Category archive

Maqedoni

Maqedoni

Paqartësia politike ndikon në uljen e rritjes ekonomike

Afaristët në Maqedoni thonë se proceset që ndërlidhen me rrumbullaksimin e Marrëveshjes me Greqinë duhet të realizohen me një dinamikë sa më intensive, duke përshëndetur votimin e fazës së parë për ndryshimet kushtetuese si pjesë e marrëveshjes së Prespës, në të kundërtën druajn se pasiguria politike do të vazhdojë të ulë projeksionet e organizatave ndërkombëtare… Vazhdo të lexosh

Maqedoni

VMRO reagon ndaj deklaratave të Zaevit

Ndaj deklaratave të kryeministrit Zoran Zaev se në fazat tjera të procesit për ndryshime Kushtetuese do të rritet përkrahja e deputetëve për këto ndryshime kanë reaguar nga VMRO-DPMNE, duke ja kujtuar kryeministrit se në kohën kur ishte në opozitë ai thoshte se Maqedonia ka një Kushtetutë moderne dhe se nuk do ta ndryshoj asnjëherë atë. Vazhdo të lexosh

Maqedoni

Ngjarje sportive-humanitare, prezantim i veturave në Shkup

Një numër i madh i veturave “MERCEDES” “AUDI” “PEZHO” “CITROEN” u prezantuan para adhuruesve të veturave në Shkup. Manifestimi i sotëm ishte i karakterit humanitar. Organizatori Aleksandar Gjeorgjievski u shpreh se numri i vizitorëve është shumë i madh. Manifestimi i sivjetëm është i katërti me radhë, ndërsa qëllimi kryesor është mbledhja e fondeve për shërimin… Vazhdo të lexosh

Maqedoni

Kamenos: Mbetemi në Qeveri derisa Marrëveshja e Prespës të arrijë në Parlamentin grek

Qëndrimi se kur të arrijë Marrëveshja e Prespës në Kuvendin grek, Grekët e pavarur do të braktisin Qeverinë, edhe njëherë e përsëriti partneri i koalicionit dhe ministri i Mbrojtjes i Greqisë Panos Kamenos, duke folur në Selanik para anëtarëve të Këshillit kombëtar të partisë së tij, në llogaridhënien për pjesëmarrjen katërvjeçare në Qeveri. Vazhdo të lexosh

Maqedoni

“E majta” me protesta rikthehet serish para Kuvendit të Maqedonisë

Pezullimi i pakushtëzuar i nismës për ndryshimet kushtetuese, anulimi i marrëveshjes së Prespës, shpërbërja e menjëhershme e parlamentit, planifikimi i zgjedhjeve të parakohshme parlamentare dhe krijimi i një qeverie teknike kalimtare për zhvillimin e zgjedhjeve të drejta dhe demokratike. Këto janë kërkesat e partisë “E majta”, e cila paralajmëron protestë masive civile për shkak të… Vazhdo të lexosh

Maqedoni

Panair i ushqimit organik në Strugë

Bujq, bletarë dhe punonjës turistik të mjediseve rurale në Strugë i prezantuan produktet e tyre në Vevçani në Panairin për ushqim organik “Organike në fushë, tradicionale në tryezë”. Panairi është pjesë e projektit “Ferma organike – Kohezion rural për potencial të rritur të turizmit rural dhe zhvillim të qëndrueshëm ekonomik rural”, të zbatuar nga shoqata… Vazhdo të lexosh

Maqedoni

Automatet për pagesë nuk pranojnë bankënotat e reja

Edhe pse tashmë 5 muaj janë lëshuar në përdorim bankënotat e reja prej 10 dhe 50 denarë, të njëjtat nuk pranohen nga shumë lloje të ndryshme të automateve për pagesë në para të gatshme. Kjo ndodhë për shkak se akoma nuk janë adaptuar softuerët që njohin karakteristikat dhe elementet mbrojtëse të parave në fjalë. Më… Vazhdo të lexosh

Maqedoni

Rritet çmimi i pemëve dhe perimeve në treg.

Sipas të dhënave të Entit Shtetëror për Statistikë, për dallim nga viti i kaluar, këtë vit perimet e freskëta janë rritur për 7.4 për qind ndërsa pemët për 0.7 për qind. Megjithatë tregtarët thonë se problemi qëndron tek interesimi i ulët i qytetarëve për të blerë. Çmimet nuk janë të larta janë normal. Kemi shitje,… Vazhdo të lexosh

Maqedoni

Për Imer Selmanin, deputetët që votuan për ndryshimet kushtetuese, janë patriot të mëdhenjë

Sfida para Parlamentit është dhe një dëshmi për atë se ato njerëz që publikisht ndoshta gjithë këto ditë kanë qenë kundër marrëveshjes së Prespës, kundër ndryshimeve kushtetuese edhe atyre ju është lehtësuar sepse janë të bindur që vetëm përmes ndryshimeve kushtetuese dhe implementimit të marrëveshjes së Prespës, Maqedonia do jetë e sigurtë dhe shtet i… Vazhdo të lexosh

Maqedoni

LSDM: VMRO dhe Mickoski janë marioneta antimaqedone dhe antiperëndimore

Udhëheqësia e VMRO-DPMNE-së dhe Hristijan Mickoski janë marioneta antimaqedone dhe antiperëndimore të penguar në tentimet të bllokojnë të ardhmen e Maqedonisë. Mickoski dhe udhëheqësia e tij antiperëndimore janë të mposhtur nga partia e tyre dhe nuk arritën të bllokojnë rrugën e Maqedonisë drejt BE-së dhe NATO-s, ka reaguar sot LSDM përmes një kumtese për media. Vazhdo të lexosh

Maqedoni

LSDM: Udhëheqësia antiperëndimore e VMRO-DPMNE-së e mposhtur nga partia e tyre

Udhëheqësia e VMRO-DPMNE-së dhe Hristijan Mickoski janë marioneta antimaqedone dhe antiperëndimore të penguar në tentimet të bllokojnë të ardhmen e Maqedonisë. Mickoski dhe udhëheqësia e tij antiperëndimore janë të mposhtur nga partia e tyre dhe nuk arritën të bllokojnë rrugën e Maqedonisë drejt BE-së dhe NATO-s, ka reaguar sot LSDM përmes një kumtese për media. Vazhdo të lexosh

Shko në krye