Category archive

Kulturë

Posted on në kategorine Kulturë

Unikatil me album të ri

Unikatil është një ndër reperat shqiptar i cili në të shumtën e rasteve sjell projekte pa videoklip. Mirëpo ai në vitin 2019 pritet që të lansojë albumin e radhës. Prive nga burime pranë reperit ka arritur të mësojë që në vitin 2019 ai do të publikojë pas shumë vitesh albumin e tij të ri. Jo… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Juliette Binoche zgjidhet presidente e jurisë së Berlinales së 69

Juliette Binoche do të jetë presidentja e jurisë së festivalit Ndërkombëtar të 69 në Berlin, i cili do të zhvillohet nga data 7 deri në 17 Shkurt të 2019-ës. Këtë lajm e ka njoftuar drejtori aktual I festivalit, Dieter Kosslick, i cili është gëzuar shumë që Juliette do të jetë presidente e jurisë ndërkombëtare të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

“Bohemian Rhapsody” është kënga më e dëgjuar e shekullit XX

Edhe pse në fillet e publikimit të saj konsiderohej se nuk do të kishte sukses për shkak të kohëzgjatjes, pjesëve operistike dhe tekstit për Galileon dhe Scaramouchen, “Bohemian Rhapsody” është shpallur edhe zyrtarisht si kënga më e dëgjuar e shekullit XX. Kënga e “Queen” është lansuar në vitin e largët 1975 dhe besohet se vetëm… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Shfaqja “Copë-Copë”, në Eksperimental për dhunën ndaj gruas

Shfaqja teatrale “Copë Copë” vazhdoi turneun në Tiranë dhe mbrëmë u shfaq për publikun në Teatrin Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”. “Copë Copë” është krijuar në vitin 2015 dhe është prezantuar tri herë në Prishtinë, një herë në Ferizaj dhe në Kukaj në EtnoFest, ku është shpërblyer me tri çmime. Po ashtu në kuadër të turneut… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

“Vesi” i burrit

Poezi nga Flutura Açka. Më mori malli për “vesin”e zakonshëm të burritmbi trupin tim,të më zgjojë çlirim.Në fund të humbjes së arsyeskur koha t’i humbë vektorët me hapësirëndhe kujtesa të jetë bërë shuknë cep të kafkës,të më thotë me zë shpirti:Klith,dua të ta dëgjoj rënkimin! Më mori malli për “vesin”e përveçëm të burrit,të më pushtojëe… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Pirro Milkani, 80 vitet e një kineasti në një libër

Lufta e Dytë Botërore. Shqipëria është nën pushtimin nazist. Gjermanët arrijnë të kapin dy vajza të reja dhe i torturojnë ato për të zbuluar lidhjet me lëvizjen komuniste. Në fund ata i ekzekutojnë duke i varur në litar në mes të qytetit për të trembur dhe terrorizuar popullin. Filmi është i bazuar në ngjarjen reale… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Projekti i Astrit Nixhës nominohet për çmimin prestigjioz “EU Mies Van Der Rohe 2019”

Projekti i Teatrit të Klan Kosovës i realizuar nga arkitekti kosovar Astrit Nixha, është nominuar për çmimin prestigjioz EU Mies van der Rohe, dhe është një ndër 12 projektet shqiptare të nominuara për këtë çmim. Objekti u punua së bashku me stafin e studios ANARCH. Arkitektura e tij origjinale eksperimentale, sidomos në ripërdorimin adaptiv, paraqet… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Bojken Lako këtë vit synon Eurovizionin me “Jeto jetë”

Ka nisur prezantimi i këngëve të këtij edicioni të Festivalit të Televizionit Shqiptar. Gjatë ditëve në vazhdim ne do ta sjellim një e nga një bagazhin artistik të këtij edicioni. Në mesin e këngëve garuese është edhe kënga “Jeto jetë” nga Bojken Lako. Lako kishte konkurruar edhe edicion e kaluar me këngën “Sytë e shpirtit”.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Përzgjidhen projektet artistike të artistëve që do të ekspozojnë në Galerinë e Ministrisë së Kulturës për vitin 2019

Gjashtë artistë pamor janë përzgjedhur që të jenë pjesë e programit artritik për vitin e ardhshëm në Galerinë e Ministrisë së Kulturës, në kompleksin “Qafa”. Nga 20 propozime projekte që kishin konkurruar në konkursin e GMK-së, vetëm 6 prej tyre janë përzgjedhur për të qenë pjesë e programin të ekspozitave të kësaj galeri për 2019,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Galeria e Ministrisë së Kulturës përzgjedhë projektet e artistëve që do të ekspozojnë në 2019

Gjashtë artistë pamor janë përzgjedhur që të jenë pjesë e programit artistik për vitin e ardhshëm në Galerinë e Ministrisë së Kulturës, në kompleksin “Qafa”. Nga 20 propozime projekte që kishin konkurruar në konkursin e GMK-së, vetëm 6 prej tyre janë përzgjedhur për të qenë pjesë e programin të ekspozitave të kësaj galeri për 2019.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Shtrati 13

Recension për romanin e Petrit Palushi Behar Zenelaj “Nëse epikurianët e bënë të dashur natyrën njerëzore, stoikët e bënë gati hyjnore. Nënshtrimi i Qenies së qenieve, ose më mire ngritja e shpirtit të kjo Qenie, përçmimi i kënaqësisë, përçmimi i dhembjes, përçmimi i jetës dhe i vdekjes, drejtësia e paepur; ky ishte karakteri i stoikëve… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë/Maqedoni

Ulet numri i shfaqjeve në teatro dhe në Filarmoni

Sipas të dhënave të Entit Shtetëror të Statistikës, në periudhën 2017/2018, numri i përgjithshëm i shfaqjeve të dhëna në teatrot profesionale është ulur për 13,7 për qind, ndërsa numri i spektatorëve  është ulur për 2,2 për qind në raport me periudhën 2016/2017. Numri mestar i spektatorëve në një shfaqje arrin 210. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Si sëmundja mendore dhe haluçinacionet, e ndihmuan Nikla Teslën në shpikjet e tij

Nga Helen Flatley Nikola Tesla, është një nga shkencëtarët dhe inxhinierët më të mirënjohur të historisë, një shpikës pjellor që e transformoi shoqërinë moderne. Tesla është më i njohur për kontributin e tij në zhvillimin e sistemit modern të furnizimit me energji elektrike, dhe si një pionier i hershëm i shumë prej teknologjive që formësuan… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Përpjekja e Jonida Maliqit për të marrë pjesë në Eurovizion

Ka nisur prezantimi i këngëve të këtij edicioni të Festivalit të Televizionit Shqiptar. Duke premtuar kësisoj një spektakël në të trija netët, festivali më i vjetër shqiptar edhe këtë vit ka emra të rinj e emra të njohur të muzikës shqipe. Me datë 20,21 dhe 22 dhjetor, këngët do të ngjiten në skenë. Ndër pjesëmarrësit… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Bebe Rexha dhe Dua Lipa, dy shqiptare nominohen për “Grammy”

Bebe Rexha dhe Dua Lipa kanë arritur një sukses të jashtëzakonshëm në tregun muzikor ndërkombëtar. Dy vajzat shqiptare u nominuan në “Grammy”, ku konkurrojnë përballë njëra-tjetrës. Dhe pasi mori vesh lajmin e pabesueshëm, Bebe ka ardhur me një mesazh për të gjithë vajzat shqiptare. “Dy vajza shqiptare u nominuam për 2 Grammy. Në zemrën time… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Përfundojnë xhirimet e “Unë si Ti”, në 2019 premiera

“Unë si Ti” një film nga Luan Kryeziu dhe Najada Elmazi ka përfunduar xhirimet dhe viti që vjen e sjell premierë. Filmi ka bërë bashkë aktorët nga Shqipëria dhe Kosova. Me skenar nga Luan Kryeziu në filmin “Unë si Ti” në rol kryesor Najada Elmazi, që interpreton Jonën, Jetmiri interpretohet nga Lulzim Zeqja, psikologia nga… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Një këngë dashurie e madhërishme

Poezi nga Yehuda AmichaiPërktheu: Alfred Beka Ti je e bukur, si profecitë, Dhe e trishtuar, si ato që bëhen të vërteta, E qetë, me qetësinë që vjen më pas. E zezë në vetminë e bardhë të jaseminit, Me dhëmbë të mprehtë: ujkonjë dhe mbretëreshë. Me një fustan shumë të shkurtë, me stil, Por me lot… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Ekspozita “Ibrahim Kodra 1928-2018” hapet në Zvicër në 100 vjetorin e lindjes së piktorit

Në Qendrën e Arteve Ibrahim Kodra në Melide, më 15 dhjetor do hapet ekspozita me vepra të zgjedhura të Ibrahim Kodrës (1918-2006). Kjo ekspozitë hapet me rastin e 100 vjetorit të lindjes së piktorit tonë të famshëm me renome ndërkombëtare, shkruan KultPlus. Në inuagurimin e ekspozitës do të marrin pjesë personalitete të jetës kulturore, artistike… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Rita Ora bashkëpunon me David Guettan

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Rita Ora, ka bashkuar forcat me DJ-in David Guetta për të incizuar një projekt të ri. Duke folur pas skene në “Capital FM Jingle Bell Ball”, DJ-i francez ka njoftuar se si do të bashkëpunojë me Orën.“Sapo e kam parë Ritën dhe ajo më tha se duhet të punojmë bashkë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Ksamili, një pikturë e rrallë e vitit 1857

Piktura (vaj në kanavasë 33 x 53 cm) është realizuar nga Edward Lear në prill 1857, gjatë një udhëtimi të shkurtër në Treishujt (Ksamili i sotëm) në veri të Butrintit në Shqipëri. Lear lundroi për aty nga Korfuzi, ku kishte marrë një shtëpi për të dimëruar gjatë atij viti. “Ishim aty në 2 prill. Shkuam… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

“Termokiss” nis programin ‘Krejt Ka Pak III – për njoni-tjetrin’

Qendra e parë shoqërore në Prishtinë “Termokiss” nisë programin tre ditor ‘Krejt Ka Pak III – për njoni-tjetrin’ me aktivitete të ndryshme. Termokiss është qendra e parë shoqërore në Prishtinë e cila gjendet në lagjen Dardania, në afërsi të ngrohtores së qytetit “Termokos” dhe shkollës fillore “Dardania”. Objekti ku ky komunitet i zhvillon aktivitetet është… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë

Skulptorja Arjeta Miftari dërgon “Hyjneshat” edhe në Paris

“Hyjneshat” e skulptores Arjetë Miftari po vazhdojnë rrugëtimin e tyre të cilin e filluan në Prishtinë e vazhduan në Berlinë, e me disa pjesëmarrje në festivale të ndryshme, për të marr rrugën tashmë drejt Parisit, shkruan KultPlus. Përmes një postimi në Facebook skulptorja Miftari ka tregua se më 12 dhjetor do të hapë ekspozitën e… Vazhdo të lexosh

1 2 3 55
Shko lartë