Category archive

Lajme

Shqipëri

Akademiku Beqir Meta: Shqipëria t’i bëjë presion Serbisë për Kosovën

Akademiku dhe historiani Beqir Meta, në një intervistë për gazetën “Shekulli” analizon çështjen e kufijve Kosovë-Serbi, për të cilën thotë se është një çështje europiane me diferenca pikëpamjesh, ku herë është refuzuar ideja për lëshim kufijsh, e nga disa të tjerë është pranuar kompromisi midis palëve. Gjatë kësaj bisede historiani Meta, kërkon që shqiptarët duhet të bëjnë presion në mënyrë që Serbia të normalizojë marrëdhëniet me Kosovën, pasi interesi i shqiptarëve është që të mos ketë ndryshim kufijsh dhe që Kosova të njihet nga Serbia. Ai pohon me siguri, se faktori ndërkombëtar po diskuton këto kohë për kufijtë mes dy shteteve, por ende nuk dihet nëse trendi i ardhshëm i zhvillimeve do të jetë në favor apo në disfavor të Shqipërisë. Situata është ende e paqartë, tha më tej.

Si e komentoni çështjen e përcaktimit të kufijve Kosovë-Serbi?  

Vazhdo të lexosh

Kosovë

Hoti përgëzon Myftiun Tërnava për promovimin e tolerancës ndërfetare

Shefi i Grupit parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, gjatë një vizite që i bëri kreut të Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiut Naim Tërnava, me rastin e Kurban-Bajramit, ka uruar që kjo festë të kalojë në paqe dhe harmoni në mesin e gjithë besimtarëve myslimanë.

“Në emër të LDK-së, sot vizitova Bashkësinë Islame për t'i uruar për festën e Bajramit. Ju përcolla urimet e kryetarit Mustafa dhe i falënderova për rolin e tyre në promovimin e besimit dhe tolerancës së ndërsjellë. E përgëzova Myftiun Tërnava për fjalimin e tij gjatë faljes së Bajramit lidhur me të drejtat e femrës në familje dhe shoqëri”, shkruan Hoti në Facebook.

Vazhdo të lexosh

Kosovë

Bërllokun nuk ka kush ta heqë

Gjendja e ambientit në vendin tonë nuk është aspak e mirë dhe kjo njëherësh rrezikon edhe shëndetin e qytetarëve.

Pavarësisht aksioneve të shumta të ndërmarra në shumë pjesë të vendit për heqjen e mbeturinave, ka ende zona të cilat përballen me ndotje të ambientit.

Një shembull i tillë mund të merret fshati Gllaviçiqë, te seperacionet, ku kalon edhe Lumëbardhi i Pejës, ku ndodhet një sasi bërlloku, të cilin nuk e ka parë askush të arsyeshme për ta larguar.

Ndryshe, kohë më parë është bërë e ditur se në shtator do të fillojë edhe një aksion për pastrimin e Kosovës nga mbeturinat dhe shpresohet që do të pastrohet edhe kjo pjesë në fshatin Gllaviqicë.

Image
Vazhdo të lexosh

Shqipëri

Kasaphana e 97’-s/Njihuni me Gaxhain e frikshëm, rivali i tmerrshëm i Zani Çaushit

Në trazirat tragjike të vitit 1997, që shkaktuan mbi 3500 të vrarë në vetëm pak muaj, politika dhe krimi shfaqën sheshit aleancën mes tyre.

Në Vlorë, kryeqendrën e rebelimit kundër qeverisjes së PD, Banda e Çoles e drejtuar nga Zani Çaushi, kërkonte kokën e Sali Berishës, dhe ishte rreshtuar hapur pro opozitës së drejtuar nga Partia Socialiste.

Në atë kohë u shfaq Banda e Gaxhait, e drejtuar nga Gazmend Braka, që njihej si mbështetëse e Partisë Demokratike. Përplasja mes tyre nisi më 9 maj 1997, kur u vra Bernard Duçka, i njohur si Kuqo, anëtar i bandës së Gaxhait.

Në kundërpërgjigje, Gaxhai tentoi të rrëmbente autoblindat e policisë së Vlorës, për të luftuar ndaj Zani Çaushit, po nuk ia arriti, dhe në dalje të komisariatit banda vret pa shkak një efektiv policie.

Nga ajo ditë dhe n Vazhdo të lexosh

Shqipëri

Tiranë: Besimtarët festojnë Kurban Bajramin

Mijëra besimtarë muslimanë po festojnë në Shqipëri Kurban Bajramin. Ata u mblodhën herët në mëngjes pranë objekteve të tyre të kultit për të zhvilluar ceremonitë e rastit dhe për të uruar njëri tjetrit për festën.

Në Tiranë mijëra besimtarë u mblodhën në sheshin Skënderbej, ku edhe zhvilluan faljen e Kurban Bajramit.

Kryetari i Komunitetit Musliman të Shqipërisë, Skënder Bruçaj u bëri thirrje besimtarëve që t’u qëndrojnë afër njerëzve në nevojë.

Ai kërkoi që “besimtarët të forcojnë lidhjet familjare, duke respektuar më shumë të moshuarit, duke falur më shumë gabimet e njëri-tjetrit, dhe duke u përpjekur për të mirën e përbashkët”.

Vazhdo të lexosh

Shko në krye