Editors' pick Të gjitha

Maqedoni Të gjitha

Kosovë Të gjitha

Shqipëri Të gjitha

Bota Të gjitha

Opinione Të gjitha

Biznes Të gjitha

Sport Të gjitha

Nëna & Fëmija Të gjitha

Kosovë

Xhafer Gashi priti në një takim pune Ambasadorin e OSCE-së z.Jan Braathu

Kryetari i komunës së bashku me stafin priti në drekë pune Ambasadorin e OSCE-së z.Jan Braathu, ku biseduan për zhvillimet dhe projektet që janë duke u implementuar në komunën e Obiliqit.

Kryetari e informoi Ambasadorin për punën e mirë që është duke bërë komuna me komunitetet, vështëristë dhe problemet me kthimin, zhvendosja e banorëve të Hadës, ndërtimi i Termocentralit Kosova e Re si dhe domosdoshmërinë e implementimit të Ligji për Obiliqin.

Ambasadori i OSCE-së përgëzoi kryetarin për punën e bërë në kthimin e banorëve të zhvendosur dhe integrimin e komuniteteve të cilët janë nga komuna e Obiliqit dhe njëkohësisht shprehu gadishmërinë për vazhdimin e bashkëpunimit të mëtutjeshëm.

Vazhdo të lexosh

Sport

Pronari i Chelsea-t në Itali për të finalizuar blerjen e dyfishtë me vlerë 100 mln €

Roman Abramovich ka mbërritur në Milano për të ndihmuar Chelsea-n të finalizojë blerjen e dyfishtë për Gonzalo Higuain dhe Daniele Rugani të Juventus, sipas raporteve në Itali. Manjati rus, i cili aktualisht nuk ka një vizë qëndrimi në Britani, thuhet të ketë udhëtuar në Itali për të ndihmuar Fali Ramadani-n gjatë bisedimeve me kampionët e Serie A. Corriere dello Sport pretendon se shefi ekzekutiv i Juventus Fabio Paratici është takuar me drejtuesit e Chelsea-t ditën e mërkurë me qëllim për të arritur akordin me vlerë 100 mln euro për Higuain dhe Rugani. Ramazani, i cili ka një marrëdhënie të mirë me Juventus, është punësuar nga Chelsea për të qenë ndërmjetës gjatë operacionit. Tani, Abramovich mesa duket ka udhëtuar personalisht për të finalizuar blerjet. Juventus kërkon të shesë Higuain pas afrimit të Cristiano Ronaldo-s dhe ai pritet t’i kushtojë Chelsea-t rreth 60 mln euro, ndërsa Rugani 40 mln. Vazhdo të lexosh

Maqedoni

Tetova vuan mungesën e ujit të pijshëm

Edhe përkundër faktit se pas ndërtimit të këtij objekti, nga organet komunale u tha se Tetova tanimë nuk do ketë problem me ujin për pije, dhe që do jetë ujë i pastër dhe i filtruar, duke u shtuar kështu edhe sasia e ujit për pije, megjithatë, faktet flasin ndryshe”. Vazhdo të lexosh

Shqipëri

Dyndje turistësh në Rinas, shtohen masat anti-azil

Në aeroportin e Rinasit, të miturit nuk po lejohen të udhëtojnë jashtë vendit tek të afërmit e tyre ndonëse me prokurë të posaçme me pëlqimin e prindërve siç e parashikon ligji.

Sipas burimeve, ky urdhër i Drejtorisë së Përgjithshme të Kufirit ka sjellë probleme duke shkaktuar edhe dëm ekonomik për familjet që kishin parashikuar udhëtime për fëmijët e tyre.

Dhjetëra fëmijë janë kthyer pas ditët e fundit, ndërsa sipas burimeve ky urdhër lidhet me masat kundër azilkërkimit, pasi jo në pak raste të mitur shqiptarë janë braktisur në vendet e Bashkimit Europian, ku kanë kërkuar azil.

Nga fillimi i qershorit deri më tani kanë hyrë në territorin e Shqipërisë, vetëm nëpërmjet aeroportit të Rinasit rreth 145 mijë shtetas të huaj për qëllime turistike.

Së bashku me emigrantët që k Vazhdo të lexosh

Shqipëri

Ermonela Jaho interpreton “Sour Angelica” në Mynih

Ermonela Jaho sjell një interpretim të jashtëzakonshëm në rolin e Angelikës, duke përcjellë një brishtësi të thellë përmes një toni plot dritë dhe më pas vërtetë shpërthyes, kur personazhi arrin pikën psikologjike të thyerje. Kështu e nis kritika gjermane përshkrimin e interpretimit të sopranos shqiptare me famë ndërkombëtare, Ermonela Jaho, duke iu referuar rolit të… Vazhdo të lexosh

Shko në krye