Category archive

Kosovë

Kosovë

Kur do të përfundojë zgjerimi i rrugës Skenderaj-Drenas?

Punimet për zgjerimin e rrugës me katër korsi, që lidh Skenderajn me Drenas, të cilat rinisën në prill të këtij viti, do të zgjasin deri në vitin 2019. Pas disa ndërprerjeve të punimeve nga shtatori i vitit 2014, Ministria e Infrastrukturës ka thënë se punimet tashmë janë duke u zhvilluar me intensitet të planifikuar. “Në… Vazhdo të lexosh

Kosovë

Kurti thotë se Thaçi po premton në emër të Vuçiqit, Putinit dhe Xisë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, tha se presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka kaluar nga premtimet brenda vendit në ato jashtë vendit në emër të presidentëve botëror.

“Nga premtimet brenda vendit si kryeministër, Thaçi ka kaluar te premtimet nga jashtë vendit si president.

Dikur si kryeministër premtonte prej 200 mijë vendeve të punës në Kosovë e deri te formimi i komunave Kodra e Trimave, Has, Kievë, Hogosht e Zhegër.

Sot si president premton bashkangjitje të Luginës dhe anëtarësim të Kosovës në OKB, NATO e BE”, ka thënë Kurti në një postim në profilin e tij në “Facebook”.

Po ashtu, i pari i Vetëvendosjes tha se Hashim Thaçi po premton në emër të presidentit serb Aleksandar Vuçiq se do të na bashkëngjiten Presheva, Medvegja e Bujanoci, dhe në emër të presidentëve rus Vladimir Putin dhe kinez Xi Jinping se Kosova do të marrë ulëse në Vazhdo të lexosh

Kosovë

Zgjidhet drejtori i ri i KEK-ut Njazi Thaçi

Pas dorëheqjes së Arben Gjukajt

Më 10 shtator të këtij viti ishte mbyllur konkursi për drejtor menaxhues në Korporatën Energjitike të Kosovës (KEK).

Burime të Indeksonline bëjnë me dije se drejtori i ri i KEK-ut, është zgjedhur Njazi Thaçi, i cili deri më tani ishte Ushtrues Detyre, në këtë institucion.

Thaçi është pjesë e kësaj korporate që nga viti 2007, dhe i plotësonte kushtet që të drejtonte një ndërmarrje publike.

Pas dorëheqjes së Arben Gjukajt, për herë të parë KEK-u ka shpallur konkurs për Drejtor Menaxhues në KEK më 5 prill, ndërsa është rishpallur më 1 qershor dhe për herë të tretë konkursi është hapur më 9 gusht, i cili mbetet i hapur deri më 10 shtator. /Indeksonline/

Vazhdo të lexosh

Kosovë

Prishtina me mungesë të parkingjeve

Njëri nga problemet më të mëdha të kryeqytetit është komunikacioni i ngarkuar dhe mungesa e parkingjeve. Mungesa e tyre jo vetëm që po shkakton kaos në komunikacion, por kjo po ua pamundëson edhe lëvizjen e lirë këmbësorëve.

Zyrtarët komunalë për vite me radhë premtojnë se do ta zbusin këtë problem duke ndërtuar disa parkingje nëntokësore, mirëpo ky propozim ende nuk po mund të realizohet.

Milaim Fejzullahu, nga njësiti për Trafik në Policinë e Kosovës, i tha Radio Kosovës se çdo ditë hasin në vetura që janë të parkuara në trotuare, e kjo, sipas tij, në radhë të parë pengon këmbësorët.

Ai thotë se gjendja e krijuar është pasojë e parkingjeve të pamjaftueshme në kryeqytet.

Ne çdo ditë ballafaqohemi me parkingje ilegale, njësitë patrulluese duhet të merren çdo kohë për tërheqje të automjeteve nga trotuaret që t’ua lirojnë rrugën këmb Vazhdo të lexosh

Kosovë

Jeremiq: Kosova do të anëtarësohet në OKB, mund të bashkohet me Shqipërinë

Kryetari i Partisë Popullore serbe, Vuk Jeremiq, pretendon se presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq, po përshpejton negociatat për demarkacionin e kufirit me Kosovën, në mënyrë që marrëveshja e Vuçiqit me presidentin e Kosovës Hashim Thaçi, të finalizohet në katër muajt e parë të vitit 2019.

Siç raporton FoNet, Jeremiq ka thënë se “Demarkimi i kufijve do të thotë se në anën tjetër të kufirit të mbetet 90 për qind e territorit të Kosovës, por edhe pjesët jugore të Serbisë, të cilën shqiptarët e quajnë Lugina e Preshevës”.

Ai gjithashtu tha se Kosova do të bëhet anëtare e plotë e Kombeve të Bashkuara, siç është Serbia sot dhe se nuk do të ketë pengesë në të drejtën ndërkombëtare për t’u bashkuar me Shqipërinë, përcjell Telegrafi.

Kur flas për Shqipërinë e Madhe nuk flas përmendësh”, shtoi Jeremiq.

Ish-shefi i diplomac Vazhdo të lexosh

Kosovë

Ura më e gjatë në botë hapet zyrtarisht pas dy ditësh/ 40.000 mjete do qarkullojnë çdo ditë

Pas dy ditësh hapet ura më e gjatë në botë.

Ura Hong Kong-Zhuhai-Macao, e cila lidh anët lindore dhe perëndimore të Deltës së lumit Pearl në jug të Kinës kushtoi plot 15 mld euro dhe në të do të qarkullojnë 40.000 vetura çdo ditë në gjashtë korsi.

Një strukturë titanike që ndërlidh një urë, katër ishuj artificialë dhe një tunel prej 6.7 kilometra shtrihet në një total prej gati 55 kilometra.

Jo më pak se 420,000 tonë çelik, ekuivalente me gjashtëdhjetë kullat Eiffel, por edhe shtatë vjet punë, do të ishte e nevojshme për të lidhur qytetet e Hong Kongut Macaut dhe Zhuhait.

Ky ndërtim gjigand prej 15 miliardë eurosh, do të zvogëlojë kohën e udhëtimit mes këtyre tre qyteteve në 45 minuta kundër tre orëve deri më tani.

Ky projekt ka lindur në vitin 2010 pas një marrëveshjeje midis qeverive të Provincës Guangdong në Kinë, Hong Kong dhe Makao.

Vazhdo të lexosh

Kosovë

Zyrtari i AAK’së që është zv-ministër do të qëndrojë 1 muaj në paraburgim për ryshfet

Një nga zevënësministrat e Qeverisë Haradinaj, Musa Cena, është arrestuar nga Policia e Kosovës për shkak të involvimit në veprat penale “Marrje e Rryshfetit” dhe “Keqperdorim i Pozites apo Autoritetit Zyrtar”.

Prokuroria ka konfirmuar se do të kërkojë një muaj paraburgim për zëvendësministrin Cena.

Prokuroria do të kërkojë 1 muaj paraburgim për Zevendësministrin e arrestuar mbrëmë”, thuhet në përgjigjjen e Prokurorisë Themelore të Prishtinës, dhënë Gazetës Express.

Musa Cena që vjen nga partia AAK u arrestua dje nga policia bashkë me dy të tjerë si i dyshuar në veprat penale ‘Marrje e Ryshfetit’ dhe ‘Keqpërdorim i Pozitës apo Autoritetit Zyrtar’.

Deri më tani askush nga AAK-ja nuk ka folur rreth këtij skandali.

Vazhdo të lexosh

Kosovë

Përgatitje për zgjedhjet evropiane

Në javët e ardhshme do të merret vendimi se cilët do të jenë kandidatët kryesorë të familjeve partiake evropiane për zgjedhjet për Evropën.

Megjithëse është shumë herët për të folur: cilët janë kandidatët për postin e Presidentit të Komisionit Evropian?

Manfred Weber: I përshtaturi

Njeriu i CSU-së i takon krahut të moderuar, gjithsesi atij me qëndrim miqësor ndaj Evropës të partisë së tij.

Prej vitit 2004 ndodhet ai në Parlamentin Evropian dhe që prej katër vjetësh është kryetar i grupit më të madh parlamentar, i Partisë Popullore Evropiane.

Atje ai ka shërbyer para së gjithash si organizator në prapaskenë, i cili është në gjendje të organizojë shumica. Për këtë shkak, një sërë partish anëtare kanë premtuar se do ta mbështesin.

Ajo që e dëmton Weberin është se për vite të tëra ai i ka ofruar mbrojtje në grupin e Vazhdo të lexosh

Kosovë

Kujt i kërkon falje Presidenti?

Presidenti i vendit, Hashim Thaç, ka treguar kujt i ka kërkuar falje gjatë jetës së tij.

Në emisionin Oxygen me Besim Dinën në Klan Kosova, Thaçi ishte përballë pyetjes ‘a i ke kërkuar falje dikujt në jetën tënde’.

Ai tha:

‘Sa i përket politikës jo.

Gjithmonë i kërkoj falje prindërve të mi që nuk kam pasur mundësi të rri me ta më shumë shkaku i angazhimeve të shumta që kam’./Klan Kosova/

Vazhdo të lexosh

Kosovë

Konfiskohen veshmbathje dhe produkte kozmetike në Ferizaj !

Se Inspektorati Komunal i Ferizajt është kampion më rang republike në luftë kundër produkteve të dyshimta, e dëshmojnë aksionet e përditshme me autorizimin dhe mbështetjen edhe të të parit të qytetit, Agim Aliu. Inspektorati Komunal po vijon aksionet në terren në kontrollin e produkteve që ofrohen në tregun e Ferizajt. Siç njofton Komuna e Ferizajt,… Vazhdo të lexosh

Kosovë

Fatmir Limaj: Pa u zgjedhë temat e komplikuara, nuk ka marrëveshje me Serbinë !

Limaj që është i propozuar nga Qeveria e Kosovës të drejtojë bisedimet me Serbinë, tha se aktualisht është e rëndësishme të arrihet një konsensus mes spektrit politik në Kosovë.

Zëvendëskryeministri i Kosovë, Fatmir Limaj ka thënë se ka shumë tema të komplikuara që duhet të zgjidhen në kuadër të bisedimeve me Serbinë, andaj sipas tij, vështirë që pranvera do të mund të sillte një marrëveshje përfundimtare.

Ai nuk tha se kur do të shkojë në Bruksel, veçse theksoi nevojën e një miratimi të përgjithshëm në Kosovë sa i përket temave që do të diskutohen me Serbinë.

“Me gjithë dëshirën dhe përkushtimin tonë do të punojmë, e rëndësishme është Kosova siç kemi thënë vazhdimisht, të ndërtoj një konsensus të brendshëm, t’i miratojë temat për të cilat besojmë se duhet të fliten por duhet të merret miratim i përgjithshëm……

Vazhdo të lexosh

Kosovë

Martesat brenda së njëjtës gjini miratohen edhe në Bosnje-Hercegovinë

Qeveria e Federatës së Bosnje-Hercegovinës ka miratuar kërkesën për legalizimin e martesave brenda së njëjtës gjini në seancën parlamentare të zhvilluar të premten e kësaj jave.

Kjo lëvizje është përgëzuar nga grupi advokues për të drejtat LGBTI “Sarajevo Open Centre”, e cila ka ofruar asistencë për qeverinë në mënyrë që të miratohen ndryshimet e nevojshme.

Ky draft u miratua pa e modifikuar dhe pa asnjë ndryshim nga formati origjinal që u propozua” shprehet krveministri Fadil Novalic.

Ai u shpreh më tej se qeveria po ndjek hapat e BE. “Ne e marrim seriozisht çdo iniciativë që ndeshim në rrugën drejt BE” u shpreh Novalic.

Ministria e Drejtësisë në B&H ka propozuar që qeveria të formojë një grup pune ndër ministral, i cili do të jetë përgjegjës për analizimin e rregullores që do të lejojë çiftet brenda gjinisë së njëjtë Vazhdo të lexosh

Kosovë

Edhe Ramush Haradinaj në ecjen vetëdijësuese kundër kancerit të gjirit

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, mori pjesë në manifestimin informativ-kulturor dhe ecjen tradicionale në muajin e luftës kundër kancerit me moton: “Zbulimi i hershëm=Mbijetesë”, që u organizua për të 11-ën herë nga Qendra Kosovare për Luftimin e Kancerit të Gjirit “Jeta/Vita”, udhëhequr nga Nafije Latifi.

Ky manifestim ka për qëllim ngritjen e ndërgjegjësimit të shoqërisë për rrezikun nga kanceri i gjiri dhe krijimin e kushteve më të mira për zbulimin e hershëm dhe trajtimin optimal të kësaj sëmundje në Kosovë.

Me këtë rast, kryeministri Haradinaj tha se nuk ka njeri në glob që nuk e kupton se sa është me rëndësi diagnostifikimi i hershëm i kësaj sëmundje.

Nëse duam t’ia shtrojmë vetës një pyetje se si mund të mbrohemi nga rreziku i kancerit të gjirit, është vetëm një përgjigje: ‘diagonstifikimi sa më i hershëm’. Ka plotë këtu Vazhdo të lexosh

Kosovë

Ambasadori norvegjez në Beograd: Kosova ka të drejtë ta ketë ushtrinë e saj

Ambasadori i Norvegjisë në Beograd, Arne Bjornstad, ka deklaruar se vendi i tij mbështet Serbinë dhe Kosovën në arritjen e marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve, e cila nuk do të rrënojë stabilitetin e Ballkanit Perëndimor. 

Në një intervistë për agjencinës serbe Beta, Bjornstad tha se Kosova ka të drejtë të formojë ushtrinë e saj, por ajo duhet të marrë parasysh pozitën e pakicave etnike dhe procedurën ligjore.

Norvegjia do që Serbia dhe Kosova të arrijnë marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve, për shkak se ajo është në të mirë të dyja palëve. Për shkak të paqartësisë aktuale, e cila e rrit frikën nga destabilizimi i rajonit, Serbia dhe Kosova mbeten të privuara nga investimet dhe mundësia për të krijuar vende pune”, tha është Bjornstad, pwrcjell Telegrafi.

Ai ka thënë se marrëveshja eventuale “duhet të marrë parasysh stabi Vazhdo të lexosh

Kosovë

Haradinaj: Turqia mbetet partner strategjik i Kosovës

Duke vlerësuar bashkëpunimin e mirë që ka Kosova me Republikën e Turqisë, kryeministri Haradinaj tha se Turqia është dhe vazhdon të mbetet partner strategjik në fushën e bashkëpunimit politik, ekonomik dhe të sigurisë.

Marrëdhëniet bilaterale ndërmjet Kosovës dhe Republikës së Turqisë janë të mira dhe këtë frymë mirëkuptimi të ndërsjellë do ta vazhdojmë edhe në të ardhmen. Republika e Turqisë do të ketë një rol të veçantë në përkrahje të Kosovës për anëtarësimin në INTERPOL dhe organizata tjera ndërkombëtare si dhe në shtimin e njohjeve të reja për Kosovën”, kështu tha kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë takimit me ministrin e Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlut Çavusoglu.

Sipas kumtesës nga ky takim, Haradinaj e ka njoftuar ministrin Çavusoglu për zhvillimet e fundit në Kosovë, për progresin e Kosovës në rr Vazhdo të lexosh

Kosovë

Ministri Lekaj: Segmenti i rrugës Zahaq – Pejë përfundon më 1 nëntor

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, ka bërë të ditur se projekti i zgjerimit dhe asfaltimit të segmentit rrugor Zahaq – Pejë do të finalizohet në tërësi deri më 1 nëntor të këtij viti.

Duke folur në emisionin ‘Alo Mirëmëngjesi’ të Radio Dukagjinit, ministri Lekaj ka bërë të ditur se shqetësimet e qytetarëve të kësaj ane do të marrin fund më datën 1 nëntor sa i përket segmentit Zahaq – Pejë, pjesë e autostradës Prishtinë-Pejë.

Përderisa është çështje muajsh përfundimi në tërësi i autostradës nga Kijeva deri në Pejë.

Lekaj ka thënë se sa i përket këtij segmenti, pra nga Zahaqi deri në Pejë, janë duke treguar kujdes në vendosjen e rreth-rrotullimeve duke tentuar që të bëjnë zgjidhje për ndërlidhjen me autoudhë të gjitha fshatrave që mund të cenohen, përfshirë Zahaqin, Ramunin dhe të tjerat.

Unë kam kënaqësi t’ju informoj Vazhdo të lexosh

Kosovë

Ramadani: Pas Maqedonisë, “Kosova do të jetë anëtare e 31-të i NATO-s”

Zëvendësministri i FSK-së, Burim Ramadani përmes një shkrimi të shkurtër në Facebook e ka quajtur lajm të madh për tërë rajonin kalimin e ndryshimeve kushtetuese në Parlamentin e Maqedonisë në lexim të parë, pas së cilës Maqedonia do të ndryshojë emrin në “Republika e Maqedonisë Veriore”.

Më tej, numri dy i MFSK-së thekson se Kosova me këtë rast do të bëhet anëtare e 31-të i NATO-s.

Maqedonia në NATO është në interes të sigurisë rajonale. 

Jam i lumtur për vendimin e Parlamentit të Maqedonisë për ndryshimet kushtetuese. 

Ballkani nuk ka zgjidhje tjetër më paqësore sesa hyrja në NATO.

Kosova do të jetë vendi i 31-të i NATO-s.

Kjo është rruga jonë e përbashkët”, ka shkruar Ramadani në Facebook.

Ndryshe, pas disa ditëve diskutim në Kuvend, dhe një referendumit të dështuar, Vazhdo të lexosh

Kosovë

Hoxhaj “shpërthen” ndaj BE-së: A duhet t’i besojmë Evropës se do ta bind Serbinë të na njoh, kur nuk bind shtetet e veta për vizat?!

Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj ka thënë se në Evropë ka më shumë një albanofobi sesa që kërkohen kritere teknike për vizat. Hoxhaj, në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini ka thënë 95 kriteret, që Bashkimi Evropian i ka vendosur Kosovës ishin të padrejt, sepse për shtetet fqinje kishte shumë më pak se aq. “Kam… Vazhdo të lexosh

Kosovë

Ndërprehet furnizimi me ujë nga Badoci

Ujësjellësi “Prishtina” ka njoftuar se është dëmtohet linja kryesore e tubacionit kryesor nga Badoci për në Prishtinë dhe si pasojë Graçanica, Hajvalia, Fshati Ndërkombëtar, lagjja Mati 1, zona qendër dhe Aktash në Prishtinë kanë mbetur pa furnizim me ujë të pijshëm.

Njoftimi i Ujësjellësit “Prishtina”:

KRU”Prishtina” sh.a. njofton konsumatorët e qytetit të Graçanicës, Hajvalisë, Fshati Ndërkombëtar, lagjja Mati 1, zona qendër dhe Aktash në Prishtinë se, para pak çastesh është ndërprerë furnizimi me ujë të pijshëm.

Ekipet e mirëmbajtjes së rrjetit të ujësjellësit janë në vendin e ngjarjes për të sanuar defektin e krijuar nga një qytetar i pandërgjegjshëm.

Arsyeja e ndërprerjes së furnizimit me ujë në zonat e lartëcekura është dëmtimi i linjës kryesore të tubacionit kryesor nga Badoci në Prishtinë.

Furnizimi iu rikthehet varësi Vazhdo të lexosh

Kosovë

​ PDK pjesë e ACRE

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka marrë pjesë në Samitin e Lirisë në Kishinau të Moldavisë, të organizuar nga Aleanca e Konservatorëve dhe Reformistëve në Evropë (ACRE).

Ky grupim, që bashkon partitë konservatore të qendrës së djathtë, përbën lëvizjen politike me rritjen më të madhe në Evropë.

Kreu i PDK-së ka folur në këtë samit për arritjet e Republikës së Kosovës që nga liria e vendit, shpallja e pavarësisë, shtet ndërtimi dhe për rrugën e integrimeve euro atlantike.

Veseli ka folur para anëtarëve të ACRE edhe për vlerat e Partisë Demokratike të Kosovës dhe për reformat e vazhdueshme që i bën për të qenë gjithmonë në shërbim të qytetarëve.

Aleanca e Konservatorëve dhe Reformistëve në Evropë bashkon partitë e angazhuara për liri individuale, sovranitet kombëtar, demokraci parlamentare, sundim të ligjit, pronë pr Vazhdo të lexosh

Kosovë

Informata të rëndësishme për përdoruesit e iPhone, duhet të keni kujdes

Përdoruesit e iPhone duhet të kenë kujdes, hakerët kanë filluar një mënyrë të re të vjedhjes së të dhënave personale.

Hakerët janë duke përdorur një mënyrë të re për të vjedhur të dhënat hyrëse në Apple, shkruan rtv21.tv.

Emaili i dërguar vjen nga platforma “Spotify” dhe thotë që përdoruesi ka blerë abonimin njëvjeçar për 115 euro.

Pastaj një link i lidhur me këtë email, të dërgon për të “rishikuar abonimin e përdoruesit” dhe duket si një faqe zyrtare e Apple.

Por, në të vërtetë ky është një mashtrim dhe kur njerëzit japin të dhënat personale të tyre në këto faqe, ato të dhëna shkojnë direkt e te hakerët.

Këto të dhëna iu mundësojnë atyre të kenë qasje në fotografi, video dhe informacione të tjera personale që ndodhen në telefonin tuaj.

Ky mashtrim për përdoruesit e iPhone, më së pari u zbulua në “Reddit”, ng Vazhdo të lexosh

Kosovë

EKSKLUZIVE: Gruaja e Enver Zymberit paditë babain e heroit

Bashkëshortja e heroit Enver Zymberi, thotë se është në telashe me prindërit e Enverit.

Ajo po akuzon familjen e burrit të saj se e lanë pa shtëpi dhe ia morën paratë të cilat qytetarët dhe institucionet i dhanë pas rënies së Enver Zymberit.

Për këtë, Drita Zymberi ka paditur vjehrrin dhe kunatin duke kërkuar nga ata kthimin e shtëpisë në emër të fëmijëve të saj.

Ajo thotë se pasi ia vranë burrin në veri të Mitrovicës të gjitha paratë që u grumbulluan ia mori familja e burrit e me to i thanë se do i ndërtojnë shtëpi.

“Ka pasë shumë njerëz që kanë dhënë pare, sa nuk e dimë as vetë.

Ka qenë pare shumë e madhe.

Te unë në bankë kanë qenë vetëm 52 mijë euro, e tjerat nuk e di sa kanë qenë, po i k Vazhdo të lexosh

Kosovë

Diplomati britanik: Është qesharake që Kosova të mbahet në Kushtetutën e Serbisë

Diplomati britanik, Robert Cooper, i cili ka pasur rol ndërmjetësues mes Kosovës dhe Serbisë, ka thënë se është qesharake që Serbia të vazhdojë ta mbajë Kosovën në Kushtetutën e saj, kur realiteti është krejt tjetër

“Është shumë qesharake që në Kushtetutën e Serbisë, Kosova të mbahet pjesë e saj, kur situata tash ka ndryshuar”, ka thënë ish-ndërmjetësi britanik, Robert Cooper në mes Beogradit dhe Prishtinës

Sa i përket rolit të Bashkimit Evropian në të gjithë procesin e dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës, ai beson se gabimi i vetëm në Bruksel është se ai nuk këmbëngul për zbatimin e marrëveshjes së rënë dakord për të dyja palët.

Cooper nuk mendon se BE ka ndryshuar qëndrimin e saj për zgjidhjen përfundimtare në lidhje me shkëmbimin e territoreve, por, sipas tij, Brukseli ende po i konsideron një numër të madh opsionesh të hapura. /Express/

Vazhdo të lexosh

Kosovë

Ja sa kosovarë jetojnë në Gjermani

Të dhënat e përpunuara të “Scan” të mundësuara nga Zyra Federale e Statistikave në Gjermani tregojnë se në parajsën aktuale të shqiptarëve, jetojnë rreth 50 mijë shqiptarë nga Shqipëria, dhe rreth 130 mijë shqiptarë nga Kosova. Numri total i shqiptarëve nga Shqipëria, sipas KJ, duket tepër i vogël, po të kemi parasysh flukset e larta… Vazhdo të lexosh

Shko në krye