Category archive

Bota

Bota

A do t’i zëvendësojnë të Gjelbrit socialdemokratët në qeverinë e Berlinit?

Humbja e CSU-së në zgjedhjet parlamentare në Bavari ishte pak a shumë si pritej: humbje e thellë historike. Historike sepse vetëm një herë tjetër, kur Gjermania sapo kish dalë nga lufta, në 1950 kishte marrë CSU thuajse kaq pak vota. Atëherë ajo mori 27,6 përqind, në 2018 37,3 përqind. Përndryshe, për rreth 60 vjet rresht CSU-ja e ka drejtuar (me një përjashtim) e vetme Bavarinë me 12.44 milionë banorë. Një rast i rrallë.

CSU-ja bavareze pati këtë herë një rënie prej 10.5 përqind, krahasuar me pesë vjet më parë. Por thuajse askush nuk po merret me këtë humbje. Nga njëra anë pasi CSU mbeti megjithatë forcë kryesore politike në Bavari, ndonëse tani i duhen partnerë për qeverisje. Edhe vetë kjo parti për momentin duket pak e interesuar për analizimin e gjendjes. Kryetari i Grupit të CSU-së në Bundestag, Alexander Dobrindt foli të enjten në medie për nevojën e krijimit të një qeverie stabile. Pra Vazhdo të lexosh

Bota

5.000 emigrantë nisen drejt kufirit amerikan

Gjithnjë e më shumë emigrantë nga Amerika Qendrore po iu afrohen kufijve të SHBA-së dhe Meksikës, dhe aktualisht ka rreth 5,000.

Agjencia e lajmeve AP thekson se numri i migrantëve në kufi u rrit gjatë natës  dhe ata aktualisht po shkojnë drejt qytetit të Tapakulës, Meksikë, në një kolonë rreth 1.5 kilometra të gjatë.

Vazhdo të lexosh

Bota

Nata e shtrigave në Irlandë, festë ‘drithëruese’

Para se këto festime të transformoheshin në rite kristiane, në vigjilje të festës së 'Të vdekurve', në Irlandë kjo njihej si Samhain, një festë pagane me origjinë kelte, e cila shënjonte fundin e verës dhe ardhjen e natës së gjatë dhe misterioze, në të cilën mbyllej dera që ndante të vdekurit me të gjallët.

Sot, festivali pagan i Samhain, me rrënjë irlandeze, është përhapur në të gjithë botën. Por, gjithçka nisi në Irlandë dhe pikërisht aty është vendi ideal ku mund të festosh Natwn e shtrigave, duke marrë pjesë në festivale dhe evente të shumtë.

Vampirë në Dublin - Në Dublin, 'Bram Stoker Festival' i cili zhvillohet në datat 26-29 tetor është vërtet frymëzues.

Festivali sjell në qytet katër netë me 'tension të lartë' vampirësh, në nder të autorit të 'Drakula'-s, lindur në Dublin.

Këtë vit, festivali karakterizohet nga Bram, një tur me guidë që çon në rrugët his Vazhdo të lexosh

Bota

Princi Harry: Dua që fëmija i parë me Meghan Markle të jetë…

Duka i Saseks 34 vjeç dhe bashkëshortja e tij Meghan Markle, 37, javën e shkuar ishin në Australi, në vizitën e parë të përbashkët në kuadër të familjes mbretërore. Disa orë përpara se të arrinin, Pallati Kensington njoftoi se ata presin fëmijën e parë në pranverë. Pas një jave të lodhshme, Pallati njoftoi se Dukesha e Saseks do të reduktonte axhendën e saj. Të dielën ajo mori pjesë në dy aktivitete, por në një tjetër Harry shkoi vetëm. Një grua e pranishme në aktivitet i tha se shpresonte që fëmija të jetë vajzë, dhe Herri u përgjigj: “Edhe unë”, ndërsa biseda u publikua dhe në Instagram dhe bëri xhiron e botës.Top Channel Vazhdo të lexosh

Bota

Traktati i armëve bërthamore, reagon ashpër Moska ndaj SHBA

Rusia reagoi shpejt pas deklaratës së presidentit amerikan, Donald Trump, për tërheqjen nga traktati bërthamor. Zëvendësministri i Jashtëm rus, Sergei Ryabkov, e ka quajtur këtë hap të rrezikshëm që mund të sjellë pasoja shumë serioze. Nëse Uashingtoni e vazhdon sjelljen e tij të patakt e të vrazhdë dhe tërheqjen nga marrëveshjet ndërkombëtare, neve nuk do të na mbetet zgjidhje tjetër përveçse të marrin masa shpaguese, që përfshijnë dhe teknologjinë ushtarake, ishte paralajmërimi i numrit dy të diplomacisë ruse. Trump u shpreh më herët se arsyeja e kësaj lëvizjeje është fakti që Moska sipas tij, e ka shkelur paktin e vitit 1987, që ndalon raketat e lëshuara nga toka me rreze të mesme veprimi nga 500 deri në 5,500 km. Shtetet e Bashkuara, deklaroi shefi i Shtëpisë së bardhë, nuk do ta lënë Rusinë të bëjë sipas dëshirës e të prodhojë armë ndërkohë që neve nuk na lejohet. “Nuk e di përse presidenti Obama nuk negocioi Vazhdo të lexosh

Bota

Vrasja e gazetarit, Trump paralajmëron pasoja për Arabinë Saudite

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, tha sot se së shpejti do të bisedojë me princin saudit Mohammed bin Salman në lidhje me atë nëse në përgjithësi dhe çfarë pasojash priten për Arabinë Saudite pas vrasjes së gazetarit Jamal Khashoggi.

Ai tha se së pari do të konsultohet me Kongresin amerikan për të formuar një përgjigje adekuate dhe se këtë do ta bëjë deri të martën, njofton AP.

Kreu i shtetit amerikan ka përsëritur javën e kaluar se i kundërvihet çfarëdo situate që do të vë në pikëpyetje marrëveshjen për shitjen e armëve me Arabinë Saudite, në vlerë mbi 100 miliardë dollarë, por do të konsiderojë edhe vendosjen e sanksioneve.

Presidenti i SHBA-së tha të premten se beson versionin saudit të ngjarjes, se gazetari u vra gjatë një përleshjeje me më shumë se 10 agjentë sauditë.

Por, Trump ndryshoi qëndrimin një fite më Vazhdo të lexosh

Bota

Vrasja e gazetarit saudit, Trump i pakënaqur me shpjegimet që jep Rijadi

Presidenti amerikan Donald Trump nuk është i kënaqur me shpjegimin saudit për vdekjen e gazetarit Jamal Kashoggi. Të premten, mbretëria e gjirit persik e pranoi për të parën herë, pas mëse dy javë mohimesh kategorike se Kashoggi ka ndërruar jetë. Vdekja e tij, sipas sauditeve, erdhi gjatë një përleshjeje me grushta brenda konsullatës së tyre në Stamboll. Një shpjegim i tillë është pritur me skepticizëm të madh. Zyrtaret turq janë të bindur se reporteri, kritik i ashpër i regjimit, është ekzekutuar dhe trupi i tij është bërë copash. Trump vetë u shpreh i pakënaqur me përgjigjen e Rijadit, duke shtuar se sanksionet janë një mundësi në tryezë, por bllokimi i marrëveshjeve të armeve nuk vihet ne diskutim. “Një veprim i tillë më shumë do të na dëmtonte ne se ata”, u shpreh shefi i Shtëpisë së Bardhë. Trump shtoi se ekziston një mundësi që princi i fuqishëm i kurorës Mohammed bin Salman të mos ketë ditur gjë për vrasjen Vazhdo të lexosh

Bota

Vrasja e gazetarit saudit, Trump i pakënaqur me shpjegimet që jep Rijadi

Presidenti amerikan Donald Trump nuk është i kënaqur me shpjegimin saudit për vdekjen e gazetarit Jamal Kashoggi. Të premten, mbretëria e gjirit persik e pranoi për të parën herë, pas mëse dy javë mohimesh kategorike se Kashoggi ka ndërruar jetë.

Vdekja e tij, sipas sauditeve, erdhi gjatë një përleshjeje me grushta brenda konsullatës së tyre në Stamboll. Një shpjegim i tillë është pritur me skepticizëm të madh.

Zyrtaret turq janë të bindur se reporteri, kritik i ashpër i regjimit, është ekzekutuar dhe trupi i tij është bërë copash. Trump vetë u shpreh i pakënaqur me përgjigjen e Rijadit, duke shtuar se sanksionet janë një mundësi në tryezë, por bllokimi i marrëveshjeve të armeve nuk vihet ne diskutim.

“Një veprim i tillë më shumë do të na dëmtonte ne se ata”, u shpreh shefi i Shtëpisë së Bardhë. Trump shtoi se ekziston një Vazhdo të lexosh

Bota

Kamenos: Mos prisni të bie qeveria greke, zgjedhjet në maj

Panos Kamenos, ministri grek i Mbrojtjes dhe lider i partisë së djathtë Grekët e Pavarur, e cila është një partner pakicë në qeverinë e kryeministrit majtist Alexis Tsipras, ka thënë se nuk duhet të presin rënien e qeverisë aktuale në Athinë.

"Mos prisni që qeveria të bjerë. Kjo që ne kemi rënë dakord me partnerët tanë në qeveri është e vlefshme", tha Kamenos në një sesion të Këshillit Kombëtar të partisë së tij, transmeton ANA.

Ai tha se zgjedhjet në Greqi do të mbahen "ose në tetor, në fund të mandatit katërvjeçar, apo në maj të vitit të ardhshëm”.

Kamenos theksoi se "deri në mars, ose kurdo që marrëveshja e Prespës për Republikën e Maqedonisë Veriore të vihet si temë dite në parlamentin grek, kjo nuk do të jetë çështje për diskutim me partnerin në qeveri,". 

Gazeta greke "Kathimerini" njoftoi dje, se vetë Vazhdo të lexosh

Bota

Taivan: Shkon në 22 numri i viktimave pas aksidentit të trenit

Ka arritur në 22 numri viktimave në Taivan  pas daljes së trenit nga hekurudha, kruse fillimisht numri i viktimave ishte 17.

Treni me shpejtësisë së lartë ishtë duke udhëtuar nga Taipei për në Taitung me 366 pasagjerë, kurse pas përplasjes zjarrfikësit dhe ndihma e parë ka dal në vendin e ngjarjes, raporton BBC.

Deputeti, Lu Chieh-shen ka deklaruar se treni ishte i vjetër vetëm gjashtë vjetë dhe se ka qenë në gjendje të mirë para aksidentit.

Vazhdo të lexosh

Bota

Kush do zëvendësojë Juncker? Nga njeriu i Merkel te Salvini…

Vendimi se cilët do të jenë kandidatët kryesorë të partive europiane për zgjedhjet e ardhshme për Evropën, do merret brenda disa javësh. Por duke e theksuar se është ende shpejt për të bërë parashikime, DW ka hartuar listën e kandidatëve kryesore, të cilën e nis me politikanin e konsideruar si njeriu i Angela Merkelit, Manfred Ëeber, apo i përshtaturi, siç e quan gjigandi mediatik gjerman. Njeriu i CSU-së i takon krahut të moderuar të partisë së vet, atij me një qëndrim miqësor ndaj Europës. Ndërkohë prej katër vjetësh është kryetar i grupit parlamentar të Partive Popullore Europiane. Ajo që mund ta dëmtojë është mbrojtja që i ka ofruar për vite të tëra partisë Fidesz të Viktor Orbanit, pavarësisht faktit që kur paraqiti kandidaturën, u distancua nga kryeministri hungarez. Në garë është edhe finlandezi Alexander Stubb, pjesë e krahut liberal të partisë së tij konservatore të atdheut, një njeri që përmes revolucionit Vazhdo të lexosh

Bota

Detajet e vrasjes së gazetarit: E mbytën me helm dhe nisin ta presin copë-copë

Gazetari i Washington Post Jamal Khashoggi u injektua me helm sapo ai hyri në konsullatën saudite dhe pastaj e dërguan në një dhomë, ku ishte një mjek. Kur ai nisi të presë një pulë, gazetari nisi të dridhej. Pastaj i dhanë edhe një dozë tjetër ...

Gjatë kontrollit të ambienteve këtë javë, studiuesit turq argumentuan pozicionin e saktë brenda konsullatës saudite ku Jamal Khashoggi thuhet të jetë vrarë, tha një burim i afërt me hetimin për Al Jazeera.

“Audio incizimi i cili për hetuesit ishte pika kryesore e fillimit të hetimit konfirmoi se si Salah Muhammad al-Tubaigy, një mjek i specializuar për autopsi, nisi të presë trupin e Khashoggi menjëherë pasi ai u vra”, thotë ky burim.

Gazetari saudit u zhduk më 2 tetor, kur ai hyri në Konsullatën e Arabisë Saudite për një certifikatë martese. Gruaja e tij ishte duke pritur jashtë, por ai n Vazhdo të lexosh

Bota

Tragjedi pas përplasjes së dy trenave, dhjetëra të vdekur e qindra të plagosur!

Së paku 22 persona kanë mbetur të vdekur dhe qindra të tjerë janë lënduar pas daljes së trenit nga hekurudha në Tajvan. Autoriteti hekurudhor ka deklaruar se 171 persona janë lënduar dhe se 30 të tjerë mund të jenë ende brenda. Treni i shpejtësisë së madhe ka qenë duke udhëtuar nga Taipei për në Taitung me 310 pasagjerë. Zjarrfikësit dhe ndihma e parë ka arritur në vendin e ngjarjes për të reaguar. Pjesa hekurudhore e Tajvanit është e njohur për turistët që vizitojnë vendin.Top Channel Vazhdo të lexosh

Bota

Sërish viktima nga përmbytjet

Një punonjës i ekipeve të shpëtimit humbi jetën ndërkohë që merrte pjesë në një operacion shpëtimi, pas përmbytjeve që përfshinë rajonin spanjoll të Andaluzisë si pasojë e shirave të rrëmbyer, njoftuan sot autoritetet lokale.

Punonjësi ishte zhdukur që dje, kur kamioni i tij ishte përmbysur në një rrugë të përmbytur. Trupi i tij u gjet sot në mëngjes nga kolegët.

Pamjet e televizioneve spanjolle tregojnë shtëpi, rrugë dhe ura të përmbytura në provincën e Malagës.

Autoritetet kanë lëshuar alarmin e kuq, niveli më i lartë i alarmit për zonën.

Të paktën nëntë persona vdiqën, përfshirë dy britanikë, ndërkohë që disa rezultojnë të zhdukur, pas përmbytjeve të mëdha që goditën Majorkën më 9 shtator, ishullin kryesor më të frekuentuar nga turistët në arkipelagun e Balneareve. /ATSH

Vazhdo të lexosh

Bota

Erdoğan: Është koha për zbatimin praktik të idealit të madh të Turqisë

ANKARA (AA) - Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan tha se në 16 vitet e fundit në këtë vend nuk janë reduktuar liritë dhe të drejtat e çdo individi si dhe grupeve etnike apo fetare, raporton Anadolu Agency (AA).Erdoğan mori pjesë në hapjen solemne të ndërtesës dhe selisë së Fondacionit Turqit e Rinj (TUGVA) ndërsa në fjalimin e tij para pjesëmarrësve tha se Turqia në asnjë mënyrë nuk rrezikon të drejtat dhe liritë e individëve dhe grupeve që e përbëjnë shoqërinë turke.Ai tha se është krijuar një mjedis në të cilin nuk ka diskriminim në bazë të pamjes apo përkatësisë së një grupi."Ne jemi duke punuar për të hequr barrierat në mes të rinjve tanë dhe ëndrrave të tyre. Është koha për zbatimin praktik të idealit të madh të Turqisë. Ai ka të bëjë me rajonin, por jo në kuptimin e ekspansionizmit", tha Erdoğan.Erdoğan theksoi se Turqia u jep rëndësi të madhe të rinjve dhe arsimit të tyre ndërsa t Vazhdo të lexosh

Bota

Rusia e quan “hap të rrezikshëm” tërheqjen e SHBA-së nga pakti bërthamor

Rusia ka reaguar ndaj deklaratave të presidentit amerikan Donald Trump, për tërheqje nga traktati bërthamor. Trump ka akuzuar Rusinë se ka shkelur traktatin bërthamor, sipas të cilit nuk lejohet përdorimi dhe transportimi i armëve raketore.

Zëvendësministri i Jashtëm rus, Sergei Ryabkov, e ka quajtur këtë hap të rrezikshëm.

"Ky hap i rrezikshëm, do të provokojë pasoja shumë serioze", tha ai.

Traktati është "i njohur për siguri ndërkombëtare dhe siguri në fushën e armëve bërthamore, për të mbajtur strategjinë e stabilitetit", tha Ryabkov për media.

Ai tha po ashtu shtoi se nëse SHBA-të vazhdojnë me këto sjellje, duke u tërhequr nga marrëveshjet ndërkombëtare, Rusia nuk do të ketë zgjidhje tjetër përvec të marrë masa dhe të përfshijë teknologjinë ushtarake.

"Por, ne nuk do të dëshironim të arrijmë në këtë pikë", Vazhdo të lexosh

Bota

Të paktën dy minatorë kinezë të vdekur, disa të tjerë ndodhen të bllokuar

Autoritetet kineze kanë dërguar ekipet e shpëtimit për t’i ndihmuar minatorët që mbetën të bllokuar si pasojë e incidentit që ndodhi në një minierë thëngjilli në provincën lindore të Shandongit.

Një shkëmb i madh ka lëvizur dhe ka dëmtuar një pjesë të tunelit në minierën e thëngjillit, kështu duke lënë të vdekur dy persona dhe duke bllokuar 20 të tjerë.

Autoritetet kineze ende nuk kanë arritur që ta gjejnë faktorin që ka bërë shkëmbin të lëvizë dhe janë duke punuar në atë drejtim.

Më shumë se 170 punonjës të shpëtimit ndodhen në vendin e ngjarjes, shkruan Euronews..

Raportohet se kushtet e vështira në minierë janë duke penguar ekipet e shpëtimit që t’i arrijnë minatorët e ngecur.

Vazhdo të lexosh

Bota

Traktati i armëve bërthamore, SHBA do të tërhiqet nga pakti me Rusinë

Shtetet e Bashkuara do të tërhiqen nga traktati i armëve bërthamore me Rusinë. Donald trump tha Përpara gazetareve se Moska e ka shkelur paktin e vitit 1987, i cili ndalon raketat e lëshuara nga toka me rreze të mesme veprimi nga 500 deri ne 5,500km. Shtetet e bashkuara tha Trump, nuk do ta lejojnë Rusinë që të bëjë sipas dëshirës e të prodhojë armë ndërkohë që ne nuk na lejohet. “Nuk e di perse presidenti Obama nuk negocioi për këtë çështje apo nuk u tërhoq me kohë nga marrëveshja. Nuk e kuptoj dot”, është shprehur Presidenti Trump. Në 2014-ten, Obama e akuzoi Rusinë për shkeljen e traktatit pasi testoi, siç u tha atëherë, një raketë cruise të lëshuar nga toka. Por ish-presidenti vendosi të mos tërhiqej nga ujdia nën presionin e liderëve europiane, të cilët druheshin se një lëvizje e tillë mund të çonte drejt rifillimit të një gare armatimesh. Burime në ministrinë e Jashtme ruse thanë se lëvizja e amerikës motivohej Vazhdo të lexosh

Bota

Mijëra migrantë u strehuan në Meksikë

Mijëra migrantë që kanë udhëtuar drejt hyrjes në Shtetet e Bashkuara kanë mbetur të bllokuar në Meksikë në kufirin me Guatemalan, raportojnë autoritetet.

Më shumë se 5,100 migrantë janë regjistruar në tri strehimore në kufirin me Meksikën, përderisa 2,000 të tjerë kanë qëndruar gjatë natës në sheshin e qytetit.

“Është mbushur plot. Nuk mund të ecësh, ka shumë njerëz. Deri më tash të gjithë janë të qetë", deklaruan autoritetet.

Në një njoftim, Qeveria federale e Meksikës tha se rreth 900 migrantë kanë arritur të paautorizuar derisa 640 nga ta kanë hyrë në procedura për shkak të kalimit të kufirit ndërkombëtar që ndan Guatemalan dhe Meksikën.

Më herët, presidenti i Hondurasit dhe ai i Guatemalas, thanë se rreth 2,500 migrantë kanë kaluar tranzit në këto vende, shumica prej të cilëve kanë udhëtuar pa pagesë me Vazhdo të lexosh

Bota

Sulm me bombë në Afganistan, 11 të vdekur

Të paktën 11 civilë e kanë humbur jetën si pasojë e shpërthimit të bombës së vendosur në skaj të rrugës në provincën Nangarhar në lindje të Afganistanit.

Zëdhënësi i prefekturës së Nangarharit, Ataullah Hogyani në një deklaratë për AA tha se bomba e vendosur në skaj të rrugës në rajonin Meklani është aktivizuar gjatë kohës kur një automjet që bartte civilët kalonte nga rajoni.

Hogyani njofton se si pasojë e shpërthimit humbën jetën 11 civilë. Ai tha se sulmi ka ndodhur gjatë kohës kur civilët ishin duke shkuar nga rajoni Dere-i Momand në Jalalabad.

Ende askush nuk e ka marrë përgjegjësinë mbi sulmin.

Vazhdo të lexosh

Bota

Sulm me bombë në Afganistan, 11 të vdekur

Të paktën 11 civilë e kanë humbur jetën si pasojë e shpërthimit të bombës së vendosur në skaj të rrugës në provincën Nangarhar në lindje të Afganistanit. Zëdhënësi i prefekturës së Nangarharit, Ataullah Hogyani në një deklaratë për AA tha se bomba e vendosur në skaj të rrugës në rajonin Meklani është aktivizuar gjatë kohës kur një automjet që bartte civilët kalonte nga rajoni. Hogyani njofton se si pasojë e shpërthimit humbën jetën 11 civilë. Ai tha se sulmi ka ndodhur gjatë kohës kur civilët ishin duke shkuar nga rajoni Dere-i Momand në Jalalabad. Ende askush nuk e ka marrë përgjegjësinë mbi sulmin.Top Channel Vazhdo të lexosh

Bota

Ky president amerikan i dhuroi të gjitha pagat për bamirësi

Gjatë kohës së tij si kongresmen, dhe më vonë presidenti i SHBA-së, Xhon F.Kenedi, i dhuroi të gjitha pagat e tij për bamirësi.

Në vitin 1859, kolonisti anglez Tomas Ostin lëshoi 24 lepujt e parë në fermën e tij në Australi, duke thënë “Sjellja e disa lepujve këtu mund të bëjë pak dëme, dhe mund të më ofrojë një atmosferë më pranë shtëpisë”. Në fakt deri në vitin 1920, popullata e lepujve në Australi arriti në 10 miliardë.

Interpretimi i aktorit amerikan Samuelit L.Xhekson në filmin “Ethet e Xhunglës”, u vlerësua aq shumë saqë Festivali i Filmit në Kanë në vitin 1991, krijoi një çmim të veçantë vetëm për të: atë të “aktorit më të mirë mbështetës”.

Në vitin 1923, një vrapues i garave me kuaj i quajtur Frenk Hajes pësoi një sulm vdekjeprurës në zemër, dhe vdiq në mes të garës. Trupi i tij mbeti në kalë, dhe ai e kaloi vijën e finishit në vendin e parë. Iron Vazhdo të lexosh

Bota

Pyetja që shtrojnë të gjithë: “Ku është kufoma e Khashoggit”

STAMBOLL (AA) – Gazetari dhe kolumnisti i “The Washington Post”, Jamal Khashoggi u zhduk më 2 tetor pasi hyri në kompleksin e konsullatës së Arabisë Saudite në Stamboll. 18 ditë pas, autoritetet saudite dhanë deklarata ku u pranua se Khashoggi ka vdekur si pasojë e një grindjeje që kishte ndodhur në konsullatë, raporton Anadolu Agency… Vazhdo të lexosh

Shko në krye