Category archive

Kosovë

Kosovë

Hoti përgëzon Myftiun Tërnava për promovimin e tolerancës ndërfetare

Shefi i Grupit parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, gjatë një vizite që i bëri kreut të Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiut Naim Tërnava, me rastin e Kurban-Bajramit, ka uruar që kjo festë të kalojë në paqe dhe harmoni në mesin e gjithë besimtarëve myslimanë.

“Në emër të LDK-së, sot vizitova Bashkësinë Islame për t'i uruar për festën e Bajramit. Ju përcolla urimet e kryetarit Mustafa dhe i falënderova për rolin e tyre në promovimin e besimit dhe tolerancës së ndërsjellë. E përgëzova Myftiun Tërnava për fjalimin e tij gjatë faljes së Bajramit lidhur me të drejtat e femrës në familje dhe shoqëri”, shkruan Hoti në Facebook.

Vazhdo të lexosh

Kosovë

Bërllokun nuk ka kush ta heqë

Gjendja e ambientit në vendin tonë nuk është aspak e mirë dhe kjo njëherësh rrezikon edhe shëndetin e qytetarëve.

Pavarësisht aksioneve të shumta të ndërmarra në shumë pjesë të vendit për heqjen e mbeturinave, ka ende zona të cilat përballen me ndotje të ambientit.

Një shembull i tillë mund të merret fshati Gllaviçiqë, te seperacionet, ku kalon edhe Lumëbardhi i Pejës, ku ndodhet një sasi bërlloku, të cilin nuk e ka parë askush të arsyeshme për ta larguar.

Ndryshe, kohë më parë është bërë e ditur se në shtator do të fillojë edhe një aksion për pastrimin e Kosovës nga mbeturinat dhe shpresohet që do të pastrohet edhe kjo pjesë në fshatin Gllaviqicë.

Image
Vazhdo të lexosh

Kosovë

Vazhdon gjendja emergjente në Suharekë, banorët kërkojnë ndihmë

Gjashtë ditë pas vërshimeve, Suhareka me fshatra për rreth ende është në gjendje emergjente.

Rreth 50 përqind e fshatrave të kësaj komune pësuan dëme materiale. Gjatë kësaj situate u raportua për tetë persona të lënduar, të cilët kanë marrë tretman mjekësor. Aty ka ndërhyrë edhe FSK dhe Kryqi i Kuq. Ndërkohë, është vlerësuar se dëmet materiale nga kjo katastrofë natyrore kanë kaluar shifrën 6 milionë euro.

Ekipi i KosovaPress ka vizituar fshatin Sopi të kësaj komune, i cili cilësohet si një nga fshatrat me më së shumti dëme.

Disa nga banorët e këtij fshati kanë treguar se komuna u ka sjellë disa formularë për të regjistruar dëmet, si dhe thasë me gëlqere, por ata thanë se dezinfektimin e shtëpive po e bëjnë vet.

Ukë Ndrecaj rrëfehet dëmët që shkaktoi uji dhe rëra në shtëpinë e tij.

Ndrecaj: 60 cm ka hyrë uji në katin përdhes< Vazhdo të lexosh

Kosovë

Therja e kurbanëve, ‘horror’ në tregun e Prishtinës

Sot në vendin tonë por edhe në të gjithë botën myslimanët po festojnë Kurban Bajramin, festë kjo e cila njihet me therjen e kurbanit. Ky rit fetar është kryer edhe nga shumë qytetarë në Prishtinë.

Pasi që është bërë falja e namazit të Bajramit, shumë qytetarë në tregun e kafshëve në kryeqytet kanë bërë therjen e kurbanëve, por kushtet ku u kryente therja nuk ishin adekuate.

Mungesa e thertoreve të licenuara në rrethinën e kryeqytetit kishte bërë që qytetarët të orientoheshin në thertoren që gjendet në tregun e kafshëve, ani pse ajo nuk i plotësonte as kushtet më elementare të higjienës.

Institucionet përkatëse ditë më parë kanë ftuar qytetarët që të kenë kujdes me rastin e kryerjes së ritit të therjeve të kurbanëve, por në tregun e kafshëve në Prishtinë nuk u ndal një veprim i tillë as nga inspektorët e komunës së Prishtinës, e as nga ata të Agjen Vazhdo të lexosh

Kosovë

Bajramin e festojnë pa rrymë në Istog

Kosova20 gusht 2018

Në Malishevë vazhdojnë takimet me qytetarë për buxhetin e vitit 2019

Në kuadër të dëgjimeve publike, për hartimin e buxhetit për vitin 2019, përkatësisht marrjen e propozime nga qytetarët për orientimin e investimeve kapitale, mbrëmë janë mbajtur takime me qytetarët e Malishevës, Panorcit,...

Vazhdo të lexosh

Shko në krye