Category archive

Teknologji

Lajme per teknologji

Posted on në kategorine Teknologji

Serbia sulm kibernetik ndaj trupave diplomatike në Kosovë

Një sulm kibernetik në orët e mbrëmjes rrëzoi e-mail-et zyrtare të përfaqësuesve diplomatik të Kosovës raporti Gazeta Express. Faqet zyrtare të institucioneve të Republikës së Kosovës gjithashtu kanë rënë pre. Sipas të dhënave të para thuhet se sulmi vjen nga Serbia, Bonja dhe Maqedonia ndërsa këtë e ka konfirmuar edhe Ministria e Punëve të Jashtme.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

30 shkurtesa për një shfletim më të shpejtë në Google Chrome

Navigimi në internet zë një pjesë të konsiderueshme të ditës sonë dhe është bërë edhe më e rëndësishme të dini të shfletoni në ueb me efikasitet. Duke studiuar disa shkurtesa tastiere, ju mund të rrisni ritmin tuaj të navigimit dhe të kurseni kohë njëkohësisht por edhe të informoheni për aktivitetin në ueb. Duke mbajtur mend… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Bitcoin bie me 11% nën 3,400 dollarë

Bitcoin ra me 11% përballë dollarit Amerikan në 24 orët e fundit dhe është vala e dytë e rënies masive e nisur që nga Nëntori. Dhjetori është treguar i ashpër me monedhën më popullore në botë ku që në ditën e parë ra me 8%. Bitcoin u tregtua me 3,387 dollarë ditën e sotme sipas… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Bashkimi Evropian shpreh shqetësimin për Huawei dhe kompanitë Kineze

Bashkimi Evropian duhet të shqetësohet për Huawei-n dhe kompanitë e tjera teknologjike për shkak të rrezikut që përbëjnë për industrinë dhe sigurinë e vendeve anëtare tha Komisioneri për Teknologjinë Andrus Ansip. “Duhet të ndihemi të shqetësuar për këto kompani,” tha Ansip gjatë një konference për shtyp në Bruksel. Deklarata e tij vjen një ditë pas… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Microsoft konfirmon zërat e zëvendësimit të Edge me një shfletues të bazuar në Chrome

Ndërsa pjesa e tregut e shfletuesit të Microsoft vijon tkurrjen, Microsoft ka vënë në pikëpyetje fatin e Edge. Pas spekulimeve se kompania ka vendosur të braktisë këtë të fundit në favor të një shfletuesit bazuar në kodin e Google Chrome, kompania konfirmoi zyrtarisht zërat. Ajo tha se jo vetëm do të jetë i disponueshëm në… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Auto

Truqet e thjeshta që iu ndihmojnë parandalimin e avullimit të xhamave në makinë

Truqet e thjeshta që iu ndihmojnë parandalimin e avullimit të xhamave në makinë Mëngjeset mund të jenë të vështira për t’u përballuar dhe dimri gjithmonë i bën ato më të ashpra, sidomos nëse jeni me makinë dhe xhamat kanë tendencë çdoherë të avullohen. Megjithatë, ekzistojnë disa truqe për parandalimin e këtij problemi, të cilat janë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Arrestohet në Kanada bija e themeluesit të Huawei

Bija e themeluesit të Huawei u arrestua ditën e sotme në Kanada ndërsa Shtetet e Bashkuar kanë kërkuar ekstradimin e saj duke tensionuar edhe njëherë tjetër marrëdhëniet mes dy ekonomive më të mëdha në botë. Arrestimi i Meng Wanzhoi, e cila është CFO pranë Huawei, kërcënon marrëveshjen e arritur pak ditë më parë mes SHBA-ve… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Auto

Industria gjermane vazhdon rritjen falë sektorit automobilistik

Falë kërkesës së lartë nga vendet e Eurozonës dhe rimëkëmbjes së sektorit të automjeteve, sektori industrial gjerman regjistroi rritje për të tretin muaji radhazi në tetor. “Shitjet u rritën me 0,3% në krahasim me nivelin e shtatorit”, njoftoi sot zyra e statistikave federale. Në muajin shtator rritja fillimisht u raportua në nivelin e 0,3%, por… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Autoritetet Amerikane gati planin për gjurmimin e transaksioneve në kriptomonedha

Edhe pse disa kriptomonedha si Monero dhe Zcash janë zhvilluar për të ofruar privatësi të plotë, së shpejti kjo mund të ndryshojë. Për shkak të rritjes së volumit të mashtrimeve dhe aktiviteteve të pastrimit të parave nga aktorë të huaj të cilët përdorin këto asete dixhitale, Departamenti Amerikan i Sigurisë Kombëtare (DHS) ka planifikuar të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Rritet krimi kibernetik në Shqipëri thotë raporti

Rreth 3.8 miliardë kanë qenë përdorues të internetit globalisht në vitin 2017, një rritje prej 2 miliardë krahasuar me vitin 2015. Kjo barazohet me rreth 51% të popullsisë së botës. Është parashikuar që numri i përdoruesve do të rritet në 6 miliardë nga 2022 dhe 7.6 miliardë deri në vitin 2030, duke barazuar me rreth… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Auto

Opel sjell Corsa 2019 një makinë elektrike

Deri në vitin 2024, Opel dëshiron të jetë në gjendje të ofrojë versione elektrike për të gjithë gamën e modelit të saj. Prodhuesi i makinave Opel dëshiron të shtyjë në vitin e përvjetorit 2019 me makina elektrike biznesin e saj. Në vitin 2020, Opel planifikon të prezantojë një furgon të ri, Vivaro, si një variant… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Teknologji

Google do të mbyllë aplikacionin Allo

Google ka në plan të vrasë aplikacionin Allo vitin e ardhshëm tha kompania në një postim në blog.

Pavarësisht se ka një pozitë dominuese me sistemin operativ, Google asnjëherë nuk ka arritur të krijojë një eksperiencë komunikimi si aplikacionet Apple iMessage dhe Facebook Messenger apo WhatsApp.

Allo u lançuar dy vite më parë dhe do të funksionojë deri në Mars të 2019-ës ku përdoruesit mund të shkarkojnë bisedat që duan të ruajnë.

Google tha se fokusi tashmë do të jetë tek aplikacioni Messages.

Në fillim të vitit kompania tha se po punon për të sjellë Rich Communication Services (RCS) për të përmirësuar eksperiencën klasike të SMS-ve. /PCWorld Albanian

Burimi: http://pcworld.al/ Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni/Teknologji

Në tre mujorin e parë, internet kanë shfrytëzuar 79.3 për qind e amvisërive

Shfrytëzimi i internetit në amvisëritë në Maqedoni është rritur në 79,3 për qind në tremujorin e parë të këtij viti, në krahasim me 73,6 për qind në periudhën e njëjtë të vitit të kaluar, ndërsa ka përmirësim edhe në mënyrën e qasjes së nevojshme për e-tregti, tregon hulumtimi i Asociacionit për e-tregti në Maqedoni. Vazhdo të lexosh

1 2 3 92
Shko lartë