është përgjigjur përmes një postimi ne Facebook deklaratës se sotme të Partisë Demokratike lidhur me sistemin e monitorimit të transaksioneve të biznesit.

Ahmetaj thotë se nuk do ketë asnjë kosto shtesë për bizneset.

Statusi i plote:

Jam i habitur me zonjën Tabaku dhe Bashkëpunëtorin X të saj, që sot dolën në një duet përçartjeje publike për sistemin e ri të monitorimit të transaksioneve të biznesit.
Përtej gjithë ç’kanë thënë, për turpin e tyre, dua të nënvizoj:

SISTEMI NUK DO TË KETË ASNJË KOSTO SHTESË PËR BIZNESIN.

Përkundrazi, do të ulë kostot e rënda të sistemit aktual që kemi trashëguar nga koha kur partia e zonjës Tabaku dhe Bashkëpunëtorit X të saj, imponoi kasa me kosto të paktën 300 euro vetëm për instalimin dhe që e kanë mirëmbajtjen më të shtrenjtë se të vetur Vazhdo të lexosh

Shqipëri

Transportonin me ambulancë cigare kontrabandë, gjykata jep masën e sigurisë për doktorin dhe shoferin

Gjykata e Durrësit ka dhënë masën e sigurisë për shoferin e ambulancës dhe doktorin e Autoritet Portual Durrës, mbi të cilët rëndon akuza e kontrabandës dhe shpërdorimit të detyrës.

Burime nga Gjykata e Durrësit thanë se gjyqtari i çështjes Petraq Curri pasi ka dëgjuar pretendimet e palëve ka vendosur...

Vleftësimin e ligjshëm të arrestimit në flagrance të shtetasit Zamir Cyrbja, i dyshuar për veprën penale “Kontrabanda me mallra për te cilat paguhet akcizë ose me pezullim të plotë apo të pjesshëm nga detyrimet doganore ose të akcizës”‘Ndryshuar me ligjin nr. 135/2015, date 5.12.2015) parashikuar nga neni 172 i Kodit Penal.

Caktimin si masë sigurimi personal me karakter shtrëngues ndaj shtetasit Zamir Çyrbja, “Arrest ne burg” parashikuar nga neni 238 të K. Pr. Penale.

Vlerësimin e ligjshëm Vazhdo të lexosh

Shqipëri

“Albanian Lion 2018”, stërvitja më e madhe ndërkombëtare në Tiranë

Përmes një njoftimi, Ministria e Mbrojtjes bën me dje se për rreth tre javë Forcat e Armatosura të Shqipërisë, Britanisë, Kosovës dhe Kroacisë do të përdorin bazat më të mëdha ushtarake shqiptare, në stërvitjen më të madhe ndërkombëtare që zhvillohet në vendin tonë. Rreth 1200 trupa dhe dhjetëra mjete, tokësore, ajrore dhe detare do të angazhohen në stërvitjen “Albanian Lion 2018”, e cila do të zhvillohet deri më datë 30 shtator.

Për herë të parë në këtë stërvitje, e cila zhvillohet çdo vit në vendin tonë, merr pjesë edhe një kontingjent nga Forca e Sigurisë së Kosovës. Përgatitja e terrenit dhe lëvizja e mjeteve dhe trupave ka filluar që më datë 9 shtator, duke shfrytëzuar bazat më të rëndësishme ushtarake të Shqipërisë, që nga bazat detare të Kepit të Palit, Pashalimanit, Porto Palermos, gadishullin e Karaburunit, bazat ajrore të Rinasit e Farkës, garnizonin e Zall-Herri Vazhdo të lexosh

Shqipëri

Paralajmërimi i Ngjelës: Tahiri më i lehti nga rastet që vijnë

Avokati Spartak Ngjela ka bërë një paralajmërim të fortë, sa i takon rasteve të korrupsionit të politikanëve shqiptarë, që mund të dalin në të ardhmen. Në emisionin “Kjo javë” me Nisida Tufën në “News24”, Ngjela tha se “në vargun e madh të korrupsionit, Tahiri do të jetë më i lehti ndaj atyre që do vijnë. Keni për t’i parë. Ka shumë nga të dy anët”.

Prej 10 muajsh kemi një prokurore të Përgjithshme dhe të Përkohshme, si i shihni veprimet e saj? A ka ngërç në prokurori?

Nuk ka ngërç në prokurori, kjo po del një grua shumë e fortë. Unë nuk e kam njohur. Por në momentet kur gjithë korrupsioni iu hodh kundër, kjo më dha mendimin që u jep frikë. Ai ishte fillimi, tani ajo ka filluar goditjen. Por tashmë ka ndryshuar Kushtetua, dhe ajo nuk ka kompetencat e llallës. Po të kishte Vazhdo të lexosh

Shqipëri

Miliarderi rus nuk i ndahet Shqipërisë, jahti sërish në Sarandë

Mbërrin në Sarandë për herë të dytë gjatë këtij sezoni turistik, jahti 'Sailing Yacht A’.

Ky mjet lundrues është në pronësi të miliarderit rus Andrey Melnichenko,  personi i 7 më i pasur në botë.

Jahti ka një gjatësi prej afro 143 metër, ndërsa vlera e tij është 500 milionë dollarë.
Herën e kaluar jahti qëndroi në Sarandë për furnizim me karburant. Edhe këtë herë arsyeja e ndalesës është po e njëjta.

Vazhdo të lexosh

Shqipëri

Shqipëria vendi që nuk harrohet lehtë

Shumica e europianëve mendojnë gabimisht se oferta turistike është e dobët, ky është një paragjykim që e kanë edhe sllovenët.

Por shërbimet nuk janë të bezdisshme dhe as të ekzagjeruara shkruan “delo.si” në një reportazh që ia dedikon Shqipërisë.

Megjithatë, fluturimi nga Lubjana për në Tiranë zgjat rreth një orë dhe çmimet e biletave të avionëve janë të pranueshme edhe në mes të sezonit.

Rrugët nuk janë të këqija. Në disa zona më pak të zhvilluara, normalisht që rrugët nuk janë aq të mira, por nuk janë edhe aq keq sa mendohej.

Nëse udhëton me makinë, duhet patur parasysh se shumica e qyteteve nuk kanë rrugë bypass, kështu që kur udhëton nëpër vend duhet të kalosh brenda qyteteve. Kjo e zgjat kohën e udhëtimit.

Gorica

Kostoja për një darkë të mirë për dy persona, me një pije, në një prej restoranteve më të mirë në Berat është Vazhdo të lexosh

Shqipëri

Aksident me vdekje në Elbasan

Aksident tragjik, një i vdekur në Elbasan

Një 56-vjeçar ka humbur jetën një ditë më parë në Elbasan në një ngjarje aksidentale, bënë me dije burime zyrtare nga policia lokale.

Sipas të njëjtave burime: në fshatin Katund i Ri, shtetasi B.Gj. 56 vjec, banues në fshatin Muriqan, aksidentalisht, ka rënë nga lartësia e një mjeti ku ka humbur jetën.
“Materialet u referuan në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës Parë Elbasan, për ngjarje aksidentale”, njoftoi Policia.

Vazhdo të lexosh

Shqipëri

Trukimi i ndeshjeve: Si i kishte shtrirë ‘tentakulat’ kudo banda e Bajrëve

Detaje të reja nga operacioni ‘Oaz’ ku u arrestuan 11 persona, mes tyre një portier dhe trajneri i kombëtares së femrave, Armir Grima dhe Fabiol Rexhepi, ish-portier i Besëlidhjes, e më pas portier i Tërbunit në Pukë.

Rexhepi dhe Grima kanë qenë pjesë e grupit kriminal të Bajrajve në Shkodër.

Pjesë e akuzave që rëndojnë mbi ta është dhe ajo e organizimit të llotarive të palejuara, ndryshe trukim ndeshjesh.

Problemi i trukimit të ndeshjeve në Shqipëri, është një fenomen që vazhdon prej vitesh.

FSHF është zotuar për ta luftuar, ndërkohë që sot rezulton se një grup i mirëstrukturuar kriminal, zgjeron aktivitetin duke futur në grup dhe dy personazhe nga bota e futbollit, një portier dhe një trajner.

Kujtojmë që pjesë e grupit Bajri, nuk janë vetëm këta dy sportistë. I arrestuar është e Vazhdo të lexosh

Shqipëri

Operacioni “Oaz”, Rama: Policia foli përsëri me vendosmërinë e ligjit

Teksa kreu i PD-së vijon ta akuzojë për vetingun në politike, kryeministri Edi Rama përmes një postimi sërish në Twitter, përshëndet operacionin “Forca e Ligjit”, për rastin e fundit të arrestimeve në Shkodër, Tiranë dhe Roterdam.

“Policia e Shtetit foli përsëri me forcën e vendosmërisë sonë në luftën kundër krimit.Forca e Ligjit prangosi rrjetin kriminal të Shkodrës pas një pune policore disamujore të shtrirë edhe jashtë vendit.Respekt dhe për vendosmërinë e Prokurorisë.Forca e Ligjit po përshkallëzohet”, thotë ai.

Vazhdo të lexosh

Shqipëri

Arrestimi i grupit “Bajri”, Paloka pyet policinë: A ju ka dalë në ndonjë përgjim Ditmir Bushati

Menjëherë pasi policia doli në konferencë të përbashkët për të njoftuar shkatërrimin e grupit "Bajri"  ka reaguar nënkryetari i grupit të PD, Edi Paloka.

Ai ka shkruar në Facebook se "paska dale Drejtori i Policisë, i emëruari i Agron Xhafajt, për të deklaruar suksesin e policisë në arrestimin e Bajrajve".

Postimi i plotë:

Paska dale Drejtori i Policise , i emeruari i Agron Xhafajt, per te deklaruar suksesin e policise ne arrestimin e Bajrajve. 
“Kemi 6 muaj qe i pergjojme”- thuhet ne deklarate.
Nje pyetje kam per ata qe paskan pergjuar; a ju ka dale ne ndonje pergjim Ditmir Bushati, apo dhe ate e keni fshehur si keni bere me pergjimet e tjera...?

Vazhdo të lexosh

Shqipëri

Basha nxjerr videon: Rama pranon se është kundër pastrimit të politikës nga krimi

Lideri i PD-se, Lulzim Basha nxjerr "proven" qe sipas tij tregon se kryeministri Edi Rama e ka pranuar nga goja e tij qe eshte kunder vettingut ne politike te propozuar nga Basha.

Kryetari i Partise Demokratike nxjerr pergjigjen e kryeministrit Rama ne intervisten e dhene se fundi perballe gazetareve ne studion e “Opinion”.

"Më në Vazhdo të lexosh

Shqipëri

Arrestime në Shkodër, Tiranë dhe Roterdam, Xhafaj njofton superoperacionin

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj ka shkruar në Twitter për një tjetër operacion “Forca e Ligjit”, duke paralajmëruar se detajet do të bëhen të ditura në konferencë për shtyp.

“Një tjetër super-aksion policor në kuadër të Operacionit “Forca e Ligjit” nga ana e Task Forcës Speciale Qendrore së Policisë së Shtetit, në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda. Operacioni “Forca e Ligjit” goditje ndëshkuese njëkohësisht në Shkodër, Tiranë dhe Roterdam (Holandë), me disa të arrestuar për një nga grupet kriminale më të rrezikshëm në veri të vendit Detajet në Konferencë për media, sot në 10.00, në Policinë e Shtetit”, shkruan Xhafaj.

Vazhdo të lexosh

Shqipëri

Detajet/ Si u arrestua te “Xhamlliku” i “forti” i Shkodrës, Safet Bajri. Me vete kishte …

Forcat Operacionale të Policisë së Tiranës arrestuan dje “të fortin” e Shkodrës, Safet Bajri.

Ai u ndalua në ambientet e një magazine në zonën e “Xhamllikut”, në kryeqytet, ndërsa burimet thanë se mbante edhe një armë pa leje. Arrestimi i 34-vjeçarit u krye në kuadër të një procedimi penal të nisur nga Prokuroria e Krimeve të Rënda, prej afro një viti, pas dyshimeve për përfshirjen e tij apo drejtimin e një organizate kriminale të trafikut të lëndëve narkotike.

Nga ana tjetër, ai figuronte në listën e personave më të kërkuar të Belgjikës, i dënuar me 9 vjet burg si kreu i një bande kriminale, që përpiqej të kontrollonte trafikun e drogës në Bruksel.

Policia e Shtetit nuk dha ndonjë informacion zyrtar në lidhje me arrestimin e Safet Bajrit, por burimet thanë se bashkë me të janë ndaluar edhe disa persona të tjerë, të afërm e miq të tij.

Të njëjtat burim Vazhdo të lexosh

Shqipëri

“Më ka ikur gruaja 20 vjeçe nga shtëpia”, burri i ri kërkon ndihmën e policisë, por priti…

Nje i ri, 21-vjecar nga Tirana ka denoncuar ne polici zhdukjen e gruas se tij. Denoncim per te cilin ka pritur plot 2 muaj.

Policia ben me dije se ka marre kallezim nga shtetasi L.B., vjeç 21, banues në Tiranë.

Ai kerkon ndihmen e policise pasi 2 muaj me pare i ka ikur gruaja nga shtepia, shtetasia A.B., (H.), 20 vjeçe.

Njoftimi i policise:

Më datë 20.09.2018, shtetasi L.B., vjeç 21, banues në Tiranë, kallëzon se, para 2 muajve i është larguar nga banesa bashkëshortja, shtetësia A.B., (H.), vjeçe 20, banues në Tiranë. Po punohet për gjetjen e saj. Materialet u referuan në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë.

Vazhdo të lexosh

Shqipëri

Sondazhi/ Rreth 80% e shqiptarëve kundër korrigjimit të kufijve në Kosovë

Propozimi i Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb, Aleksandër Vuçiç nuk gjen mbështjetje në Shqipëri.

Ky është rezultati i një sonadazhi të CSES-së në Shqipëri. Ai u realizua online në datat 13-20 shtator 2018. Mësohet se 77 për qind e njerëzve dalin kundër kësaj teze.

“Vihet re që të rinjtë shfaqin prirje më të lartë për të kundërshtuar këto propozime (18 – 35 vjeç, 80% kundër) krahasuar me më të moshuarit (56+ vjeç, 72% kundër). Gjithashtu vihet re se femrat shfaqin prirje më të lartë kundërshtuese ndaj këtyre propozimeve (80% kundër) krahasuar me meshkujt (76% kundër)”, thuhet në sondazhin e CSES-ë.

Koha.net shkruan se CSES është një program bashkëpunues i hulumtimit midis ekipeve të studimit zgjedhor nga e gjithë bota. Vendet pjesëmarrëse përfshijnë një modu Vazhdo të lexosh

Shqipëri

Pendohet e dashura e Izet Hazhisë, kërkon falje. Ka një mesazh dashurie për ish-truprojën

Erjona, e dashura e Izet Haxhisë shfaqet sërish me dedikimet publike për ish-truprojën. Ajo ka publikuar një poezi në rrjetet sociale, ku kërkon falje për replikat publike bërë së fundmi dhe i dërgon një mesazh Haxhisë: Të qëndrojë i fortë!

Image

“Kurajo, dashuri! Ti do t’ja dalesh edhe i vetem, edhe mes shpifjeve, edhe mes kercenimeve! Une, kerkoj falje publike, qe u mora me pergjigje te niveleve te turpshme, pavaresisht se ti nuk je dakord te mos vazhdoj e qe nuk i fal …. Por ,nuk mund te matem me injorancen, sepse fiton ndaj meje, per shkak te eksperiences..! Dua te perqendrohesh vetem tek gjyqi dhe tek e verteta jote, ashtu sic di ti te perqendrohesh, pa t u dridhur qerpiku e duke pare kedo, drejt e ne sy!! Me duhesh ti dhe liria jote!  Per ne te dy dhe per vendin tim! Te dua!!”, shk Vazhdo të lexosh

Shqipëri

Forca të shumta policie në Tiranë, çfarë po ndodh në kryeqytet?

Një sërë forcash të policisë së shtetit kanë nisur një aksion blic në Tiranë dhe në rrethet përqark kryeqytetit.

Në operacion kanë marrë pjesë forcate e Ndërhyrjes së Shpejtë si dhe oficerë të krimeve të rënda.

Mësohet se janë kontrolluar deri më tani disa banesa dhe objekte, me qëllim goditjen e disa grupeve gjobvënëse në Tiranë.

Operacioni vijon ende ndërsa të dhënat zyrtare ende nuk janë bërë publike.

Vazhdo të lexosh

Shqipëri

“Vini pas një periudhe ku policia u bë njësh me drogën” Xhafaj: Perceptimi është i merituar

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj e ka etiketuar si të drejtë perceptimin e shumë qytetarëve për kanabizimin e vendit në kohën kur institucionin e drejtonte ish Ministri Saimir Tahiri.

I ftuar në emisionin “Provokacija” në Abcneës, Xhafaj u pyet nga gazetari nëse mendonte njësoj si shumë shqiptarë që e lidhnin policinë me drogën. Xhafaj e ka thënë hapur se perceptimi ka qenë i merituar, duke dalë kështu hapur kundër të gjithë politikës së ndjekur nga paraardhësi i tij në Ministrinë e Brendshme.

Mustafa Nano: Mendoj se ju vini pas një periudhe ose trashëgoni një periudhë në të cilën Policia, në psikën kolektive, në imazhin kolektiv, në segmente të caktuara të saj, u bë njësh me drogën…

Ministri Xhafaj: Nuk e përjashtoj këtë, që pati një perceptim të rënduar për Policinë në atë periudh Vazhdo të lexosh

Shqipëri

Diplomë false për të marrë vizë amerikane, prangoset sapo del nga ambasada SHBA

Paraqiti dokumente false certifikatë dhe diplomë shkolle për të marrë vizë në ambasadën amerikane, arrestohet një person nga Pogradeci.

Prangosja e tij është bërë pasi oficerët e kontaktit në ambasadë amerikane kanë njoftuar policinë e Tiranës për faktin e konstatuar.

Sapo ky person ka lënë ambientet e ambasadës ai është arrestuar dhe akuzohet për falsifikim dokumentesh zyrtare.

Ndërkohë një hetim intensive ka nisur nga prokuroria e Tiranës pasi dyshohet se në zonën Librazhd-Pogradec ka një laborator të falsifikimit të dokumenteve që persona të ndryshëm paraqesin në ambasadat e vendit.

Vazhdo të lexosh

Shqipëri

Të tjera zbulime në qytetin antik në fshatin Babunjë të Lushnjes

I zbuluar disa dekada më parë, një qytet antik në kodrinën e fshatit Babunjë të Lushnjës, është duke u eksploruar vitet e fundit.

Fondi i Institutit Arkeologjik shqiptar e ka përfshirë këtë vendndodhje që prej viteve ’80.

Një ekspeditë e formuar me arkeologë shqiptarë, në bashkëpunim me studentë dhe arkeologë nga Universiteti i Berlinit, kanë nxjerrë në dritë fakte të reja për këtë vendbanim.

Arkeologu Eduard Shehi tregon se gjatë gërmimeve është zbuluar muri i fortifikimit, i cili është pothuaj deri në tre metër thellësi, i krijuar me gurë të përmasave të mëdha, si dhe pjesë të një banese në majën e kodrinës.

Ky është vetëm hapi i parë i zbulimit të këtij qyteti, i cili mendohet të jetë braktisur befasisht nga banorët. Megjithatë ekziston edhe teza, sipas provave historike, për Vazhdo të lexosh

Shqipëri

Aksidentohet rrugës për në Shkodër deputeti i PS

Deputeti i Partisë Socilaiste Taulant Balla ka pësuar një aksident rrugor këtë të premte gjatë rrugës për të shkuar drejt Shkodrës.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë Balla, duke u shprehur se fatmirësisht askush nuk është lënduar.

 Kreu i grupit parlamentar të PS-së e ka postuar në rrjetin social, madje duke bërë dhe ironi me ish kryeministrin Berisha dhe “qytetarin dixhital”

STATUSI:

 “Rrugës për në Shkodër #EgjithëVëmendjaPërNJERËZIT , makina u përfshi në një aksident rrugor. Shyqyr të gjithë mirë. Të njoftohet edhe “qytetari digjital”-shkruan Balla në rrjetet sociale.

Vazhdo të lexosh

Shqipëri

Reagimi i Arta Markut, Vasili e quan diarre rilindase: Ja çoi Rama, ajo e firmosi pa e lexuar

Pak minuta më parë përmes një letre drejtuar opinionit publik, kryeprokurorja e përkohshme Arta Marku ka adresuar situatën serioze në të cilën ndodhet Prokuroria e Krimeve të Rënda, akti i disiplinimit të 10 prokurorëve që refuzuan të bëheshin pjesë e shortit për dosjen Shullazi si dhe për sherrin mes Donika Prelës dhe një prokuroreje, në korridoret e Krimeve të Renda.

Por sipas kreut të grupit parlamentar të LSI-së Petrit Vasili, deklarata e kryeprokurores Arta Marku në fakt nuk është veçse një diarre rilindase, e shkruar në zyrën e Ramës dhe thjesht e firmosur nga kryeprokurorja e përkohshme.

Ja çfarë shkruan Vasili:

Arta Marku,qe s'ja mban fare qe te hetoje kryeministrin e paditur per audiopergjimin e Agron Xhafes dhe qe s'guxon te hetoje kriminelet, krimet e te cileve ii di gjithe populli shqi Vazhdo të lexosh

Shqipëri

Paloka tregon aksionin e ri opozitar

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Edi Paloka ka qenë i ftuari ditën e sotme në “Top Talk, ku ka folur mbi aksionin e opozitës për rrëzimin e Edi Ramës.

Paloka ka theksuar se PD ka nisur “udhën” drejt largimit nga kreu i qeverisë, Edi Rama, e hapi i parë për ta bërë këtë është formimi i një frontit opozitar.

“Sigurisht që Rama nuk do të largohet nga pushteti, pasi ka bërë gjithçka që të jetë në pushtet. Nuk do e detyrojmë Ramën të largohet vetëm me deklarata. Hapi ynë i parë është që frontit opozitar t’i bashkohen sa më shumë forca politike”, u shpreh Paloka, duke theksuar se nuk do e arrijnë qëllimin e tyre vetëm me deklarata “Ne s’pretendojmë dhe nuk e kemi thënë që do të vijmë në pushtet pa votë. Ajo çfarë ne e kemi s’tërthënë është t’i hapim rrugën zgjedhj Vazhdo të lexosh

Shko në krye