Category archive

Kulturë

Kulturë

Filmi i adaptuar nga albumi i Bob Dylan, i pari i këtij lloji

Luca Guadagnino, regjisori i filmit “Call Me By Your Name” , a njoftuar se filmi i tij i ri do të jetë adaptim i albumit të Bob Dylan, “Blood on the Tracks”.Një profil i Guadagnino-s  në The NewYorker këtë javë sjell risinë që një producent i filmit “Call Me By Your Name” i ka siguruar të drejtat teatrale të albumit  (edhe albumet kanë të drejta teatrale), dhe ka kërkuar nga Guadagino që ta shndërrojë në film.Ndërkaq, regjisori ka kërkuar nga Richard LaGravenese që ta shkruajë skenarin, duke rezultuar kështu në një skenar që ndjek personazhet përmes “një tregimi shumëvjeçar në të shtatëdhejtat, e që frymëzohet nga temat kryesore të albumit”.Guadagnino në mënyrë të mistershme ka shtuar se filmi “do ta dramatizojë represionin dhe të bëmat e tij”.Ky lajm është i veçantë për arsye se shënon herën e parë që një album adaptohet për ekran, sado e paqartë të tingëllojë kjo.Kjo e vendos filmin në panteonin mode Vazhdo të lexosh

Kulturë

Hapet Festivali i 22-të ndërkombëtar i poezisë “Ditët e Naimit”

Shkup, 19 tetor 2018 (MIA) – Në Qendrën për kulturë “Ilo Antevski-Smok” në Tetovë mbrëmë u hap edicioni i 22-të i Festivalit ndërkombëtar të poezisë “Ditët e Naimit”.

Pjesëmarrësit dhe mysafirët i përshëndeti ministri i Kulturës Asaf Ademi, i cili dërgoi urime deri te udhëheqësia për organizimin e suksesshëm të festivalit, i emëruar sipas poetit, shkrimtarit dhe përkthyesit të madh Naim Frashëri.

Vazhdo të lexosh

Kulturë

Shteti ia njeh Vasfije Krasniqit statusin e viktimës së dhunës seksuale vetëm pas rrëfimit publik

Ka disa muaj që Vasfije Krasniqi kishte aplikuar për t’iu njohur statusi i viktimës së dhunës seksuale.

Por ky status asaj i është njohur vetëm pak ditë pasi ajo vendosi që publikisht të flasë për dhunimin që i ishte bërë nga dy serbë gjatë luftës në Kosovë, raporton KTV.

Ndonëse ekziston një aktgjykim i Gjykatës Supreme, që vërteton se Vasfije Krasniqi ishte dhunuar nga dy persona, Komisionit qeveritar për njohjen dhe verifikimin e statusit të personave të dhunuar gjatë luftës i janë dashur muaj që ta marrë vendimin për Krasniqin.

E ky vendim Krasniqit iu nda vetëm një ditë pasi presidenti i vendit e dekoroi atë me medalje presidenciale.< Vazhdo të lexosh

Kulturë

Është miratuar projekti për restaurimin e Depos së Kripës në Kavajë

Këshilli Kombëtar i Restaurimeve ka miratuar projektin për: “Restaurimin e Depos së Kripës” në Karpen, Kavajë.

Projekti i hartuar nga specialistët e Institutit të Monumenteve të Kulturës dhe Drejtorisë Rajonale të Trashëgimisë Kulturore Durrës parashikon ndërhyrje konsoliduese – restauruese në objekt.

Instituti i Monumenteve të Kulturës mirëpret çdo bashkëpunim dhe mbështetje, që kontribuon në ruajtjen e trashëgimisë sonë kulturore./ KultPlus.com

Vazhdo të lexosh

Kulturë

Për fëmijët dhe nënat e punësuara

Nga Teuta Haxhimusa-Çerkini.

Në kohën e komunizmit një punonte në familje dhe të gjithë ia dilnin mbarë. Tashmë e dijmë që në një familje duhet të punojnë edhe burri edhe gruaja për të plotësuar nevojat e kërkesat e familjes së sotshme.

Ekonomia e tregut, kapitalizmi, janë terma që i dëgjojmë edhe në fjalimet e politikanëve, pushtetarëve. Por, jo domosdo duhet kopjuar gjithçka nga shtetet tjera kapitaliste. Familjet kosovare të lëna të vetgjinden ekonomikisht, sipas vullnetit të lirë, thjesht detyrohen që të dy prindërit domosdo të punojnë për mirëqenien financiare të familjes.

Shumë nëna të reja detyrohen të lënë fëmjët në qerdhe, qendra ditore të kujdesit, apo të marrin kujdestare në shtëpi që t’i zëvendësojnë ato deri të kthehen nga puna. Pushimi i lehonisë është një vit, por shumë nëna kthehen më herët Vazhdo të lexosh

Kulturë

Elvana Gjata sjellë këngën “Shade”

Këngëtarja e njohur shqiptare, Elvana Gjata ka publikuar sot këngën e saj më të re të titulluar “Shade”.

Kënga të cilës i është realizuar edhe videoklipi është pjesë e albumit të ri të producentit amerikan, Poo Bear.

Ndryshe, ditë më parë policia ka shpallur në kërkim këngëtaren e njohur Elvana Gjata, e përfshirë në ngjarjen e ndodhur disa ditë më parë të ish-blloku në Shqipëri, atje ku mbeti i vrarë një person dhe u plagosën dy të tjerë./ KultPlus.com

Vazhdo të lexosh

Kulturë

“Përtej maleve tona”, filmi për një çift shqiptaro-serb në Mitrovicë shfaqet në Nju Jork

Etriti dhe Milena janë një çift shqiptaro-serb në Mitrovicë dhe personazhet e një filmi me metrazh të shkurtër, që rrëfen historinë e dashurisë së tyre në një moment vendimtar, kur Milena ka një shans të shkojë të jetojë në Oslo të Norvegjisë.

Në filmin “Beyond our Mountains”, “Përtej maleve tona”, autorja dhe regjisorja amerikane Madeline Johnson shtjellon tensionin e dy jetëve të reja që mbartin mbi vete jo vetëm ndjenjat për njëri tjetrin, por edhe sfidat e së kaluarës dhe marrjes së një vendimi që mund t’u sakrifikojë të ardhmen e dashurisë së tyre.

Madeline Johnson kishte folur për “Zërin e Amerikës” në lidhje me këtë film si dhe për idenë e filimit. Ajo ka pohuar se idea erdhi pas vizitës që ajo ja bëri shoqes së saj e cila punonte në Kosovë, si dhe ajo shtoi se vendi e kishte tërhequr aq shumë dhe historia e saj e kishte joshur për të krijuar një film, ku sot Vazhdo të lexosh

Kulturë

Ardhmëri

Wisława Szymborska U pleksën si të huajpa bërë gjë, pa thënë fjalë,ajo ikte për në dyqan,ai drejt makinës së tij. Të përhumbur,a të hutuar,mbase patën harruarse për një çast të vetëmishin dashuruar përjetë. Nga ana tjetër, s’qe hiç e thënëtë ishin pikërisht ata.Nga larg, ashtu dukej,por nga afër aspak. I pashë nga dritarja,e kush sheh… Vazhdo të lexosh

Kulturë

Vasfije Krasniqi – Goodman merr “Emblemën e Vushtrrisë”

Kryetari i Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, ka pritur sot në takim Vasfije Krasniqi Goodman, bashkëshortin e saj dhe familjen Krasniqi nga Vushtrria.

Tahiri i ka dekoruar Vasfije Krasniqi – Goodman titullin “Emblema e Vushtrrisë” me motivacionin “për guximin e jashtëzakonshëm, për thyerjen e stigmës dhe për përkrahjen e viktimave të dhunës çnjerëzore nga milicët serb gjatë luftës së fundit në Kosovë”.

Ai tha më këtë rast se qyteti i Vushtrrisë krenohet me aktin e guximshëm për thyerjen e Vazhdo të lexosh

Kulturë

Kisha Segrada merr licencën për ndërtim mbas 136 vitesh

Më shumë se një shekull ku u vu edhe gurthemeli i parë dhe 92 vite që ku arkitekti i kësaj Kishe u godit nga një tramvaj mbeti e pezulluar, dhe më në në fund pas 136 viteve Segarda Familia do t’i ketë dokumentat e saj për të vazhduar ndërtimin.

Një marrëveshje e arritur mes besimtarëve katolik dhe këshillit të qytetit, ka rezultuar se projekti në të cilin filloi ndërtimet e para në vitin 1882, do t’i jepet një licencë ndërtimi.

Kjo kryevepër e pa përfunduar e Antonio Gaudit  është një ndër vendet më turistike në botë e sidomos në Barcelonë ku mbledh rreth 20 milionë vizitorë.

Marrëveshja e arritur përfshin skema për të përmirësuar transportin publik dhe zonën përreth. Sagrada Familia do të paguajë 2 Vazhdo të lexosh

Kulturë

Hapja e Festivalit Ndërkombëtar të muzikës kamertale “Skupi Kamerfest 2018”

Shkup, 19 tetor 2018 (MIA) – Me “Mbrëmje të muzikës franceze” sot në Galerinë Kombëtare – “Hamami i Daut Pashës” Shkup do të hapet edicioni i parë i Festivalit Ndërkombëtar të muzikës kamertale “Skupi Kamerfest 2018”.

Mysafirë në koncertin e parë në kuadër të festivalit janë pianisti Pier – Loren Busharl (Pierre-Laurent Boucharlat) nga Franca, violinistja Sihana Badivuku (Kosovë) dhe artisti nga Maqedonia në violë Blerim Grubi, i cili është edhe Vazhdo të lexosh

Kulturë

Kooperativa “Gratë e Krushës” ofron mbi 30 lloje të produkteve

Prodhimet e Kooperativës Bujqësore “Gratë e Krushës”, janë bërë të njohura, jo vetëm në Kosovë por edhe në tregun e jashtëm. Kjo kooperativë ofron mbi 30 lloje të produkteve, kryesisht nga speci dhe domatja. Mirëpo për shkak të reshjeve te dendura të breshërit rendimentet këtë vit ishin tejet të ulëta, ndërsa çmimet e larta. Zyrtarët e kooperativës thonë se për të përmbushur kërkesat e tregut, është dashur të importojnë perime edhe nga Maqedonia e Shqipëria.

Planifikimi i Kooperativës Bujqësore “Gratë e Krushës” për vitin 2018 është që të grumbullojë 600 tonë nga produkti bazë, megjithëse kërkesat për produktet e kësaj kooperative janë edhe më të mëdha.

Megjithatë, kjo kooperativë edhe për këtë vit nuk mund të pranojë më shumë kërkesa, pasi që nuk ka kapacitet më të madh për prodhim.

Drejtoresha e Kooperativës, Fahrije Vazhdo të lexosh

Kulturë

Identiteti dhe kujtesa, në ditët e “Tirana Lexon”

“Tirana Lexon” 2018 çel serinë e aktiviteteve më 22 tetor me sloganin “Tirana Lexon për të kujtuar”. Në qendër të leximeve dhe diskutimeve do të jetë tema “Identiteti dhe kujtesa”. Autorë të njohur vendas dhe të huaj do të ndajnë me publikun qasjet e tyre autobiografike në veprat e tyre, dhe pengesat e hasura në procesin identifikues nga e shkuara e deri më sot.

“Autorët special të ftuar në këtë edicion të “Tirana Lexon” fillojnë me një emër të dashur për të gjithë, shkrimtaren shqiptaro-zvicerane Besa Myftiu, për të vijuar me autorin gjerman Karsten Dummel dhe antropologun e njohur kulturor Albert P. Nikolla. Pa harruar kritikun dhe gazetarin Agim Baçi dhe autorët Saimir Muzhaka, Gëzim Peshkëpia”, thuhet në njoftimin për mediat. Risia e këtij edicioni “Tirana Lexon” do të jetë “Kuarteti Letrar” (24 tetor), një nismë tejet origjinale, e Vazhdo të lexosh

Kulturë

Letra e Jusuf Gërvallës drejtuar nënës

Nanë e dashtun!

Rruga e jetës na pruni deri këtu. Zor sa të duesh. Po kollaj, s’ka qysh bahet ma kollaj. Ti vetë sa e sa herë, në prag të gjumit, kur ishim fëmijë e kur kishim dalë prej lojnave të fëminisë, na ke kallxue përralla që kanë të njëjtin përfundim: rruga e nderës asht ma e zorshmja, po ma e mira dhe e vetmja rrugë e vërtetë për njerin. Dhe, kush u mundue për nder, nder ka gjetë!

Sot, në vjeshtën e kësaj rruge, kur s’po kemi qysh me i dhanë gjevap bereqetit kaq të pasun, farën e të cilit e kemi mbjellë vetë, kush lodhet i pari mundet me thonë: a vyen me luftue për nder, tuj i ngarkue vetit kaq të liga në shpindë?!

Unë, besoj, nanë, se ti nuk je ajo që thotë kështu. Ti gjithmonë u ke përballue burrnisht rrebesheve të mëdha. Unë besoj se ti nuk je lodhë. Rruga jonë, mendja e shpirti ynë kanë pasur strofull fjalën tande, dashuninë e kujdesin tand të pashoq. Ku Vazhdo të lexosh

Kulturë

“Unë nuk i ndjek rregullat e sundimit… Unë drejtoj me zemër, jo me mendje”

“Unë nuk i ndjek rregullat e sundimit… Unë drejtoj me zemër, jo me mendje”

“Të gjithë duhet të vlerësohen. Çdo njëri prej nesh ka potencialin që të japë diçka në shkëmbim”

“Bëni një akt mirësie, pa pritur për shpërblim, e sigurt që një ditë dikush mund të bëjë të njëjtën gjë për ju”

“Më pëlqen të jem një shpirt i lirë. Disave nuk u pëlqen kjo, por kjo është mënyra se si unë jam”

“Dy gjëra qëndrojnë si guri: Mirësia në vështirësitë e tjetrit, kurajoja në Vazhdo të lexosh

Kulturë

Ramë Lahaj vjen në Prishtinë për të dhënë një fjalim “TED” – mësoni detajet e ngjarjes

Tenori shqiptar me famë ndërkombëtare, Ramë Lahaj do të udhëtojë në Kosovë për të mbajtur një fjalim në ngjarjen “TED” që zhvillohet më 27 tetor me fillim nga ora 14:00. Pjesëmarrjen e Lahajt në ngjarjen “TED RITK” e ka konfirmuar Universiteti Amerikan në Kosovë (AUK), i cili është organizator i ngjarjes. “Folësi jonë i radhës… Vazhdo të lexosh

Kulturë

Nesër Edicioni i parë i SKUPI KAMERFEST 2018

Shkup, 18 tetor 2018 (MIA) – Nesër do të mbahet Edicioni i parë i SKUPI KAMERFEST 2018.

Në koncertin “Mbrëmje e Muzikës Franceze”, me të cilin do të bëhet hapja e festivalit, do të marrin pjesë artistët: Pierre-Laurent Boucharlat/Piano (Francë), Sihana Badivuku/Violinë (Kosovë) dhe Blerim Grubi/Violë (Maqedoni).

Koncerti do të zhvillohet në Galerinë Nacionale – “Hamami i Daut Pashës” me fillim në ora 19:00. bsh/16:34

Vazhdo të lexosh

Kulturë

Lipjani së shpejti me dy parqe të reja

Komuna e Lipjanit ka njoftuar se ka filluar rregullimi i hapësirave publike në dy lokacione të ndryshme të kësaj komune.

Në këto dy hapësira së shpejti do të ndërtohen parqe të cilat sipas kryetarit të kësaj komune Imri Ahmeti do t`i japin pamje më të bukur qytetit.

Lokacionet në të cilat janë duke u ndërtuar këto parqe janë në rrugën “Avdi Kelmendi” që njihet ndryshe si Parku të Lapidari i Luftës së Dytë Botërore, si dhe në rrugën “ Haredin Bajrami” afër rrethrrotullimit për Vazhdo të lexosh

Kulturë

“Dua të blej një mrekulli”, i tha djali… Farmacistja s’ia kishte idenë sa kushtonte një mrekulli!

Një djalë i vogël e theu derrkucin e tij të kursimeve, i bashkoi dhe i numëroi me kujdes.

Tri herë, madje.

“Nuk duhet të bëj asnjë gabim këtu,” mendoi ai me vete.

I vendosi monedhat në një kavanoz, të mbyllur në kapak dhe në heshtje doli nga dera e pasme.

Pasi hyri në një farmaci, djali priste me durim farmacistin që t’i jepte atij pak vëmendje.

“Çfarë mund të të ndihmoj, mik i vogël”, farmacistja e pyeti djalin e vogël.

“Dua të blej një mrekulli”, u përgjigj djali.

“Më fal të lutem, mbase nuk ju dëgjova mirë?”, tha farmacistja.

“Motra ime është me të vërtetë e sëmurë dhe babai im tha se vetëm një mrekulli mund ta shpëtojë tani.”

“Pra, unë dua të blej një mrekulli për të. Sa kushton një mrekulli? “

“Më vjen keq.” Farmacistja ndjeu se po i thyhej zemra nga fjalët e djaloshit.

“Ne Vazhdo të lexosh

Kulturë

Banksy pranon se dështoi ta shkatërronte veprën e tij

Shkrirja e pjesërishme e një vepre artistike të artistit misterioz Banksy, nuk ka shkuar krejtësisht sipas planit, konfirmon një artikull në bbc.com

Vepra në fjalë filloi të zhdukej pjesërisht menjëherë pasi u shit në një ankand në Sotheby në vlerën prej £860,000 javën e kaluar.

Sipas një videoje të publikuar nga Banksy, mendohet që plani fillestar ishte të zhdukej e gjithë piktura. “Gjatë provave, ka funksionuar secilën herë” thuhet në videon, ku shohim vizatimin të zhduket krejtësisht në studion e Banksy-t.

Videoja tregon dëshmi edhe prej dhomës së ankandit, përfshirë edhe një sustë që shkaktoi procesin e shkatërrimit të vizatimit./ Vazhdo të lexosh

Kulturë

Hiqen pllakat e mermerta, rikthehet kalldrëmi italian në Pejë

Sheshi i Pejës, i përuruar më 2011 e i shtruar me pllaka të reja të mermerta, qe thënë se për shumë vjet në atë shesh nuk do të ketë nevojë më të intervenohet, përveç mirëmbajtjes së tij.

E ata shumë vjet dolën të jenë vetëm pak, pasi Komuna e Pejës, për vitin e ardhshëm ka vendosur të investojë në rindërtimin e sheshit dhe këtë herë dyfishin e shumës që ishte investuar herën e parë, jo nga Komuna. Këtë herë pllakat do të hiqen dhe do të ndërtohet kalldrëm italian, shkruan sot Koha Ditore.

Ndërsa janë rreth 8 mijë metra katrorë të hapësirës në tërë sheshin e qytetit që ishte rregulluar me një projekt në vlerë prej rreth 300 Vazhdo të lexosh

Kulturë

Agron Elezi në gjysmëfinale të garës “Creative Composers 2018”

“Ikja e Vashës Kosovare” dhe “1468” janë këngët e  kompozuara prej Agron Elezit të cilat janë ekzekutuar live para jurisë së festivalit “Creative Composers 2018. Festivali në fjalë oragnizohet prej shtetit të Italisë dhe Spanjës.

Kompozimi “Ikja e Vashës Kosovare”, luhet prej 83 instrumenteve si dhe e veçantë e saj është sepse luhet me harfë kromatike, një kombinim i rrallë.

Në kategorinë e njëjtë janë edhe gjysmëfinalistë të tjerë si Gabriele Saro, Lorenzo Rota, Salvatore Testa dhe Riccardo Bogani prej Italisë, Izumi Kuremoto, Toshitake Shinomura, Yuna Kurachi, Yuri Matsuura, nga Japonia, Feliksas Bajoras nga Lituania dhe Pamela Campos nga Meksika.

Emrat e finalistëve do të publikohen më 16 dhjetor të këtij viti,ndërsa fituesit do të shpallen më 26 janar 2019.