Category archive

Ekonomi

Lajme per ekonomi

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Siguroheni që biznesi do të ecën edhe pa juve

Planifikimi i vazhdimësisë mund të jetë i frikshëm, madje edhe dëshpërues për disa. Pas të gjithash, planifikimi që dikush tjetër të marrë përsipër kompaninë para se të largoheni nuk është gjëja më emocionuese. Por nëse po planifikoni të tërhiqeni në ndonjë pikë, ose nëse po shpresoni të largoheni nga roli aktiv në biznesin ditor të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

8 arsye pse ju ikin punonjësit më të mirë

A po bëni disa nga këto gabime gjatë procesit tuaj të punësimit? Punësimi është më konkurrues se kurrë për shkak se kompanitë e mëdha luftojnë me bizneset fillestare dhe me ato të vogla për punonjësit më të mirë. Të gjithë dëshirojnë të tërheqin të rinjtë me aftësitë më të reja dhe më të mira, por… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

5 mite rreth punonjësve më të moshuar

Më poshtë janë pesë mitet më të zakonshme rreth punonjësve në moshë dhe si t’i sfidoni ato. 1. Ata nuk mund të mësojnë gjëra të reja. Shumë kërkime e hedhin poshtë këtë mit. Është parë se punonjësit në moshë kanë më shumë përvojë në përshtatjen me pajisjet e reja, mjediset dhe praktikat e punës. A… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Oda Amerikane përshëndet vendimin e Korporatës së Sfidave të Mileniumit për Programin Kompakt

Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë mirëpret vlerësimin e shtetit të Kosovës për Programin Kompakt nga ana e Korporatës së Sfidave të Mileniumit (MCC). Ngritja e statusit të Kosovës në këtë program do t’i mundësojë vendit dhjetëra miliona dollarë amerikanë shtesë krahasuar me programin paraprak, të cilat do të mund të investohen në projekte që kanë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Pranoni mendimet e shumëllojshme nga punonjësit

Drejtuesit duhet të jenë të hapur ndaj mendimeve të shumëllojshme në mënyrë që të krijojnë zhvillim, të tërheqin talentë të rinj, dhe të prodhojnë mundësi të reja të tregut. Sigurisht, ne të gjithë e dimë faktin se ne duhet të krijojmë dhe të veprojmë rreth strategjive për ndryshim. Ne kemi takime të panumërta për ato.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Një mënyrë efektive për të kursyer kohën tuaj

Kjo është një mënyrë e thjeshtë për të shpëtuar disa orë nga koha juaj çdo javë, duke investuar një total prej rreth pesë minuta. Gjëja e parë që duhet të bëni në mëngjes është të merrni një copë letër dhe shkruani në një kolonë numrat që përfaqësojnë çdo orë nga koha, që kur ju zgjoheni,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Merr përmbajtjen më të pasur televizive në vend dhe përfito dy muaj falas

IPKO lanson ofertëpromocionale për të gjithë klientët që duan të abonohen në ndonjërën prej pakove Super Duo (Family HD ose Premium HD), duke paguar vetëm për dhjetë (10) muaj, ndërsa dy muaj do t’i kenë falas. Por, kjo nuk përfundon me kaq! Së bashku me kontratën, klientët do të marrin edhe tre kartela të telefonit… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi/Maqedoni

TATIMI PROGRESIV: Përplasje mes Tevdovskit dhe opozitës

Ligji mbi tatimin e të ardhurave nuk do ta zvogëlojë varfërinë, përkundrazi, do t’i mbrojë të pasurit. Opozita akuzoi pushtetin se nuk i intereson hendeku midis të pasurve dhe të varfërve. Këto akuza të deputetit të VMRO DPMNE-së Ilija Dimovski detyruan ministrin e financave Tevdovski ta braktis debatin në komision lidhur me pr/ligjin për tatimin… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Shala kërkon kompensimin e dëmeve të dy kompanive që kishin vërshime dhe zjarr

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë Endrit Shala ka propozuar që të ndihmohen dy kompani që tu kompensohen dëmet materiale të cilat u janë shkaktuar nga zjarri dhe vërshimet, raporton Ekonomia Online. “Kanë kërkuar nga ministria ndihmë subjekti “Euromax”, SHPK, 200 mijë euro dhe subjekti “Sankos” 50 mijë euro, mirëpo meqenëse ministria nuk ka mundësi të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

34 milion euro kursehen nga organizatat buxhetore

Në mbledhjen e kabinetit qeveritarë është bërë shqyrtimi i propozim – vendimin për kursime, ndarje, transfere dhe rialokime buxhetore të organizatave buxhetore, në pajtim me Ligjin për buxhetin. Sa i përket organizatave buxhetore, ministri i Financave, Bedri Hamza tha se nga ato janë kursyer 34 milionë euro, raporton Ekonomia Online. “Ministria e Financave ka përgatitur… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi/Maqedoni

Gratë- bujkesha ankohen për diskriminim

Të mënjanohet masa 115 nga Programi për zhvillim rural 2018-2021 e cila ka të bëjë me mbështetjen e anëtares aktive femër në amvisërinë bujqësore, por në të cilin kusht është gruaja të jetë e martuar, të ketë lindur një fëmijë, të jetë e papunë, amvise dhe të jetojë në vendbanim prej 200 banorëve në lartësi… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Kritikohet ndërhyrja e Trumpit ndaj OPEC-ut

Ndërhyrja e presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Donald Trump, në çështjet e Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) nuk është e mirëpritur brenda kartelit. Sipas ministrit iranian të Naftës, Bijan Zangeneh, ka thënë se OPEC është një organizatë e pavarur dhe punon në dobi të anëtarëve të saj. “Kjo është hera… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Punësimi në BE gjatë tremujorit të tretë shënon rritje prej 1.2%

Sipas të dhënave të Eurostat për tremujorin e tretë 2018 të rritjes ekonomike të vendeve të Bashkimit Evropian, tregon se numri i personave të punësuar është rritur me 1.2 për qind kundrejt të njëjtës periudhë të vitit të kaluar, ndërsa në Eurozonë kjo rritje ishte 1.3 për qind. Zyra e Statistikave të Bashkimit Evropian vuri… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Simiq: Masat e paralajmëruara nga Prishtina do ta rrezikojnë jetën e serbëve

Nënkryetari i Listës Serbe, Igor Simiq ka thënë sot se masat shtesë të paralajmëruara nga Kosova do ta rrezikojnë mbijetesën dhe ekzistencën e qytetarëve serbë. Por përveç kësaj ai ka thënë se këto masa do t’i rrezikojnë edhe shqiptarët, shkruan Most. Sipas tij këto veprime të Prishtinës dërgojnë mesazhe direkte që serbët nuk janë të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi/Maqedoni

Doganat e Maqedonisë konfiskuan 80 mijë euro në Aeroportin e Shkupit

Në dy javët e fundit, shërbimi doganor i Maqedonisë zbuloi shumë raste të kontrabandimit të mallrave të ndryshme, duke ndaluar deviza, auto pjesë, elektromotorë, telefona celularë, material stomatologjik, pemë të freskëta, etj. Në këto dy javë, Dogana ndaloi dy persona në Aeroportin Shkupi, që me vete kishin 82 mijë euro dhe 19 mijë dollarë amerikan. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Masa shtesë për Serbinë, nëse ka veprime penguese

Çfarëdo veprimi pengues të Serbisë Kosova do t’i kundërpërgjigjet me kundërmasa shtesë. Derisa Qeveria nuk ka përjashtuar zgjerimin e masave, përveç 100 për qindëshit, shteti serb ka ndërmarrë një fushatë për të ndaluar themelimin e Ushtrisë dhe rritjen e presionit mbi Prishtinën për heqjen e taksës. Këto veprime janë shoqëruar me dramatizim të situatës, duke… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Serbia iu drejtua UNMIK-ut për CEFTA-n, vjen përgjigja e ministrit Shala

Kabineti i kryeministres serbe, Ana Bërnabiq, së bashku me Ministrinë e Tregtisë së Bosnjës dhe Hercegovinës në krye me Mirko Saroviqin, u kanë dërguar një kërkesë për konsultime zyrtarëve të CEFTA-s dhe UNMIK-ut, duke i paraqitur shqetësimet për taksën e vendosur të Kosovës ndaj produkteve të tyre. Në dokumentin e dërguar nga Serbia dhe Bosnja… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

7 strategji që duhen ndjekur me njerëzit negativë

Njerëzit negativë janë shumë pesimistë dhe do të mërzisnin këdo. Nëse nuk tregoheni të kujdesshëm ata mund t’ju përfshijnë juve në kaosin e tyre, dhe kjo do të ishte disfata juaj më e madhe. Por cilat janë disa strategji të cilat mund t’i ndiqni ndaj njerëzve negativë? Vendosni kufij dhe mbani distancë ndaj personave të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

7 gabimet që bëni në vendin e punës

Nëse besoni se marrëdhënia dhe komunikimi me kolegët nuk është pjesa më e rëndësishme e karrierës suaj, atëherë jeni gabim. Studimet tregojnë se kur keni një marrëdhënie të mirë me bashkëpunëtorët tuaj, produktiviteti juaj rritet ndjeshëm. Prandaj është gjithmonë e rëndësishme të krijoni një lidhje dhe komunikim me çdo person në punë. Ja disa nga… Vazhdo të lexosh

Placeholder
Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi

Shkaktari më i madh i stresit për punonjësit?

Ja se çfarë konsiderojnë punonjësit më stresuese se sa të kenë një shef të keq, kolegë të vështirë ose udhëtim të gjatë. Nga orët e gjata tek shefët e këqinj, një numër çështjesh mund të shfaqen në vendin e punës. Mirëpo, nga ato, shumica e punonjësve kanë zbuluar se posedimi i qëllimeve të paqarta është… Vazhdo të lexosh

1 2 3 41
Shko lartë