Author

S. F.

S. F. has 7671 articles published.

Zaev: Nuk dua të hedh përgjegjësinë te gjykata për arratisjen e Gruevskit

në kategorine Maqedoni nga

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev i ftuar në emisionin ‘360 gradë’ në televizionin Alsat foli për arratisjen e Nikoolla Gruevskit. Në pyetjen nëse ai bën me faj apo jo gjykatën për arratisjen e tij, ai u shpreh se gjykata ka vepruar sipas rregullores dhe ka vepruar njësoj si për çdo qytetar të këtij vendi. Vazhdo të lexosh

Gjoba prej 200 euro për ndotësit

në kategorine Maqedoni nga

Ditëve të fundit, Kumanova së bashku me Shkupin dhe disa qytete tjera të Maqedonisë janë radhitur në mesin e vendeve më të ndotura në botë, sa i përket ndotjes së ajrit, duke kryesuar listën në vendet evropiane dhe botërore. Të dhënat nga matjet e cilësisë së ajrit tregojnë se niveli i grimcave PM10 gjatë këtyre ditëve ka arritur disa shkallë më lartë sesa masa e lejuar. Masa e lejuar e grimcave PM10 është 30 mikrogramë për metër kub, ndërsa në Kumanovë për më shumë se dy javë këto grimca ishin më shumë se 350. Vazhdo të lexosh

Qendra për Kulturë në Kërçovë, Osmani premton punësim të kuadrit shqiptar

në kategorine Maqedoni nga

Drejtori i parë shqiptar në Qendrën për Kulturë në Kërçovë, Mazllam Osmani, thotë se gjendja në institucionin që ai drejton nuk është aspak e volitshme për një veprimtari efektive, sidomos në realizimin e projekteve shqiptare, sepse në këtë institucion kulturor nga 24 të punësuar, vetëm një është shqiptar. Prandaj angazhimi i tij primar prej se mori përsipër drejtimin e këtij institucioni, është punësimi i kuadrove shqiptare dhe bashkëpunimi me shoqatat joqeveritare, që padyshim do të sjellin rezultate në zhvillimin e aktiviteteve kulturore. Vazhdo të lexosh

ASh: Rritet vdekshmëria tek foshnjat. Masa konkrete për uljen e kësaj statistike

në kategorine Maqedoni nga

Maqedonia hyn në grupin e vendeve me të ardhura mesatare, me një shkallë të vdekshmërisë foshnjore prej 8.3 në 1000 fëmijë të lindur. Në Evropë më keq se Maqedonia është vetëm Moldavia. Në prag të Ditës Botërore të Lindjeve të Parakohshme, Aleanca për Shqiptarët propozon masa urgjente për uljen e vdekshmërisë tek foshnjat e sapolindura. Vazhdo të lexosh

Arratisja e Gruevskit, Nuhiu: Po hetojmë se si e kaloi kufirin

në kategorine Maqedoni nga

Pasi nuk posedon pasaportë, Gruevski e ka kaluar kufirin vetëm me letërnjoftim, në bazë të marrëveshjes dypalëshe për lëvizje të lirë mes dy vendeve. Në kohën kur ka kaluar kufirin shqiptar, më pas edhe kufijtë e tjerë, për të nuk kishte të lëshuar asnjë fletëarrest, as kombëtar e as ndërkombëtar. Fletëarresti kombëtar u lëshua më 12 nëntor, ndërsa ai ndërkombëtar më 13 nëntor. Arratisja e tij i gjeti të papërgatitura forcat e rendit. Zëvendësministri i brendshëm, Agim Nuhiu, pohon se Gruevski ka kaluar ilegalisht kufirin me Shqipërinë por nuk jep detaje të mëtejshme pasi hetimet janë në rrjedhë e sipër. Vazhdo të lexosh

LUMTURIE AXHAMI: U rrita me këngën, vazhdoj të sjellë projekte të mirëfillta

në kategorine Kulturë nga

Një hit këngëtare ndërvite ka qenë dhe vazhdon të jetë aktive Lumturie Axhami, ndonëse shumica e mbajnë mend atë vajzën me flokë kaçurrele që i këndonte dashurisë dhe të rinjve. Vjen në një rrëfim për InfraRed të gazetës Koha. E kthejmë ndërvite Lumturien, e cila flet për karrierën e saj e që nuk ndalet ende duke sjellë këngë të bukura si ato që dëgjoheshin dikur. Lexoni në vazhdim intervistën e bukur të këngëtares së hitit “Kthema mua fatin tim”, “Oj Lajle” etj… Vazhdo të lexosh

PSP-ja përmes “Shkupi 2014” heton edhe Teatrin Shqiptar

në kategorine Maqedoni nga

Prokuroria Speciale Publike udhëheqë procedurë voluminoze parahetuese për rastin “Shkupi 2014” që e përfshinë edhe rikonstruimit e Teatrit Shqiptar. Lënda është siguruar dhe është marrë nga Prokuroria e rregullt, ndërsa nga PSP-ja për Alsatin tregojnë se rasti është në fazën finale. Në mënyrë plotësuese, Ministria e Kulturës do t’i dërgojë PSP-së edhe një analizë të posaçme të realizimit të rikonstruimit të objektit. Në raportin që tashmë është i kapshëm për publikun, është vlerësuar se për riparimin deri tani janë nënshkruar kontrata me vlerë prej 10 milionë e 600 mijë euro. Kontrata fillestare është nënshkruar me vlerë prej tetë milionë euro me Ndërmarrjen “Lamone Moreda”. Më pas rikonstruksionin e merr përsipër “Shencija” italiane, e cila e blen “Lamone Moredën”. Vazhdo të lexosh

Fillojnë “ditët e pavarsisë” dhe atë në diasporë, nikoqir filantropi Lazim Destani

në kategorine Maqedoni nga

Fillojnë aktivitetet për shënimin e ditës së pavarësisë së shtetit shqipëtar dhe atë në fillim në diasporë. Më saktësishtë në Dyseldorf të Gjermanisë , ku nikoqirë i ansamblit kombëtar të këngëve dhe valleve popullore i Shqipërisë, ishte filantropi shqiptar Lazim Destani, ndërsa morën pjesë një numër i madh i përfaqësuesve të ambasadave në këtë vend. Këto aktivitete janë nën përkujdesjen e ambasadës shqipëtare në Gjermani. Vazhdo të lexosh

Dita e tregut në Tetovë ka humbur gjallërinë dhe shkëlqimin që kishte dikur

në kategorine Maqedoni nga

Dita e enjte në Tetovë është tradicionalisht ditë tregu në të cilin ofrohen prodhime dhe mallra nga më të ndryshmet. Tregu në Tetovë është i ndarë në tregun e gjelbërt ku gjendej pemë dhe perime të fteskëta si dhe produkte bio te cilat prodhohen nga bujqit në tokën pjellore të Pollogut të fshatrave përeth Tetovës dhe më pas nxirren në treg pë t’u shitur, si dhe në tregun e veshmbathje të cilat kryesisht sillen nga Turqia dhe shiten me një çmim më të lirë në krahasim me çmimet e dyqaneve. Vazhdo të lexosh

Zëvendësministrja e Financave Elezi në Saraj promovoi projektin për shërbime komunale

në kategorine Maqedoni nga

Në kuadër të projektit për përmirësimin e shërbimeve nëpër komuna, zëvendësministrja e Financave Shiret Elezi sot ka qëndruar në komunën e Sarajit ku edhe është bërë promovimi i projektit të financuar përmes MSIP dhe IPA mjete nga Banka Botërore dhe BE-ja në bashkëpunim me Ministrinë e Financave. Vazhdo të lexosh

Gruevski “Top Temë” edhe në Bruksel, Unioni nuk guxon as ta përmendë Hungarinë

në kategorine Maqedoni nga

Kryeministri Zoran Zaev i konfirmoi informacionet e shteteve fqinje, Shqipërisë dhe Malit të Zi, se Gruevski ka kaluar në territorin e tyre. Ai i hodhi poshtë të gjitha zërat se Gruevski mund të ndodhet në ndonjë shtet tjetër përveç Hungarisë, kurse këtë ia ka konfirmuar homologut Spasovski vetë ministri i Punëve të Brendshme hungarez. Vazhdo të lexosh

“Kthimi” i Kastriot Abdylit pjesë i edicionit të 67-të të International Film Festival Mannheim – Heidelberg në Gjermani

në kategorine Kulturë/Maqedoni nga

Pas premierës botërore ne Oldenburg International Film Festival në Gjermani dhe Calgary European Film Festival, filmi “Kthimi” me regji të Kastriot Abdylit do të prezantohet edhe në edicionin e 67-të të International Film Festival Mannheim-Heidelberg në Gjermani, i cili mbahet nga data 15-25 nëntor. Vazhdo të lexosh

Kabineti i Ivanovit: Presidenti i RM-së keqpërdoret në mënyrë identike si për Bozhinovskin dhe Janakieskin

në kategorine Maqedoni nga

Kabineti presidentit Gjorge Ivanov kumtoi se po keqpërdoret Presidenti i Republikës së Maqedonisë dhe i mohon akuzat e dhëna në shënimin zyrtar të DSK-së, duke theksuar se nuk është kërkuar, e as mbajtur takim me Kiril Bozhinovskin, e as me ndonjë ndërmjetësues të tij. Mohon edhe se është realizuar takim me ndërmjetësues të Mile Janakieskit. Vazhdo të lexosh

Gjykata themelore Shkupi 1: Kabineti i Ivanovit të sqarojë pse kërkon shënim zyrtar

në kategorine Maqedoni nga

Gjykata themelore Shkupi 1 kumtoi se nuk mund ta kuptojë ndryshe përveç si tentim për përzierje indirekte në pavarësinë e gjyqësisë, kërkesën e Kabinetit të presidentit Gjorge Ivanov deri tek kjo Gjykatë që t’i dorëzojë shënime zyrtare nga MPB – DSK të cilët janë pjesë e lëndës së regjistruar gjyqësore. Vazhdo të lexosh

Zaev: 2019-ta, pritet të jetë vit për rritje të ekonomisë

në kategorine Maqedoni nga

FMN është partner shumëvjeçar i Republikës së Maqedonisë dhe shumë mirë i njeh të gjitha aspektet në ekonomi. Veçanërisht më gëzon fakti që FMN konstaton stabilizim në planin ekonomik. Filluam proces të konsolidimit fiskal gradual përmes uljes të deficitit buxhetor që sivjet është projektuar në nivel prej 2,5 për qind. Në propozim Buxhetin për vitin 2019 është paraparë rritje të BPV-së prej 3,2 për qind. Presim në tremujorin e tretë dhe të katërt të vitit 2019, madje edhe në tremujorin e parë të vitit 2019 rritja të intensifikohet. Vazhdo të lexosh

Angjushev: Rrëfimet e suksesshme të bizneseve nisen nga idetë bazike

në kategorine Maqedoni nga

Hapi i parë që të jeni biznesmen i suksesshëm është që të dëshironi diçka të bëni, ndërsa pasi që këtë do ta dëshironi fillon procesi i krijimit. Duhet vetëm të inkurajoheni dhe të filloni biznes personal, porositi zëvendëskryeministri për çështje ekonomike, Koço Angjushev në sesionin informativ për mundësitë e fillimit të biznesit personal dhe mbështetjes së ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme, start-ap dhe spin-of kompani në Qendrën inovative të Fakultetit për elektroteknikë dhe teknologji informative në Shkup. Vazhdo të lexosh

Shko në krye