Category archive

Teknologji

Lajme per teknologji

Teknologji

Rama: Po vlerësohet mundësia e krijimit të një kuadrit rregullator për kriptomonedhat

Në funksion të krijimit të mundësive të reja, por edhe të vendeve të punës që paguhen shumë mirë, po eksplorohet mundësia e krijimit të një kuadri rregullator për kriptovalutën.

Lajmi u bë i ditur sot nga Kryeministri Edi Rama, gjatë çeljes së punimeve të TAP në det në Fier.

Kreu i Ekzekutivit deklaroi se “në funksion të përpjekjes për të zgjeruar tregje për të krijuar mundësi të reja dhe mbi të gjitha për të krijuar perspektivë për vende punë që paguhen shumë më mirë dhe për njerëz të kualifikuar dhe me profesione të ndryshme në sektorë që janë tejet të zhvilluar, por në rrugën e zhvillimit sot, jemi duke eksploruar edhe mundësinë e krijimit të një kuadri rregullator për kriptovalutën që është një risi shokuese në botën e sotme”.

Rama tha se “mundësi për të qenë inovativë dhe për të krijuar një pikë graviteti atraktive për tregjet financiare me Vazhdo të lexosh

Auto/Teknologji

Disa njësi të iPhone XR janë shitur tashmë

iPhone Xs Max i Apple përfaqëson iPhone-in më të mirë që Apple ka për të ofruar këtë vit.

Jo vetëm që telefoni ka një ekran masiv prej 6.5 inç, por përdor një ekran OLED i cili ofron ngjyra më të mira dhe është gjithashtu në teori më efikas në energji sesa ekrani LCD.

Megjithatë duket se pavarësisht se është pajisja më e mirë që Apple ka për të ofruar në këtë moment, iPhone XR më i lirë është duke arritur mjaft sukses poashtu.

Telefoni sapo është lansuar për para-porosi, por sipas një raporti nga MacRumors, duket se disa modele tashmë kanë filluar të shiten dhe janë duke vlerësuar transportin brenda 1-2 javësh, që do të thotë se ato do të mbërrijnë në fillim të nëntorit, në vend të datës 26 tetor që Apple kishte premtuar më parë.

Megjithatë, është e mundur që Apple mund të ketë prodhuar më pak njësi të iPhone XR krahasuar me iPhone Xs dhe Xs Max. Në fund të fundit Vazhdo të lexosh

Teknologji

Rama: Por vlerësohet mundësia e krijimit të një kuadrit rregullator për kriptomonedhat

Në funksion të krijimit të mundësive të reja, por edhe të vendeve të punës që paguhen shumë mirë, po eksplorohet mundësia e krijimit të një kuadri rregullator për kriptovalutën.

Lajmi u bë i ditur sot nga Kryeministri Edi Rama, gjatë çeljes së punimeve të TAP në det në Fier.

Kreu i Ekzekutivit deklaroi se “në funksion të përpjekjes për të zgjeruar tregje për të krijuar mundësi të reja dhe mbi të gjitha për të krijuar perspektivë për vende punë që paguhen shumë më mirë dhe për njerëz të kualifikuar dhe me profesione të ndryshme në sektorë që janë tejet të zhvilluar, por në rrugën e zhvillimit sot, jemi duke eksploruar edhe mundësinë e krijimit të një kuadri rregullator për kriptovalutën që është një risi shokuese në botën e sotme”.

Rama tha se “mundësi për të qenë inovativë dhe për të krijuar një pikë graviteti atraktive për tregjet financiare me Vazhdo të lexosh

Teknologji

Blerja e GitHub nga Microsoft merr dritën jeshile nga Komisioni Evropian

Komisioni Evropian aprovoi ditën e Premte blerjen e GitHub nga gjigandi i softuerit Microsoft pasi arriti në përfundimin se konkurrenca nuk dëmtohet nga kjo lëvizje.

Në një deklaratë zyrtare Komisioni tha se kombinimi i aktiviteteve të Microsoft dhe GitHub nuk ngre shqetësim për autoritetin e konkurrencës e as konkurrencën në treg.

Microsoft bleu GitHub në Qershor për 7.5 miliardë dollarë dhe më shumë sesa Komisioni Evropian, zhvilluesit e këtij komuniteti duken më të shqetësuar për fatin e kompanisë.

Ende prodhuesi i Windows-it ka premtuar të ruajtë “etosin” e platformës e cila do të ngelet e hapur.

GitHub është platforma më e madhe në botë e hostimit të kodit me mbi 28 milion përdorues. /PCWorld Albanian

Vazhdo të lexosh

Teknologji

Google Play Store do të kushtojë 40 dollarë për prodhuesit e telefonëve dhe tabletëve Android në Evropë

Prodhuesi e telefonëve dhe tabletëve Android duhet ti paguajnë Google një tarifë fikse nëse duan Play Store dhe aplikacionet e tjera të gjigantit të motorit të kërkimit në produktet e tyre.

Sipas The Verge, kjo tarifë do të fillojë nga 40 dollarë për të instaluar suitën e aplikacioneve “Google Mobile Services” e cila përmban edhe Google Play Store.

Tarifat mund të ndryshojnë nga një vend tek tjetri dhe nga lloji i pajisjes. Aplikimi i tyre do të fillojë pas datës 1 Shkurt 2019.

Megjithatë prodhuesit mund të zgjedhin rrugën e thjeshtë dhe të pranojnë aplikacionet Chrome dhe Google Search për tu shpëtuar tarifave.

Rregullat e reja të licencimit vlejnë vetëm për Evropën dhe erdhën si rezultat i gjobës 5 miliardë dollarëshe që Komisio Vazhdo të lexosh

Auto/Teknologji

Gjermani, urdhërohet tërheqja nga tregu i 73 mijë makinave Opel

Autoriteteti i transportit në Gjermani deklaroi tha të premten se kishte urdhëruar prodhuesin e makinave Opel të të tërheqë 73.000 automjete diezel në mbarë botën, të cilat ishin konfiguruar të mashtronin testet e emisioneve rregullatore.

Autoriteti “urdhëroi një tërheqje të detyrueshme më 17 tetor” për Opel Insignia, Cascada dhe Zafira që përmbushin standardet e fundit të emetimeve të Euro 6 të prodhuara midis 2013 dhe 2016, duke deklaruar se ishin pajisur me një pajisje të paligjshme.

Një softuer i tillë është projektuar për të bërë që automjetet të duken më pak ndotës gjatë testeve të rregullatorëve sesa në ndodhte vërtetë në rrugë.

Vazhdo të lexosh

Teknologji

Koreja e Veriut përgjegjëse për vjedhjen e 571 milionë dollarëve në monedha kriptografike

Grupi Koreano-Verior i hakerave me pseudonimin “Lazarus” është më fitimprurësi në botë.

Që nga 2017-ta janë vjedhur 882 milionë dollarë në monedha kriptografike nga bursat online dhe grupi Lazarus ka qenë më i suksesshmi.

Sipas një raporti të publikuar nga firma me famë botërore e sigurisë kibernetike Group-IB, grupi i hakerave Lazarus me mbështetjen e Phenianit ka vjedhur 571 milion dollarë.

Sulmet e tyre janë realizuar me metoda tradicionale si phishing, inxhinieri sociale dhe maluerë.

Group-ID parashikon që numri i sulmeve të rritet jo vetëm nga Lazarus të cilin e konsideron si më agresivin dhe më të rrezikshmin.

Raporti gjithashtu zbulon se 10% e financimeve të ngritura nga ICO-të janë vjedhur dhe në 56% të rasteve si rezultat i sulmeve phishing. /PCWorld Albanian

Vazhdo të lexosh

Teknologji

Liderët Evropian kërcënojnë me sanksione shtetet që fshihen pas sulmeve kibernetike

Liderët e Bashkimit Evropian kanë rënë dakord për të imponuar sanksione në përgjigje të sulmeve kibernetike për të parandaluar përsëritjen e skenarit të zgjedhjeve në Shtetet e Bashkuara.

Kancelarja Gjermane Angela Merkel u bë liderja e fundit e cilat paralajmëroi rreth rrezikut të dezinformimit dhe manipulimit të votës në zgjedhjet e vitit të ardhshëm të Parlamentit Evropian.

Kërcënimet e BE-së shkojnë për hakerët e regjimeve armiqësore ndaj vendeve të unionit tha presidenti i Këshillit të Evropës Donald Tusk.

Rusia i ka bërë sulmet kibernetike pjesë e operacioneve të saj ushtarake, u shprehën zyrtarët Britanikë dhe Amerikanë të cilët disa herë kanë akuzuar Moskën për financimin e fushatave globale kundër Perendimit.

Vendet e BE-së i tremben përsëritjes së skandalit të Facebook me Cambridge Analytica.

Gjatë Samitit BE-Azi të Enjten, 28 liderët Evropian Vazhdo të lexosh

Teknologji

Ja sesi të shkarkoni të dhënat personale të ruajtura nga Apple

Apple lançoi dy ditë më parë një uebsajt privatësie duke e bërë më të lehtë për përdoruesit të cilët mund të shkarkojnë të dhënat e tyre ruajtur në serverët e kompanisë.

Madje ata mund të fshijnë çdo gjë në rast se duan të kalojnë në një kompani tjetër.

Vizitoni faqen e re të privatësisë

Së pari shkoni në faqen privacy.apple.com. Në këtë faqe mund të përzgjidhni se çfarë dëshironi të shkarkoni.

Mund të përzgjidhni të dhënat që i konsideroni më të rëndësishme si aktiviteti i App Store apo shënimet e ruajtura në iCloud.

Pasi të keni selektuar çfarë dëshironi të shkarkoni, klikonin butonin “Continue” në fund të faqes.< Vazhdo të lexosh

Teknologji

Google përditëson aplikacionin e shënimeve Keep me dizajnin material

Google Keep bëhet aplikacioni i radhës që përditësohet me gjeneratën e dytë të dizajni material të Google duke e sjellë në një linjë me pamjen e fundit të Android.

Prej disa javësh Google ka nisur një fushatë përditësimesh të aplikacioneve në standardin më të fundit të dizajnit.

Material Design 2 erdhi me android 9.0 me një stil të ri. Android Messages, Google Photos dhe Google News janë rifreskuar tashmë.

Tema e verdhë e Google Keep tashmë i përket së kaluarës dhe është zëvendësuar nga një ndërfaqe e bardhë dhe pa skaje duke krijuar më shumë hapësirë.

Përditësimi sjell një dizajn të ri dhe asgjë më shumë. Përditësimi aktualisht është lëshuar për telefonët Android. /PCWorld Albanian

Shkarkoni APK: Google Keep

Vazhdo të lexosh

Teknologji

Del në shitje modeli buxhetor iPhone XR

iPhone XR, modeli me kosto të ulët i Apple i cili fillon nga 749 dollarë për modelin 64GB, doli në shitje ditën e sotme në dyqanet fizike dhe online të Apple.

Telefoni vjen në gjashtë ngjyra të ndryshme: zezë, bardhë, kuqe, verdhë, blu dhe korale.

iPhone XR vjen me thuajse të njëjta specifika të iPhone XS si procesori A12 Bionic.

Ndryshimi më i madh mes tyre është ekrani 6.1-inç LCD në vend të atij OLED.

Gjithashtu nuk ka prekjen 3D e as kamerën sekondare. Nisur nga çmimi, iPhone XR është pasardhësi i iPhone 8 dhe sipas parashikimeve thuhet se mund bëhet modeli më popullor i këtij viti. /PCWorld Albanian

Vazhdo të lexosh

Auto/Teknologji

“Bomba” nga Detroiti: Ford dhe Volkswagen mund të bashkohen

Gjigantët e automobilave Ford dhe Volkswagen në qershor të këtij viti u bënë partnerë strategjikë, por shumë lehtë bashkëpunimi i tyre mund të arrijë një nivel shumë më të lartë.

Analistët nga Detroiti thonë se partneriteti i tyre tashmë tejkalon tregun e automjeteve komerciale dhe se të dyja kompanitë kanë përfitime të konsiderueshme nga ajo.

Kjo është arsyeja pse disa ekspertë kanë njoftuar se Ford dhe Volkswagen lehtë mund të bëhen partnerë të barabartë dhe të krijojnë kompaninë më të madhe të vetme në këtë industri.

Gjigandi gjerman mund të bashkëpunojë me Fordin në saje të pozitës së fortë të Oval Blu në tregun amerikan, veçanërisht në segmentin SUV dhe kamionçinave. Nga ana tjetër, VW mund të ndihmojë Ford për të hyrë në Evropë, Amerikën Latine dhe Kinë, ku aktualisht është i dobët.

Përveç kësaj, të dy prodhuesit me siguri mund të përfitojnë nga krijimi Vazhdo të lexosh

Teknologji

Netflix vijon të rritet ndërkombëtarisht

Me 6.96 milion abonentë të rinj të shtuar vetëm në tre muajt e fundit, Netflix edhe njëherë tjetër theu parashikimet e Wall Street.

Kompania tejkaloi objektivat e saj me gjysmë milion abonentë të rinj më shumë në SHBA dhe 1.5 milion ndërkombëtarisht.

Baza e përdoruesve të platformës ka arritur në 137.1 milion në 30 Shtator.

Me këto ritme dhe me investimet e shumta në përmbajtje, rezultatet e shumëpritura pozitive financiare do të mbërrinin vetëm pasi kompania të arrijë një bazë të konsiderueshme përd Vazhdo të lexosh

Teknologji

Pjesa më e madhe e njerëzve nuk e dinë që aplikacioni WhatsApp është në pronësi të Facebook

Shumica e njerëzve nuk kanë dijeni se WhatsApp është në pronësi të Facebook.

Sipas një studimi kryer nga kompania pas shfletuesit DuckDuckGo, rezultatet e një anketë dolën surprizuese.

DuckDuckGo mblodhi të dhënat nga 1,297 Amerikanë duke përdorur SurveyMonkey.

Nga anketa u mësua se 50.4% të përdoruesve të WhatsApp në gjashtë muajt e fundit nuk e dinin se platforma i përkiste Facebook.

Një rast i ngjashëm është anketa për aplikacionin e navigimit Waze ku 56.4% e përdoruesve nuk kishin dijeni se Waze ishte në pronësi të Google.

Është e vështirë të imagjinojmë se dikush që lexon PCWorld.al të mos jetë në dijeni të rasteve të mësipërme.

Një anketë e ngjashme u krye në Korrik dhe përdoruesit ishin aq të çuditur kur mësuan se Instagram ishte blerë Vazhdo të lexosh

Teknologji

Apple mban aktivitet më 30 Tetor, priten modele të reja iPad Pro dhe MacBook

Ditën e sotme Apple dërgoi ftesë për mediat në një aktivitet që do të mbahet në Nju Jork më 30 Tetor.

Zakonisht aktiviteti i Tetorit të Apple është fokusuar në produktet të cilat nuk janë prezantuar në aktivitetin e iPhone në Shtator.

Të gjithë po presin rifreskime të disa produkteve si disa modele Mac dhe iPad Pro.

Modelet e 2018-ës të iPad Pro pritet të adoptojnë një dizajn të ngjashëm me iPhone X pa një buton fizik, me kornizë ekrani më të hollë dhe sistem kamerash për teknologjinë Face ID.

Sipas spekulimeve nisur nga kostoja e lartë e ekraneve OLED, Apple ka vendosur të implementojë një ekran LCD për iPad Pro.

Përveç tabletit në radhës për tu përditësuar janë modelet 12-inç MacBook e sipas të dhënave paraprake Apple ka zhvilluar një laptop “low-cost” me ekran Retina.

Së fundi Mac Mini i pa përditësuar që prej 2014-ës thuhet se do të vijë Vazhdo të lexosh

Teknologji

Apple mban aktivitet më 30 Tetor, pritet modele të reja iPad Pro dhe MacBook

Ditën e sotme Apple dërgoi ftesë për mediat në një aktivitet që do të mbahet në Nju Jork më 30 Tetor.

Zakonisht aktiviteti i Tetorit të Apple është fokusuar në produktet të cilat nuk janë prezantuar në aktivitetin e iPhone në Shtator.

Të gjithë po presin rifreskime të disa produkteve si disa modele Mac dhe iPad Pro.

Modelet e 2018-ës të iPad Pro pritet të adoptojnë një dizajn të ngjashëm me iPhone X pa një buton fizik, me kornizë ekrani më të hollë dhe sistem kamerash për teknologjinë Face ID.

Sipas spekulimeve nisur nga kostoja e lartë e ekraneve OLED, Apple ka vendosur të implementojë një ekran LCD për iPad Pro.

Përveç tabletit në radhës për tu përditësuar janë modelet 12-inç MacBook e sipas të dhënave paraprake Apple ka zhvilluar një laptop “low-cost” me ekran Retina.

Së fundi Mac Mini i pa përditësuar që prej 2014-ës thuhet se do të vijë Vazhdo të lexosh

Teknologji

Samsung prezantoi laptopin tablet Galaxy Book2 me 20 orë jetëgjatësi baterie

Vizioni i një kompjuter gjithnjë i lidhur në internet i manifestua ditën e sotme në formën e Galaxy Book2, një laptop-tablet 12-inç 2n1 i cili do të konkurrojë me Microsoft Surface Pro dhe Go.

Diferenca më e madhe mes hibridit të Samsung dhe atij të Microsoft është procesori dhe platforma mbi të cilën bazohet Galaxy Book2, Qualcomm Snapdragon 850.

Një variant i Snapdragon 845 por i përshtatur për laptopët dhe pajisjet 2n1, Snapdragon 850 sjell 30% më shumë performancë dhe 20% më shumë bateri se gjenerata e kaluar Snapdragon 835.

Galaxy Book2 vjen me konektivitet gigabitësh LTE përmes modemit Qualcomm X20 LTE si dhe Wi-Fi 802.11ac.

Vetë kompjuteri ka një ekran Samsung Super AMOLED 12-inç Full HD+ me rezolucion 2160×1440 piksel, 4GB RAM dhe 128GB memorie të brendshme.

Ai do të kushtojë 999 dollarë së bashku me tastierën dhe lapsin stylus.

Samsung thotë se hibridi në Vazhdo të lexosh

Teknologji

HELLO 2 lançohet në Kickstarter, financohet me 700%

Pasi përfitoi investime me vlerë prej gjysmë milion dollarësh nga platforma Kickstarter dhe IndieGogo dhe financuar me 1400% për gjeneratën e parë të platformës HELLO, suksesi i Inovacionit të Vitit në edicionin e 5-të të ICT Awards është i destinuar të përsëritet.

Fushata e lançuar për gjeneratën e dytë të HELLO në Kickstarter më 9 Tetor arriti objektivin e saj në vetëm 36 minuta dhe deri tani ka kaluar vlerën e financimit me 700%.

HELLO 2 u prezantua për herë të parë në Shkurt vjen për të përmirësuar edhe më tej mënyrën e komunikimit.

Produkti i parë i kompanisë, HELLO, ishte një pajisje e cila transformonte çdo TV në platformë video conferencing. Është një pajisje e zgjua Vazhdo të lexosh

Teknologji

A është ky telefoni më i hollë në botë?

Kartat e biznesit janë pjesë e pandashme e shumë Japonezëve dhe nisur nga ky fakt një prej operatorëve më të mëdhenj në vend NTT Docomo në bashkëpunim me Kyocera ndërtuan një telefon që mund të vendoset në këllëfin e një karte biznesi.

Telefoni KY-O1L është 5.3mm i trashë dhe peshon 47 gram. Docomo thotë se është telefoni më i hollë në botë.

Ekrani monochrome e-paper ka madhësi prej 2.8-inç. Telefoni vjen me konektivitet LTE dhe bateri 380 mAh.

Ai nuk ka një kamër e as dyqan aplikacionesh por të paktën siguron akses në internet përmes një shfletuesi.

Por a është telefoni më i hollë në botë? 2016 Moto Z i Motorola pretendon se është më i holli në botë me 5.2mm trashësi.

Motorola lehtësisht mund të ankohet sepse Docom nuk ka një kamër duke reduktuar ndjeshëm trashësinë e tij.

KY-O1L kushton 300 dollarë. /PCWorld Albanian

Vazhdo të lexosh

Teknologji

Kërkesa AKEP, portalet online fillojnë publikimin e NIPT-eve

Gjatës ditës së sotme AKEP në përputhje me kuadrin ligjor dhe rregullator në fuqi ka informuar të gjitha subjektet e regjistruara si portale online se duhet të publikojnë brenda 72 orësh NIPT (NUIS) përkatës në seksionin kontakt të faqes  së tyre online.

AKEP ka konstatuar se pjesa kryesore e zotëruesve të domaineve ka reaguar pozitivisht dhe po përditëson informacionin e kërkuar në faqet e tyre në internet dhe në faqen e AKEP sipas formularit:

https://www.akep.al/images/stories/AKEP/domain/formular_aplikimi_rinovim_te_dhenash_model_4-1-2.pdf

Nga analiza e problematikës së shfaqur rezulton se një pjesë e domaineve nuk janë të regjistruar në emrin e përdoruesit po janë regjistruar në emër të Regjistruesve të licencuar nga AKEP, individë etj.

AKEP ka sqaruar se Vazhdo të lexosh

Teknologji

Telefoni i rekordeve Xiaomi Mi Mix 3 vjen më 25 Tetor me 10GB RAM dhe rrjet 5G

Xiaomi konfirmoi ditën e sotme se Mi Mix 3 debuton më 25 Tetor njëkohësisht duke na lënë të kuptojmë se çfarë po vjen me të.

Në një postim në rrjetin social Kinez Weibo Apple i Kinës tha se telefoni do të ketë 10GB RAM dhe 5G.

Bashkëthemeluesi i Xiaomi e prezantoi telefonin për herë të parë në Gusht.

Nga fotot e para të publikuara telefoni sjell mekanizëm të ngjashëm me Oppo Find X për kamerën dhe sensorët që gjenden në krye të telefonit.

Sa i përket memories RAM, ky do të ishte telefoni i parë nga një prodhues madhor që vjen me këtë kapacitet memorie.

Në lidhje me 5G-në, ende në botë nuk ka një rrjet komercial 5G ndërsa të parët pritet të mbërrijnë nga fundi i vitit të ardhshëm.

Xiaomi Mi Mix 3 me shumë gjasa ka për të pasur një çmim të kripur të cilin do ta mësojmë të Enjten e ardhshme. /PCWorld Albanian

Vazhdo të lexosh

Teknologji

Chrome 70 anulon funksionin kontrovers që vuri në dyshim privatësinë e përdoruesve

Nëse gjëja që ju ka acaruar më së shumti në lidhje me Chrome 69 ka qenë kyçja automatike në Chrome sapo hapnit një llogari të shërbimeve të Google, atëherë keni nevojë për përditësimin e fundit të shfletuesit.

Chrome 70 ka mbërritur dhe ju garanton përdoruesve akses në shërbime e Google pa i kyçur automatikisht në Chrome.

Megjithatë ndryshimi i ri është larg asaj që kemi pritur sepse në të vërtetë u jep shansin përdoruesve të anulojnë funksionin e ri manualisht duke e lënë aktive derisa ju të merrni masa vetë.

Opsionin e gjeni në Vazhdo të lexosh

Teknologji

Twitter publikon një arkivë të 10 milion postimeve nga llogari Ruse dhe Iraniane

Ditën e sotme platforma e mikroblogimit Twitter tha se ka zbuluar mëse 10 milion postime nga llogari Ruse dhe Iraniane që nga datojnë nga 2009.

Rrjeti social në të kaluarën ishte shprehur se Irani dhe Rusia ishin dy burimet kryesore të llogarive të rreme dhe fushatave të gjëra të dezinformimit.

Bëhet fjalë për mbi 3,841 llogari Ruse dhe 770 llogari Iraniane.

Së bashku kanë publikuar mbi 10 milion cicërima dhe 2 milion imazhe, video dhe transmetime të Periscope.

Twitter publikoi një arkivë të të gjitha postimeve që mund ti shikoni në këtë lidhje: https://about.twitter.com/en_us/values/elections-integrity.html#data

Arsyeja pas publikimit të kësaj arkive sipas Twitter është kryerja e hetimeve dhe kërkimeve akademike në lidhje me impaktin që kanë pasur. /PCWorld Albanian

Vazhdo të lexosh

1 2 3 75
Shko në krye