Category archive

Bota

Bota

KE padit Hungarinë për Ligjin mbi azilin

Komisioni Evropian sot ngriti një padi kundër Hungarisë për mospërputhjen e Ligjit për azilin dhe kthimin e emigrantëve.

“Komisioni Evropian i dërgoi një paralajmërim për ligjin, që penalizon aktivitetet e organizatave joqeveritare që ndihmojnë emigrantët”, tha zëdhënësja e KE-së, Mina Andreeva.

Në të njëjtën kohë, KE dërgoi një letër paralajmëruese, e cila është hapi i parë në fillimin e procedimeve kundër një shteti anëtar, për shkak të ligjit të ri hungarez që penalizon aktivitetet e organizatave joqeveritare që ndihmojnë emigrantët, të quajtur "Stop Soros".

Vazhdo të lexosh

Bota

Spanja bëhet destinacioni kryesor i emigrantëve

Spanja ia ka kaluar Italisë si destinacion kryesor për emigrantët që kalojnë Mesdheun për të arritur në Evropë.

Shifrat më të fundit të agjencisë kufitare Frontex të Bashkimit Evropian tregojnë se numri i emigrantëve që kanë arritur në Spanjë është 166 për qind më i madh krahasuar me një vit më parë.

Ky numër arriti në 6,400 në muajin qershor. Shtetasit e Marokut, Guinesë dhe Malit zenë vendin më të madh mes të ardhurve në Spanjë.

Ndërkaq, numri i emigrantëve që përdorin të ashtuquajturën rrugë mesdhetare për të arritur në Itali dhe në Maltë ishte rreth 3,000 më pak, një rënie prej 87 përqind nga qershori 2017.

Italia ka hedhur poshtë kritikat për politikën e saj të ashpër të imigracionit, pas një proteste përballë Ministrisë së Brendshme, ku pjesmarrësit e akuzonin at Vazhdo të lexosh

Bota

Trump refuzon Putinin: S’lejojmë Rusinë të marrë në pyetje amerikanët

Presidenti i SHBA Donald Trump ka hedhur poshtë propozimin që iu bë udhëheqësi rus Vladimir Putin, që Rusisë t’i lejohet të marrë në pyetje qytetarë të SHBA.

Shtëpia e Bardhë më herët tha se do ta konsideronte këtë propozim, por tani thotë se Trump “nuk pajtohet” me sugjerimin. Oferta u bë në një takim të dy udhëheqësve. Në kthim, Putin sugjeroi që ai të lejonte hetimin e 12 rusëve të paditur nga SHBA.

Ideja e lejimit të një fuqie të huaj për të bërë pyetje qytetarëve amerikanë shkaktoi zemërim në arenën e politikës së SHBA, e jo vetëm.

“Është një propozim që është bërë me sinqeritet nga Presidenti Putin, por Presidenti Trump nuk është dakord me këtë,” tha të enjten zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Sarah Sanders, duke shtuar se: “Shpresojmë se Presidenti Putin do t Vazhdo të lexosh

Bota

Malmstrom: BE do t’u kundërgjigjet tarifave të SHBA

Komisionerja e Bashkimit Evropian për Tregtinë Cecilia Malmstrom tha se blloku prej 28 vendesh po përgatitet të kundërpërgjigjet ndaj Shteteve të Bashkuara nëse Presidenti Donald Trump vendos tarifa për automjetet dhe pjesët e tyre të këmbimit që SHBA importon nga jashtë.

Më 1 qershor, Presidenti Trump shpalli tarifa për çelikun dhe aluminin e Bashkimit Evropian, të cilave BE iu përgjigj me taksa ndaj produkteve amerikane, duke kërcënuar t'i shtrijë ato në industrinë e automobilëve.

Malmstrom tha në një konferencë shtypi në Bruksel të organizuar nga Fondi Gjerman Marshall, se Bashkimi Evropian po harton "një listë masash ribalancuese" nëse Shtetet e Bashkuara imponojnë tarifa mbi automobilët.

Tarifat e reja mund të dëmtojnë industrisë e madhe evropiane të prodhimit dhe eksportit të automobilëve, si Vazhdo të lexosh

Bota/Teknologji

Ekranet e telefonëve të ardhshëm do të jenë më rezistentë falë Gorilla Glass 6

Prodhuesi i shquar i xhamave të telefonëve Corning prezantoi ditën e sotme një version të ri të Gorilla Glass përdorur në pjesën më të madhe të telefonëve tanë dhe premton dy herë më shumë rezistencë ndaj përplasjeve.

Ndërsa telefonët bëhen më të mëdhenj dhe me xham jo vetëm në pjesën e frontale por edhe të pasme, mundësia që ato të na rrëshkasin nga duart rritet.

Ndërsa kasat kanë ndihmuar në këtë drejtim, edhe telefonët me mbrojtjet më të mira nuk i kanë shpëtuar thyerjes gjatë një përplasjeje.

Gorilla Glass 6 është një xham i ri i forcuar fizikisht dhe i kompresuar i cili ka dyfishin e mbrojtjes ndaj përplasjeve krahasuar me Gorilla Glass 5.

Xhami i ri u mbijetoi 15 rënieve në lartësi 1.5 metër mbi sipërfaqe të ashpra krahasuar me 11 rënieve që u mbijeton Gorilla Glass 5.

Sa i takon rezistencës ndaj gërvishtjeve, Gorilla Glass 6 ka të njëjt Vazhdo të lexosh

Shko në krye