Category archive

Biznes

Biznes

Investimi 1.5 miliardë euro i TAP në Shqipëri drejt fundit, çfarë do të ndodhë tani

Janë rreth 1.5 miliardë euro të investuara nga gazsjellësi Trans Adriatik Pipeline (TAP) në Shqipëri, duke e bërë atë investitorin më të madh në vend deri tani. Por, ky projekt po shkon tashmë drejt fundit, teksa 80% e projektit ka përfunduar. Agim Fjolla – Këshilltar për Komunikimet në TAP Shqipëri, shpjegon në një intervistë për “Monitor” se sa pritet të jetë ndikimi i TAP në të ardhmen dhe sa do të arrijë të përfitojë Shqipëria nga shansi i madh i gazit që do të kalojë në territorin e saj.   Sa ka qenë deri tani shuma që TAP ka investuar në Shqipëri? Gazsjellësi Trans Adriatik (TAP) është një nga investimet e huaja më të rëndësishme në Shqipëri, jo vetëm për vlerën e investimit, por edhe për rëndësinë strategjike që i jep vendit, në kuadër të rrjetit energjetik europian. Vetë investimi i Gazsjellësit Trans Adriatik në Shqipëri është disaplanesh dhe shkon përtej ndërtimit të një infrastrukture që do të tr Vazhdo të lexosh

Teknologji

PlayStation Now ofron shkarkimin e lojërave

Shërbimi i transmetimit PlayStation Now i Sony po merr një tipar të shumëpritur: shkarkimet e lojërave. PS Now është një lloj platforme abonimi si Netflix ku përdoruesit mund të transmetojnë tituj PS2, PS3 dhe PS4. Së shpejti, përdoruesit do të jenë në gjendje të shkarkojnë ato lojëra edhe për lojë jashtë linje. Kompania thotë se… Vazhdo të lexosh

Biznes

10 këshilla financiare kur jeni 20 vjeç

Të 20-tat tuaja mund të jenë kohët më të paharrueshme të jetës tuaj. Pas të gjithash, ju vetëm sa keni filluar të hyni në fuqinë punëtore, keni pak përgjegjësi dhe më në fund keni të ardhura në dispozicion të cilat mund t’i quani tuajat. Mirëpo, edhe me të gjithë lirinë që rinia ofron, mund të vijë me pasoja domethënëse financiare të cilat mund të jenë shkatërruese nëse nuk jeni të kujdesshëm. Përderisa shumica e njerëzve do t’a konsideronin veten shumë të kujdesshëm nga ana financiare, do të thoja se kjo i kushtohet faktit se askush nuk dëshiron të pranojë  se nuk kujdesen mirë për paratë. Përderisa paraja drejton pothuajse çdo vendim që marrim, mund të jetë e vështirë nëse nuk kemi mbajtur veten në standardet më të mira. Unë kam përmbledhur disa këshilla të cilat do të dëshiroja t’i dija kur isha në të 20tat e mia. Ndjekja e këtyre mund të ju dërgojë në një rrugë më të mirë dhe do ju ndihmojë të ku Vazhdo të lexosh

Biznes

7 këshilla për biznesmenët e rinj

Kompanitë dhe themeluesit e tyre të rinj qëndrojnë të suksesshme falë inovacionit të modeleve të reja të biznesit, të produkteve dhe shërbimeve të kërkuara dhe të ardhurave për t’i mbështetur ato. Në të vërtetë, këto firma të reja përfaqësojnë më të mirën e asaj që ky brez i ardhshëm ka për të ofruar. Por ata kanë një rrugë të gjatë përpara. Në fund të fundit, çdo biznes i madh ishte njëherë i vogël. Business Magazine në këtë artikull pasqyron disa nga këshillat më të mira nga persona të suksesshëm të cilët përshijnë: manjatin e pasurive të patundshme dhe bashkë-mikpritësen e “Shark Tank” Barbara Corcoran, Peter Diamandis i “XPrize”, bashkëthemeluesi i “Honest Tea” Seth Goldman, CEO i “CB Insights” Anand Sanwal dhe themeluesi i “Uncharted Play” Jessica O. Matthews. Cila është këshilla juaj më e mirë për sipërmarrësit e rinj sot? Barbara Corcoran: Ju duhet ta filloni biznesin tuaj kur jeni i ri. Ek Vazhdo të lexosh

Biznes

5 gjërat befasuese që i bëjnë njerëzit e suksesshëm

Çfarë i ndan ata të suksesshmit nga të tjerët? Ka faktorë të njohur si etika e punës, pasioni, inteligjenca dhe kuraja. Por ka gjithashtu shprehi më pak të dukshme të cilat u japin mundësi individëve të dallojnë veten nga shumica dhe të bëhen shumë të mirë në punën e tyre. Më poshtë janë pesë sjellje të zakonshme të njerëzve të suksesshëm. Ata shmangin “lodhjen” e vendimeve A e keni ditur se vullneti është burim i pafund? Është e vërtetë. Është si bombolë gazi. Në mëngjes, bombolat tona të gazit janë plot. Por shumica prej nesh zgjohemi dhe menjëherë fillojmë të marrim vendime të vogla. Secili përdor një sasi të vogël të vullnetit, duke djegur gazin në bombolat tona dhe duke shpenzuar rezervat për pjesën tjetër të ditës. Njerëzit e suksesshëm e kuptojnë se duke shpenzuar vullnetin e tyre për vendime të parëndësishme, ata kanë më pak fuqi për të marrë vendime të mira në gjërat që janë të rëndësishme në Vazhdo të lexosh

Biznes

Mosha mesatare e një ndërmarrësi të suksesshëm është 39 vjet

Pavarësisht perceptimit të famshëm të ndërmarrësve 20-vjeçarë, themeluesit e moshës së mesme janë shumë më të zakonshëm, dhe më të suksesshëm se sa mendojnë shumë njerëz. Në fakt, sipas një studimi nga “Kauffman Foundation”, mosha mesatare e një ndërmarrësi të suksesshëm sot është 39 vite, me të paktën gjashtë deri dhjetë vite përvojë në industri.… Vazhdo të lexosh

Biznes

Klosi: Gati projektvendimi për kufizimin e importit të mjeteve mbi 10 vjet të përdorura, çdo ndodhë më 60 mijë makinat e futura rishtazi

Në ditën pa makina, Ministri i Turizmit dhe mjedisit, Blendi Klosi, ka bërë të ditur gjatë një takimi me distributorët e automjeteve, se qeveria ka gati projektvendimin që do të kufizojë importin e mjeteve të përdorura në bazë të vitit të përdorimit. Projektligji ka dy pika kryesore. E para është ndalimi i importit të makinave të vjetra mbi 10 vite. Elementi i dytë është ulja e TVSH-së për automjetet e reja në 10% nga 20% që është aktualisht, duke i bërë ato më të lira. Klosi tha se kjo masë merret me synimin për të mbrojtur mjedisin dhe shëndetin e banorëve dhe synon edhe reduktimin e  ndotjes që shkaktohet nga karburantet. Klosi tha se makinat e vjetra që qarkullojë sot nuk do të dalin nga tregu, por do u jepet kohë që të përshtaten. E njëjta gjë do të bëhet edhe për automjetet që janë importuar dhe që janë stok, pra nuk janë targuar akoma. Klosi tha se janë rreth 60 mijë automjete të tilla, të cilave do u jepet një afat Vazhdo të lexosh

Teknologji

5 funksione sigurie të iOS 12 që duhet ti dini

iOS 12 është versioni më i fundit i sistemit operativ mobile të Apple për iPhone dhe iPad.

Ky version sjell funksione të reja sigurie dhe privatësie për të cilat ndoshta nuk keni dëgjuar ende.

Për këtë arsye kemi rreshtuar mëposhtë disa prej funksioneve të reja dhe si të përfitoni nga avantazhet e tyre.

  1. Aktivizoni USB Restricted Mode

Ky funksioni i ri i vështirë për tu gjetur bllokon aksesin e çdo aksesori në iphone tuaj si kabllot USB apo kufjet. Bllokimi i aksesit bëhet kur telefoni ka qenë i kyçur për mëse 1 orë.

Kështu policia dhe hakerët nuk mund të përdorin mjetet e tyre për të anashkaluar format e sigurisë dhe aksesuar të dhënat tuaja.

Shkoni në  Settings > Touch ID & Passcode dhe vendosni kodin. Më pas kaloni tek opsioni USB Accessories dhe sigurohuni që është “Of Vazhdo të lexosh

Teknologji

Monedha kriptografike Ripple rritet me 80% në 24 orë

Një prej monedhave me performancën më të keqe këtë vit po shënon një rikthim të bujshëm.

Ripple u rrit me 80% ditën e Premte për të arritur në 77 cent ndërsa që nga fillimi i javës është rritur me 185% sipas CoinMarket.Cap.com

Vlera e tregut arriti në 26.8 miliardë dollarë duke zhvendosur ethereum në vendin e tretë.

Kjo monedhë e cila po shijon një javë të shkëlqyer ra gjatë verës me 90%. Në të vërtetë monedha quhet XRP ndërsa kompania pas saj është Ripple.

XRP është monedhë kriptografike e pavaruar nga kompania e cila mund të përdoret në platformat e Ripple.

Rritja nuk erdhi nga asgjëja. Ekzekutivi i kompanisë gjatë javës tha se startupi është pranë finalizimit të një produkti i cili mund të përdoret nga bankat për të përshpejtuar transaksionet.

Aktualisht Ripple ka nënshkruar marrëveshje me institucione financiare të profilit të lartë si Sa Vazhdo të lexosh

Biznes

Inovacioni i radhës i kompanisë Fluidi

Kompania Fluidi që nga themelimi ka sjellë produkte të klasit të parë për konsumatorët e vet besnikë. E kësaj here, befasia është për më të dashurit tanë, pra fëmijët. Picimuli është produkti i fundit nga Fluidi që hynë në kategorinë e pijeve joalkoolike, me përbërje frutash dhe qumështi. I krijuar me aq dashuri, kujdes dhe me një synim të vetëm, që të pranohet sa mirë nga më të vegjlit tanë. Picimulin do mund ta gjeni në të gjitha marketet tradicionale dhe moderne me dy lloje shijesh, të dredhëzës dhe shijes së pjeshkës. Përbërja e këtij lëngu ka vetëm efekte pozitive si: rrit koncentrimin, pasuron organizmin e fëmijës suaj me shumë vitamina. Fluidi, korporata që u dhuron konsumatorëve zgjedhje të shumëfishta. Vazhdo të lexosh

Biznes

200 VIP-at e 2017-s; Në kurthin e ndërtimit

Renditja e 200 kompanive më të mëdha sipas xhiros në vitin 2017 dhe ecuria e tyre është një pasqyrë e saktë e asaj që po ndodh me ekonominë shqiptare: një rritje që po mbahet në këmbë nga gazsjellësi TAP dhe një orientim i parave të lira në ndërtim (40% e hyrjeve të reja janë nga ky sektor). Në renditje mbizotërojnë sipërmarrjet tregtuese, ato që vetëm faturojnë, ndërsa përpunuesit po zhvendosen gjithnjë e më shumë drejt fundit të listës…     Nga Ornela Liperi   Nëse do të kuptosh se në çfarë drejtimi po shkon ekonomia shqiptare, mjafton të shohësh ecurinë e 200 sipërmarrjeve më të mëdha, të cilat në vitin 2017 qarkulluan 7.3 miliardë euro, ose rreth 63% të Prodhimit të Brendshëm Bruto. Kompanitë me rritjen më të madhe janë ato të lidhura me gazsjellësin TAP, projekti më i madh që është ndërtuar ndonjëherë në Shqipëri, me vlerë prej rreth 1.5 miliardë eurosh. Projekt, që për fat të keq, pritet të përfund Vazhdo të lexosh

Teknologji

Javën e ardhshme Facebook prezanton një pajisje video komunikimi

Facebook më në fund do të zbulojë pajisjen e saj për video chat të quajtur “Portal” javën e ardhshme.

Fillimisht u tha se kompania duhej ta prezantonte pajisjen gjatë konferencës së saj vjetore F8 në Maj, por zbulimi u shty për shkak të të gjitha skandaleve që rrjeti social u përball gjatë disa muajve të fundit.

Tani, rrjeti social duket se është gati të prezantojë pajisjen në dy versione. Më e madhja prej tyre do kushtojë rreth 400 dollarë, ndërsa ajo më e vogla do të kushtojë afërsisht 300 dollarë.

Ju do të jeni në gjendje t’i kontrolloni ato duke përdorur komandat zanore të Alexa, dhe ato do të kenë aftësinë për të luajtur muzikë dhe video, tregojnë receta gatimi dhe lajme. Facebook ka zbatuar gjithashtu një veçori të re të privatësisë.

Pajisjet mendohet të kenë kamera IA me kënde të gjera që mund t’ju ndjekin, kështu që mund të bisedoni me miqtë dhe Vazhdo të lexosh

Teknologji

Me iOS 12 iPhone juaj do të punojë më shpejtë si asnjëherë më parë

iOS 12 mund të shpjegohet me një fjalë: shpejtësi. Çdo gjë tjetër është fusnotë.

iOS 11 kur debutoi vitin e kaluar solli shumë funksione të reja, veçanërisht në iPad. Por gjithashtu ishte një prej përditësimeve më problematike.

Llogaritësi nuk funksiononte, ndërsa kur shkruani “it” konvertohej automatikisht në “I.T”.

Edhe gjatë fazës beta iOS 12 provoi të njëjtën gjë që është versioni iOS më i shpejtë i të gjitha kohërave.

Në fokus

Lajmi i mirë është se me iOS 12 Apple nuk ka lënë jashtë asnjë pajisje iOS që mbështetej nga iOS 11.

Në të kaluarën Apple implementonte detyra të reja të rënda për procesorin, grafikat dhe RAM-in.

Në fund të zhvillimit, sistemi operativ thjeshtë ishte tepër i rëndë për modelet e vjetra.

Për këtë arsye edhe sikur të mbështeteshin nuk do të përfitonin disa prej funksioneve se Vazhdo të lexosh

Teknologji

Instagram rrëzon raportimet e një butoni “Regram”

Instagram rrëzoi pretendimet e publikuara ditën e sotme se kompania ishte duke elaboruar lançimin e një butoni për ri-shpërndarjen e postimeve.

U tha se kompania pas aplikacionit të njohur të fotografisë ishte duke zhvilluar një mënyrë shpërndarjeje për postimet që përdoruesit kanë dëshirë ti ndajnë me ndjekësit ngjashëm me funksionin e ricicërimave në Twitter.

Sipas The Verge ky funksion do të quhej “Seamless Sharing.”

Sajti pretendonte se ka parë një version të sistemit të ri në fazat e para të zhvillimit.

Por menjëherë erdhi reagimi i Instagram duke mohuar këto pretendime. Për të ndarë një përmbajtje me miqtë dhe ndjekësit ajo që duhet të bëni është të kopjoni linkun dhe ta dërgoni me mesazh.

Lançimi i një butoni “regram” do Vazhdo të lexosh

Biznes

Njihuni me rregullin 90-10 për marrjen e vendimeve

Jennifer Dulski si presidente e Change.org, nxiti miliona njerëz të ngriheshin kundër status quo-së. Në Facebook, ku u bë vitin e kaluar drejtuese e Grupeve, Dulski tërhoqi njerëzit së bashku rreth interesave dhe shqetësimeve të përbashkëta. Pra, nuk është e çuditshme që Dulski zgjodhi angazhimin dhe mobilizimin e njerëzve si subjekt i librit të saj. Qëllimi: A jeni një menaxher i lëvizjes apo një fillestar? Udhëheqësit e lëvizjeve përfshirë bizneset sipërmarrëse nxisin pasuesit të besojnë në një vizion, tek njëri-tjetri dhe në vetvete. Për të grumbulluar fuqinë e shumë vetave, ata u drejtohen nevojave dhe ëndrrave të individëve. Në bizneset për të cilat ajo ka punuar, e cila gjithashtu përfshin Google dhe Yahoo, Dulski ka zhvilluar dhe përshtatur një sërë mjetesh dhe teknikash për të maksimizuar mision dhe kënaqësinë në rolet e punonjësve. Ajo i përshkroi disa prej tyre në një intervistë të kohëve të fundit. Përshtateni Vazhdo të lexosh

Biznes

(FOTO) Bekteshi: Projekti One Stop Shop me Shqipërinë do të avancojë bashkëpunimin ekonomik

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, në kuadër të vizitës së tij zyrtare në Republikën e Shqipërisë, përveç takimit me Ministrin e Energjisë Gjiknuri gjatë nënshkrimit të Memorandumit për linjen interkonjektuese të gazit natyror, u takua edhe me Ministrin e ekonomisë dhe Financave, Arben Ahmetaj, Ministrin për Diasporë  Pandeli Majko dhe kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj. Vazhdo të lexosh

Biznes

Çfarë e bën të mirë një udhëheqës, sipas Justin Trudeau

Çfarë e bën të mirë një drejtues? Në një botë gjithnjë e më të polarizuar kjo është një pyetje e rëndësishme. Kryeministri kanadez Justin Trudeau, kohët e fundit mbajti një fjalim në një ceremoni diplomimi në Universitetin Nju Jork, në të cilin ai përmendi vizionin e tij për aftësitë e udhëheqjes që ndihmojnë për ta bërë botën një vend më të mirë. Jo gjithmonë duhet të kesh të drejtë Këshilla e Trudeau është që ju nuk duhet të fitoni në çdo argument të mundshëm, njësoj si politika drejtuese e Trump. “Një nga shumë diferencat midis Abraham Lincoln dhe Jefferson Davis ishte se Davis preferonte të fitonte një debat, ndërsa Lincoln fitonte luftën. “Dhe pyetja është: a do të fitosh një argument apo do të ndryshosh botën?” pyeti ai të rinjtë e diplomuar. Gjej terrenin e përbashkët Trudeau tha se është e rëndësishme të dëgjoni të tjerët, sidomos ata që vijnë nga formime të ndryshme me eksperienca të ndryshm Vazhdo të lexosh

Teknologji

OnePlus lançonin versionin e Android 9 Pie për OnePlus 6

Një muaj pas debutimit zyrtar të Android Pie, OnePlus lançoi versionin e tij të sistemit operativ për OnePlus 6.

OxygenOS 9.0 sjell përmirësime të ndjeshme me një ndërfaqe të përmirësuar, navigim përmes gjesteve dhe bateri adaptive.

Shpejtësia me të cilën OnePlus ka publikuar përditësimin është impresionuese kur prodhuesve të tjerë i njëjti proces u merr muaj të tërë.

Më pak se 15% e pajisjeve kanë instaluar Android Oreo të lançuar vitin e kaluar ndërsa Nougat i prezantuar në 2016-ën është më popullori.

OnePlus ka premtuar të përditësojë OnePlus 5, OnePlus 5T, OnePlus 3 dhe OnePlus 3T në versionin më të fundit Android. /PCWorld Albanian

Vazhdo të lexosh

Biznes

Qendra e Trajnimeve në KEK rrit kapacitetet

Valbona Fazliu, e diplomuar në Fakultetin e Inxhinierisë Elektronike në Universitetin e Prishtinës, ka pesë muaj që është duke u trajnuar këtu në Qendrën e Trajnimeve të Korporatës Energjetike të Kosovës. Fazliu thotë se ky trajnim po i mundëson që të njihet më mirë me punën praktike, pasi një gjë e tillë nuk iu ofrua gjatë studimeve. Ajo beson se gjatë këtij trajnimi, do t’i përforcojë aftësitë e saj profesionale. Edhe kandidatë të tjerë janë të kënaqur me mundësitë që i ofron ky trajnim në laboratorin e elektronikes. Profesori Fehmi Kaçiu, teksa tregon për mundësitë dhe praktikat që realizohen në këtë laborator, thotë se po punojnë me teknologjitë më të avancuara. E vetmja qendër trajnuese që ofron këto trajnime në rajon është mundësi e mirë për aftësimin e punëtorëve dhe certifikata që marrin është e njohur ndërkombëtarisht. Qendra e Trajnimeve është hapur në vitin 2005 dhe ka dhjetë laboratorë. Fillimish Vazhdo të lexosh

Teknologji

Monedha kriptografike Petro e Venezuelës do të shitet në tregjet ndërkombëtare

Presidenti i Venezuelës Nikolas Maduro beson monedha shtetërore kriptografike petro e mbështetur në rezervat e naftës së vendit të tij mund të zgjidhë problemet me inflacionin dhe stabilizojë ekonominë e Venezuelës.

Gjatë një dalje në TV ditën e Enjte ku adresoi problemet ekonomike, Maduro tha se monedha petro do të shitet edhe në tregjet ndërkombëtare nga Tetori.

Njoftimi vjen në një kohë kur analistët kanë hedhur dyshime mbi pranueshmërinë e petro në këto tregje.

Gjithashtu pak javë më parë Maduro prezantoi një valutë të re ku vetëm përmes saj mund të këmbehen monedhat petro.

Petro është konsideruar nga ligjvënësit e Venezuelës si e jashtëligjshme. Sakaq sanksionet Amerikan vijojnë të shtohen ku Donald Trump nënshkroi një urdhër që ndalon blerjen e monedhës. /PCWorld Albanian

Vazhdo të lexosh

Biznes

Moti, shkaktar i paraqitjes së sëmundjeve tek kultura e specit

Speci është ndër kulturat më të kultivuara në Kosovë. Kohëve të fundit, fermerët  kanë hasur në telashe, pas luhatjes së temperaturave që rezultuan me vërshime dhe krijimit të kushteve të favorshme për shfaqjen e sëmundjeve të ndryshme. Lagështia e tepërt krijon kushte ideale për përhapjen e infeksioneve të ndryshme në bimë, në veçanti tek kultura e specit. Këto infeksione, përveç dëmeve që u shkaktojnë bimëve në masën vegjetative si dhe në rendiment, në të njëjtën kohë shkatërrojnë investimet e fermerëve në sera, si dhe në fushë të hapur. Sëmundjet në kulturën e specit kanë qenë të pranishme viteve te fundit dhe kanë përfshirë një pjesë të regjionit të Istogut si dhe mbarë regjionin e Anadrinisë. IPKO- Stacionet Agrare gjatë këtyre ditëve kanë gjeneruar të dhëna të sakta mbi rrezikun e paraqitjes së sëmundjes së Fitoftores tek kultura e specit. Marrë parasysh që vjeljet po vazhdojnë, fermerëve u rekomando Vazhdo të lexosh

Teknologji

iPhone-t e rinj kanë çipe nga Toshiba dhe Micron, mungojnë pjesë nga Samsung dhe Qualcomm

Çmontimi i radhës i iFixit kishte në fokus një telefonët më të fundit të Apple prej ku dolën dhe disa surpriza.

Telefonët e vitit të gjigantit të iPhone kishin në përbërje çipet nga Micron Technology dhe Toshiba.

Komponentët e emrave të mëdhenj të mungonin ishin Samsung dhe Qualcomm, edhe pse për këtë të fundit pritej prej kohësh.

Qualcomm ka qenë një furnizues i Apple prej vitesh por dy kompanitë kanë ngecur në një betejë ligjore ku prodhuesi i iPhone akuzon prodhuesin numër 1 në botë të çipeve mobile për praktika të pandershme licencimi Vazhdo të lexosh

Biznes

Si të bëheni më pozitiv dhe me vetëbesim

Udhëheqja dhe rritja e një biznesi nuk është e lehtë. E dini se çfarë ndihmon? Inteligjenca emocionale. Ndërmarrësit më efikasë janë në gjendje të qëndrojnë pozitivë dhe produktivë edhe gjatë uljeve dhe ngritjeve të botës së biznesit. Ata mund të lirohen nga i gjithë negativiteti i cili kërcënon suksesin dhe punën e tyre të rëndë. Këtu janë pesë këshilla të cilat ju ndihmojnë të bëheni një udhëheqës më pozitiv dhe më me vetëbesim: Krenohuni nga arritjet tuaja Mos lejoni që komentet negative të ju mërzisin. Gjithashtu, shmangni krahasimin e vetes tuaj me të tjerët. Konkurrenca është e shëndetshme dhe e dobishme, por jo nëse ndiheni keq për veten nga arritjet e dikujt tjetër. Mbroni veten Sigurohuni se vendimet që merrni vijnë nga forca. Nëse dikush ju ka bërë ndonjë të keqe në të kaluarën, mbajeni në mend por mos shpenzoni energjinë tuaj duke mbajtur zemërim. Zgjidhni betejat tuaja Kini kujdes se cilat beteja ia vlejnë Vazhdo të lexosh

Shko në krye